sen. Das Katasteramt berichtigt die Katasterdokumente, schwartzt oder überklebt die alten Eintragungen Inzage in de kadastrale stukken was volgens de verordeningen mogelijk, voor zover het staatsbelang het toestond. Coördinaten, topografische kaarten en meetgegevens waren ten strengste ge heim. Zegslieden op het congres, die in het kader van de vereniging in de DDR waren geweest, stelden dat het Kataster- und Vermessungs- wesen er zonder meer een chaos is. Waar in de Westduitse deel staten duizenden mensen werken om het Vermessungs- und Katasterwesen naar eer en geweten uit te voeren, werkten in de DDR in vergelijkbare gebieden slechts een man of tien. De BdVI, de (Westduitse) bond van particuliere beëdigde landme ters, stelt in [2] officieel, dat reeds in de eerste weken na de economi sche en monetaire eenwording (sinds 1 juli van kracht) gebleken is, dat de opbouw van een sociale markteconomie in de DDR ernstig wordt geblokkeerd, zolang de eigendomsgarantie uit artikel 2 van het staatsverdrag niet effectief is. Verhypothekeerbare percelen zijn de onontbeerlijke basis voor ontwikkeling. Om dit doel te bereiken, moet weer worden hersteld wat een veertig jaar lange manipulatie van ei gendomsrechten en verwaarlozing van Grundbuch en Liegen- schaftskataster hebben aangericht. Kort en goed schijnt het volgende te gebeuren: na 3 oktober 1990 wordt de gehele Westduitse wetgeving in de DDR van kracht: Grond wet, BW, Bouwwetgeving, enz. Westduitse deelstaten zijn aange wezen om de nieuwe Bundeslander te helpen. Zo moet bijvoorbeeld Niedersachsen in Sachsen-Anhalt helpen een goed Vermessungs- und Katasterwesen in te richten. Aan te nemen valt, aldus zegslieden, dat de Westduitse deelstaten de eigen Vermessungs- und Katastergesetz als uitgangspunt nemen, zodat de nieuwe Bundeslander een zelfde verscheidenheid gaan vertonen als wij gewend zijn van de Westduitse Bundeslander. Duidelijk is dat de hereniging zich zo snel voltrekt, dat dit op 3 okto ber nog lang niet geregeld is, maar dat geldt voor alle onderdelen van het bestuur. ,,Ze hebben zelfs nog niet eens een Finanzamt", aldus informanten. De privatisering van de economie, de liberalisering van het rechts verkeer in onroerend goed, de individualisering van de eigendom zullen zich na 3 oktober dus voorlopig op een volkomen ongedefi nieerde wijze gaan voltrekken. Uiteraard berust dit niet op een gebrek aan regelzucht bij onze oosterburen, maar op een bewuste politieke keuze om eerst de hereniging tot stand te brengen en daar na pas verder te zien. De eigendomsrechten van DDR-burgers (mogelijk ook gebruiksrech ten binnen de collectieve landbouweigendom), voor zover te goeder trouw verkregen, worden in het Staatsverdrag gegarandeerd. Rechtsgeldige aanspraken van West- en Oostduitse burgers zullen worden hersteld of afgekocht. In het Staatsverdrag is daarvoor 6 mil jard DM uitgetrokken. De ervaringen tot nu toe met de hereniging bracht verschillende zegslieden tot de uitspraak dat zij niet inzagen hoe de andere Oosteuropese landen er ooit bovenop zouden komen, zonder de financiële en kennis-injecties zoals de DDR nu kreeg. Ten leste kon ook nog enige wrevel worden geconstateerd: hoe haalden de Oostduitse collega's het in hun hoofd ook al werden zij door de congresorganisatie vrijwel geheel vrijgehouden toch nog te klagen over de prijs van het bier. V.l.n.r.: Van der Molen, Riemersma en FIG-bestuurder Kirvisniemi in gesprek in Essen. Het was een heel feest in Houten, de 28e september 1990. Het mooie moderne kantoorpand van de Coöperatieve Vereniging ingenieurs bureau Van Steenis BA aan Molen 83 werd feestelijk in gebruik genomen. Al van verre wezen de vrolijk wapperende vlaggen voor het gebouw de bezoeker waar hij moest zijnedoch daar mocht hij niet binnen, want het gebouw was nog niet geopend. De blauwe feesttent ernaast zorgde echter voor een redelijk goed alternatief. In die tent werd de grote schare toehoorders hartelijk welkom geheten door directeur ir. C. L. Proviiy die ook zijn eigen 25-jarig jubileum vierde. In een korte terugblik op de geschiedenis van het bedrijf memoreerde hij het wel en wee vanaf de start in 1945 door de heer Van Steenis, eerst in diens eigen woning, dan het aankopen van het Utrechtse grachtenpand Oude Gracht 5 en de groei naar uiteindelijk vier monumentale panden waar men ook weer is uitgegroeid. Problemen met bereikbaarheid, parkeren en auto matisering noopten enkele jaren geleden tot een radicale aanpak; er moest een nieuw gebouw komen. Houten zou het worden. Op deze dag kon dan de vlag uit. Het nieuwe gebouw is een feit. Er is al drie maanden proefgedraaid en de medewerkers zijn er erg happy mee. Het is een functioneel gebouw waar het prettig werken is. In het licht van de toekomstige ontwikkeling is dat hoopvol. De laat ste vijfjaar is de omzet verdubbeld en zijn gigantische investeringen gedaan. Toename van werk is de laatste jaren bijvoorbeeld geschied op het gebied van bodemonderzoek. De verontreiniging van het grondwater staat volop in de belangstelling en er is steeds meer behoefte aan adviezen. Van Steenis kan die geven. Terugblikkend op 25 jaar directeurschap roemde Proviiy de gekozen coöperatieve verenigingsvorm met de grote betrokkenheid van de medewerkers. Naar zijn mening vindt deze nog veel te weinig navolging. Zelf hoopte hij nog een aantal jaren als directeur in deze coöperatie te mogen meewerken. Theo Steemers, de architect van architectenbureau Marge en de ontwerper van het nieuwe gebouw, presenteerde zijn ontwerp in een toespraak welke werd ondersteund door beeldschermpresentatie. Vooral de kleuren speelden hierin een grote rol. Zijn opdracht was moeilijk geweest, verklaarde Steemers, vanwege de emotionele betrokkenheid van het personeel dat het vertrek uit de oude panden schetste als: het afscheid nemen van een geliefde. Vanaf de eerste streep op papier hebben we dit aspect dan ook laten meewegen. Het gebouw moest speels en apart worden. Hoe ervaart men het nu? De één als een schip, de ander als een schelp; vooral de veelvormig heid spreekt aan, men ziet vele gezichten: als je aan komt lopen, geeft het een Zuidfranse indruk, de voorkant ervaart men als monumentaal en geeft het idee dat het gebouw groter is dan in werkelijkheid, voor een ander is de glazen pui uitnodigend en ruimte scheppend. Iemand zei lyrisch: de warmkleurige gele ronding doet Literatuur 1. Vermessungswesen und Raumordnung 1988-5/6, H. Grabe, Zur Liegenschaftsdokumentation in der DDR. 2. Grundstückseigentum in der DDR. BdVI-Dokumentation, augus tus 1990. 3. Vermessungswesen und Raumordnung 1990-5/6, W. Seele, Quo Vadis Liegenschaftswesen in der DDR? ir. P. van der Moten m FEESTELIJKE OPENING NIEUW KANTOOR VAN STEENIS Een nieuwe geliefde, blond met zachte rondingen en een warm kleurige huid. NGT GEODESIA 90 - 11 515

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 35