Sue Nichols (CND), The information role of land registration in land administration Zij hield een pleidooi om bij het automatiseren van landregistratie niet de bestaande analoge situatie te automatiseren, maar de kans aan te grijpen om een gegevensbank te bouwen met een wijder doel, onder andere door niet alleen het „legal cadastre" te automatiseren, maar ook allerlei gerelateerde vastgoedgegevens. Daardoor kan een betere dienstbaarheid aan „land administration" worden bereikt. Zo is in Canada een private overheidsonderneming (heb ik dit goed be grepen?) opgericht, die ervoor zorgt dat de gegevens van de land- registratie, de waardeschatting en de kadastrale kaart aan elkaar kunnen worden gekoppeld. J. Hvidegaard (DK), Conversion of the danish cadastral maps into digital form Het Deense kadastrale systeem functioneert reeds meer dan 100 jaar. De vraag naar een pluriform gebruik van de kadastrale registers en vooral van de kadastrale kaart, noopt tot verbetering en auto matisering (opbouw LIS). Problemen met deze kaarten zijn gelijk aan die in Nederland, namelijk gebrek aan maatvastheid, aansluitings problemen (bovendien eilandplans), en het ontbreken van een natio naal coördinatensysteem. Er zijn nieuwere kaarten die wel aan de eisen voldoen, maar deze bedekken slechts een gering deel van het land. Oplossing: (grafische) kaartconversie. Met behulp van een revisie van de grondslag, de relatering van grondslagpunten aan lokale punten en orthofoto's kon een kaartvernieuwing worden uitgevoerd, in 1985 kreeg de National Survey een lening voor een experiment van 4 jaar. Deze lening moest door vergroting van de inkomsten worden terugbetaald. Nu het experiment ten einde loopt, blijkt dat men geen orthofoto's meer wil gebruiken, maar een topografische basiskaart, die men betrekt van de Topografische Dienst waarmee men thans is gefuseerd. Men dacht de kosten te moeten ramen op 700 miljoen DKr; dit blijkt na het experiment uit te komen op 430 miljoen DKr. Dit komt door het gebruik van de simpele lijnenkaart en door het terugbrengen van de ambitie om veel bij te meten. Het experiment leerde tevens dat het werk niet in 1999 is geklaard, maar in 1996. Men kreeg bovendien het besef dat een gedeelte van de conversie extern zou moeten gebeuren, iets waar men aanvanke lijk tegenop zag in verband met de eigen deskundigheid. Opvallend is de gelijkenis met Nederland, bijzonder is de fusie tussen het Natio nale Kadaster, de Topdienst en de Hydrografische Dienst in een Na tional Board of Survey and Mapping. Men trekt momenteel in één ge bouw te Kopenhagen. Tijdens een ontspannen pils kunnen internationale contacten wor den aangehaald, v.i.n.r. Tam bet Ti its, de voorzitter van de herboren vereniging in Estland, Asa Knutson, de Zweedse voorzitter en tevens de meest bekende vrouwelijke landmeter in Zweden, en NVG- voorzitter Van der Moten. NGT GEODESIA 90-11 Andersson (S), Designing LIS for real estate financers and lenders („geldschieters") In de jaren '70 is bij de Swedish Board of Real Estate Data de gedachte ontstaan aan een „AKR AHR" (geautomatiseerde kadas trale hypothecaire registratie). De afnemers van de gegevens, in dit verhaal worden vooral de banken genoemd, waren daarbij be trokken, maar door gebrek aan kennis en automatiseringsbewustzijn hadden zij geen invloed. De National Board moest het allemaal zelf bedenken. Gebleken is dat de afnemers deze achterstand in de eerste helft van de 80-er jaren inhaalden en allerlei eigen systemen gingen maken ten behoeve van hun eigen bedrijfsvoering. Nu treedt wederzijdse beïnvloeding op. De „AKR" is destijds gemaakt om de werkzaamheden van de kadasterkantoren te automatiseren. Dit heeft rendement gehad, vooral door inkrimping van het personeelsbestand. In de eerste helft van de 80-er jaren vertaalde de automatiseringsbelangstelling bij de banken zich in een snel groeiend aantal terminalaansluitingen. Be dacht moet worden dat de inhoud van de Zweedse AKR AHR dezelfde