NIEUWE STUDIERICHTING TECHNISCHE BESTUURSKUNDE De Technische Universiteit Delft wil een nieuwe studierichting Tech nische Bestuurskunde starten. De Universiteitsraad heeft ingestemd met een voorstel van het College van Bestuur een aparte Faculteit der Technische Bestuurskunde op te richten. Het besluit wordt nu naar de Minister van Onderwijs en Wetenschappen gestuurd voor toestemming. De TU Delft speelt hiermee in op de vraag naar mensen die zowel gedegen technische als bestuurskundige kennis hebben. Snelle technologische ontwikkelingen hebben tegenwoordig een grote invloed op beleidsvraagstukken. Op het gebied van bijvoor beeld milieu, energie, verkeer en vervoer doen zich veel complexe problemen voor, die een technische en bestuurskundige kant heb ben. Een bestuurskundige heeft vaak te weinig technische kennis om oplossingen te bedenken die technisch realiseerbaar zijn, terwijl een technisch ingenieur onvoldoende inzicht in bestuurskundige en beleidsmatige zaken heeft om dit soort vraagstukken zelfstandig op te lossen. Technische Bestuurskunde probeert in deze leemte te voorzien. De studie verbindt een gedegen technische opleiding met een bestuurs kundige kennis en duurt vier jaar. Na een technische basisopleiding, gecombineerd met bestuurskundige kennis volgt een methodolo gisch pakket. Een specialisatie op bijvoorbeeld het gebied van milieu of verkeer sluit de studie af. Momenteel is er in Nederland nog geen vergelijkbare opleiding. De bestaande opleidingen Bestuurskunde en Technische Bedrijfskunde zijn of van alfa/gamma-signatuur, waarbij techniek grotendeels ont breekt, of zijn voornamelijk gericht op produktieplanning en manage ment binnen bedrijven. Eind januari 1991 beslist de TU Delft wanneer de eerste studenten zich voor deze nieuwe studierichting kunnen melden. Met Tech nische Bestuurskunde zou het aantal faculteiten van de TU Delft worden uitgebreid tot dertien. In totaal krijgt de TU Delft dan vijftien studierichtingen, waarvan er acht uniek zijn in Nederland. BIJEENKOMST COMITÉ DE LIAISON DES GÉOMÈTRES- EXPERTS EUROPÉENS Belangrijke ontwikkelingen in Europa In Helsinki vond op 15 juni 1990 een bijeenkomst plaats van het Comité de Liaison des Géomètres-Experts Européens. Deze bijeen komst werd bijgewoond door de vaste ploeg, aangevuld met een grote schare belangstellenden, waaronder een belangrijke gast, de BritJ. Arkell, die alles weet van GATT (General Agreement on Tariffs and Trade). President Richard Mehlhorn (West-Duitsland) en aan komend President Jean Riemersma (Nederland) deden verslag van het bezoek aan de Europese Commissie, althans namens deze: de Spaanse Directeur-Generaal van DG III met zijn ambtenaren, welk bezoek succesvol is verlopen. Het vakgebied landmeetkunde en geodesie is thans door de EG erkend als een eigen specialisme en deskundigheid; dus ons vak gebied wordt niet meer gezien als een onderdeel van de civiele tech niek, architectuur of aannemerij. Dat verhoogt de kans op EG- geldstromen, maar ook op raadpleging door de Europese Commissie in gevallen waar bij EG-wetgeving en -maatregelen ons vakgebied betrokken is. Op aandrang van de Europese Commissie werd door het Comité een voorstel gedaan om de CPC (de EG-Central Product Classification) aan te passen aan de diensten die door landmeters en landmeet kundige bedrijven worden geleverd. De aanpassing van NACE (de bedrijfsclassificatie van de EG) ligt iets moeilijker, maar het Comité zal ooK hier een poging tot wijziging wagen. Voorts is er het EG-Panorama van industrieën, waarvoor ook een aanpassingsvoorstel werd geformuleerd. Arkell wees erop, dat de VN ook zoiets heeft. Vermelding daarin is ook van belang, omdat deze registers vaak worden geraadpleegd, vooral door degenen die niet zo thuis zijn in „onze" wereld. Arkell wees erop dat er binnen kort een speciale werkgroep „diensten" van start gaat in GATT- verband. Deelname Van landmeters daarin lijkt belangrijk. De volgende bijeenkomst van het Comité de Liaison heeft plaatsge vonden in oktober 1990 te Milaan. ir. P. van der Molen LAATSTE NLF-EXAMENS VOOR TECHNICUS EN TEKENAAR Namens het bestuur van de Stichting NLF-examens maakt de exa mencommissie bekend, dat in het voorjaar van 1991 voor de laatste keer examens zullen worden afgenomen voor de NLF-diploma's landmeettechnicus en landmeetkundig tekenaar. Het schriftelijke ge deelte van de examens zal