Vredestaak Rondmeting in enkele minuten gereed. „Gisteren heb ik er nog mee gemeten", verklaart de opper, maar volgens de omstanders zou dat juist weieens de oorzaak van dit falen kunnen zijn. Een reservebatterij blijkt voorhanden en binnen enkele minuten is een rondmeting naar vijf torens volbracht. Doorslaan en controles meten is niet meer nodig, het toestel corrigeert zelf de afwijkingen van de eerste en tweede as en ook de randaflezing wordt automatisch ge ëlimineerd. Bij de eerste richting wordt de rand op nul gezet (door een commando in het veldboek), wat erg gemakkelijk is voor het rekencentrum; die krijgen dus direct de herleide en gemiddelde hoekaflezingen. Mede omdat de regen inmiddels toeslaat, kunnen de werkzaamheden op dit BEKAP-punt snel worden beëin digd en verplaatsen wij ons naar het rekencentrum, een comfortabele dichte auto met tafels, stoelen en goede verwarming. Op een van die tafels is de HP71 geïn stalleerd. De berekening van het zojuist gemeten punt blijkt een fluitje van een cent. Na de invoering van de gegevens van de richtpunten (torens) en de gegevens zoals die uit het veldboek komen, zien we snel het resultaat. De coördina ten eerst in RD, later in UTM, rollen er vlot uit. Het geheel heeft niet meer dan vijf minuten geduurd. Als het nodig mocht zijn, kan de artillerie in stelling gaan, maar daarvoor is pas een week later een oefening ge pland, dus dat mist u in dit artikel. Het verhaal van het terreinmeetpeloton is nog niet af; de gegevens moeten nog worden opgeborgen en verwerkt. Dat gebeurt bij TIP (Terreinmeet Inlichtingen Post), een apart onderdeel waar adjudant Houben de scepter zwaait. Het archief van TIP bestaat uit een grote kist vol mappen met meetgegevens van het gehele gebied. Grote topo grafische overzichtskaarten aan de wand geven inzicht in de omvang van het opgebouwde net, ongeveer dertig punten per kaartblad (1 50 000). In de triglist zijn de gegevens van elk (per kaartblad genummerd) punt te lezen, inclusief de UTM-coördinaten. Er zijn aanmetings- kaartjes om de punten gemakkelijk te kunnen opzoeken en tenslotte de eerder genoemde BEKAP-kaart (zie fig. 2). De gegevensverzameling is groot en het aantal wijzi gingen legio. Misschien is dit onderdeel rijp voor automa tisering? Vast niet, volgens de adjudant, want hij komt nu al ruimte te kort in zijn auto; als er dan nog een computer bijkomt, moet hij zelf buiten gaan zitten. Gezien de toenemende windkracht en de neerdalende regen hebben we daar alle begrip voor. Adjudant Houben heeft ook nog een goede suggestie: er zijn bij overheidsdiensten, gemeenten en waterschappen zoveel punten in RD bekend; als daarmee eens een uit wisselingsafspraak zou worden gemaakt, behoefde er minder dubbel werk te gebeuren. De AMBT wordt dan natuurlijk wel kleiner en die is in de loop van de jaren al zo ingekrompen Een taak die veel tijd in beslag neemt, is die van het licht- meten. Als vijandelijke vuurmonden de eigen stelling beschieten, kan de plaats van die vuurmonden worden bepaald door te meten naar de lichtflitsen van de mon- dingsvlammen. Door dit vanaf twee of meer plaatsen te doen, kan door middel van voorwaartse insnijding de plaats van het vijandelijke geschut worden bepaald. Bij gebrek aan een vijand kan in vredestijd toch aan licht meting worden gedaan, namelijk door te meten naar de plaatsen waar de eigen granaten neerkomen en ont ploffen. Vanaf twee of meer vooraf bepaalde vaste opstel- Het comfortabele rekencentrum. 500 NGT GEODESIA 90-11

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 20