is als in Nederland, doch is aangevuld met allerlei fiscale gegevens, zoals de getaxeerde waarde en de klasse-indeling voor belasting bebouwd, enz. en met publiekrechtelijke gegevens, al thans de bestemmings- en gebruiksvoorschriften. Achteraf bezien is destijds volgens de spreker een aantal fundamentele beslissingen genomen, die in de huidige tijd goed blijken uit te pakken, zoals de integratie van de kadastrale en hypothecaire gegevens met de fisca le gegevens, voorts de beslissing dat de geautomatiseerde gege vens wettelijke kracht hebben en dat het geschikt moest zijn voor ex terne aansluitingen. Momenteel zijn er 9000 terminalaansluitingen en men verwacht een groei naar 16 000 binnen een jaar. Er worden dagelijks 15 000 raadplegingen verricht. Thans is de gedachte ont staan dat ook bij de invoer dubbel werk moet worden vermeden, dus: waarom verzorgen de banken de invoer van „hun" hypotheekmuta ties niet zelf in plaats van het kadasterkantoor. De problemen rond om de wettelijke status werden uitgebreid bediscussieerd in Zweden en men kwam tot een werkbare oplossing door middel van een serie door de computer uit te voeren controles en nog enige in de lezing niet nader aangeduide „features". Stand van zaken: een concreet voorstel om het zo te gaan doen, ligt voor bij de Zweedse regering. Bij de kadasterkantoren wordt elk jaar een besparing verwacht van 15 miljoen US dollar. Al met al een zeer interessante toespraak. Zwart (AU) LIS and natural resource planning De spreker duidt erop dat in LIS meestal het perceel als basis wordt gebruikt, waarbij dus de oppervlakte-eenheid kunstmatig is, terwijl de „natural resources" hun eigen oppervlakte-eenheid definiëren. Dit is te integreren door een goede gegevensstructuur, iets waar prof. Molenaar ook steeds op hamert. Het blijkt uit onderzoek dat deze structuren zijn ontwikkeld omdat ze kunnen worden gepro grammeerd. Zwart geeft een aantal praktijkvoorbeelden. Functioneel en structureel is het mogelijk milieu-informatie te integreren in perceelsinformatie. Noodzakelijk is dit ook, omdat beide gegevens- soorten elkaar aanvullen en niet zonder elkaar kunnen. Sorbom (S), Plan-info in cadastral LIS Het eerder genoemde Swedish Land Data Bank System kent naast de kadastrale en hypothecaire gegevens ook een subregister, het Swedish Plan Information System. Het betreft informatie over plans (ruimtelijke ordening) en andere regels (door de spreker samengevat met „what you are allowed to do"). De registratie is voorgeschreven bij wet, de overheden kunnen echter extra informatie kwijt. Selmer (N), An approach to the question of registration of deeds and title to land by means of private enterprises Hoewel in Noorwegen geautomatiseerde systemen bestaan met ge gevens over eigendommen, adressen e.d. (het GAB-systeem), ont breekt nog steeds de verbinding met het Grundbuch (Openbaar Register), berustende bij 111 lokale rechtbanken. De registratie van deeds and title (openbaar register en de kadastrale en hypothecaire registraties, moet ik aannemen) liep „maanden" achter, waardoor maatschappelijk grote schade werd geleden. Toch bleek de Staat onmachtig deze situatie op te lossen. Volgens de spreker kwam dit door de verdeelde verantwoordelijkheid voor vastgoedinformatie in Noorwegen, namelijk het „Grundbuch" viel onder Justitie, GAB en de kaartvervaardiging onder Milieu en de ruilverkaveling onder Land bouw. De automatisering van het Grundbuch kon het steeds niet redden in de prioriteitsstelling binnen Justitie, omdat men in de kosten/batenanalyse niet de positieve effecten meenam, die zouden worden bereikt door de koppeling met GAB en ruilverkaveling. De banken vonden deze situatie zodanig onhoudbaar, dat zij gelden beschikbaar stelden om een private onderneming op te richten om het Grundbuch te automatiseren en te koppelen aan GAB en ruilver kaveling. In 1986 maakte deze onderneming een voorstel voor de 505

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 25