worden gehouden in de week na Pasen (2 - 5 april); het praktische, respectievelijk het mondelinge gedeelte eind april of begin mei. Voor de algemene bepalingen en de examenprogramma's wordt 512 verwezen naar de prospectus van oktober 1981. Deze kan door de kandidaten gratis worden aangevraagd bij de secretaris-penning meester van de examencommissie, ir. W. Flinterman, Hoyledesingel 36, 3054 EL Rotterdam, telefoon 010-4224359. Aanmelding voor een examen moet geschieden vóór 1 februari 1991 bij de secretaris-penningmeester van de examencommissie op een daarvoor bestemd formulier. Dit is gratis verkrijgbaar bij de secre taris-penningmeester. Om tot een examen te worden toegelaten, moet de kandidaat bij aan melding overleggen: a. het aanmeldingsformulier; b. een werkgevers- of opleidersverklaring, waaruit blijkt dat de kandidaat zich gedurende de voorgeschreven termijn (zie hier onder) praktisch heeft geoefend. De kandidaat die reeds eerder tot een examen werd toegelaten, behoeft bij wederaanmelding voor hetzelfde examen, de onder b. bedoelde stukken niet opnieuw over te leggen. Het examengeld voor het examen landmeetkundig tekenaar be draagt f 175,—; bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijke examengedeelte vindt geen restitutie plaats van examengeld. Het examengeld voor het examen landmeettechnicus bedraagt f 280,bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijke examen gedeelte wordt f 90,gerestitueerd. Het examengeld moet vóór 1 februari 1991 worden gestort op girore kening 390479 t.n.v. de secretaris-penningmeester NLF-examen- commissie te Rotterdam. De kandidaat die niet wordt toegelaten, ontvangt het examengeld terug. Ten aanzien van de onder b. bedoelde praktijk worden de volgende eisen gesteld: Examen landmeettechnicus De kandidaat dient tenminste gedurende 100 velddagen de land meetkunde (meetkundige grondslag, situatiemeting, uitzetting en hoogtemeting) als chef meetploeg te hebben beoefend. Examen landmeetkundig tekenaar De kandidaat dient tenminste gedurende 200 kantoordagen het land meetkundig tekenen praktisch te hebben beoefend. Toekomstige kandidaten wordt met nadruk gewezen op de mogelijk heid tot het verkrijgen van examenopgaven en -verslagen a f 6, per examen en van afwrijfschrift a f 12,— per vel. Deze zijn onder vooruitbetaling op girorekening 390479 te bestellen bij bovenge noemde secretaris-penningmeester. In 1991 worden de examens voor landmeettechnicus en land meetkundig tekenaar voor de laatste keer afgenomen. ir. W. Flinterman m NLF-EXAMENS 1991 VOOR LANDMEETASSISTENT Namens het bestuur van de Stichting NLF-examens maakt de exa mencommissie bekend, dat in het voorjaar van 1991 examens zullen worden afgenomen voor het NLF-diploma landmeetassistent. Het schriftelijke gedeelte van de examens zal worden gehouden in de week na Pasen (2 - 5 april); het praktische, respectievelijk monde linge gedeelte in april of mei. Voor de algemene bepalingen en de examenprogramma's wordt ver wezen naar de prospectus van 1 augustus 1989. Deze kan door de kandidaten gratis worden aangevraagd bij de secretaris-penning meester van de examencommissie. Aanmelding voor een examen moet op een daarvoor bestemd formu lier geschieden, vóór 1 februari 1991, bij de secretaris-penning- meester van deze examencommissie, p.a. ing. J. W. Mombarg, Goorweg 15, 8085 PB Doornspijk. Het formulier is gratis ver krijgbaar. Om tot een examen te worden toegelaten, moet de kandidaat bij aan melding overleggen: a. het aanmeldingsformulier; b. een werkgevers- of opleidersverklaring, waaruit blijkt dat de kan didaat gedurende de voorgeschreven termijn van tenminste twee jaar als landmeetassistent (of vergelijkbare functie) werkzaam is geweest. De kandidaat die reeds eerder tot het examen werd toegelaten, dient dit bij de aanmelding te vermelden. Het examengeld voor het examen landmeetassistent bedraagt f 250,—; bij afwijzing na het afleggen van het schriftelijke examen gedeelte wordt f 100,— gerestitueerd. Het examengeld moet vóór 1 februari 1991 worden gestort op giro rekening no. 2206900 t.n.v. de penningmeester examencommissie NLF landmeetassistent te Doornspijk. De kandidaat die niet wordt toegelaten, ontvangt het examengeld terug. Het examen wordt alleen in de oneven jaren afgenomen. ing. W. A. van Beusekom NGT GEODESIA 90-11

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 32