Project; Bebouwing Slotopmerkingen Inleiding 9808 9808A 279206- K K HmT.ii 179014 Zeepfabriek "De Klok" Heerde 9806 279 501 Veel aandacht èn tijd wordt besteed aan het vervaardigen van schetsjes. de schetsen is toegenomen, omdat ten behoeve van de TMSK daaraan hogere eisen worden gesteld. Behalve de coördinaten wordt immers geen verdere informatie meer gegeven. Van NavP's worden geen schetsen gemaakt, omdat de codering daarvan voldoende is. De TMSK wordt bij wijze van extra informatie voorzien van gegevens betreffende de meridiaan-convergentie (MC) door middel van „ticks" langs noord- en zuidkader. De bijbehorende waarden zijn uitgedrukt in duizendsten of mils. De MC wordt gegeven met een interval van 0,2 mils. De uitzetgegevens worden met behulp van de com puter berekend, voor bladen met twee UTM-zones voor elke zone apart. Nadat van de afzonderlijk verzamelde gegevens (coördi- natenlijsten, schetsjes, variabele tekst, enz.) diapositie ven op dunne film en afwrijfschrift zijn gemaakt, worden deze gespiegeld gemonteerd op blanke film met behulp van een fotolyse-model, dat aangeeft op welke plaats de verschillende gegevens exact moeten worden gemon teerd. In tegenstelling tot de achterkant van de TMSK, die geen ,,plot"-gegevens bevat, moet de montagefilm voor de voorkant eerst worden voorzien van cirkels, driehoeken en ticks voor de MC. Daartoe produceert de sectie Auto matisering „rechte" negatieven met de genoemde sym bolen met behulp van de fotokop van de automatische tekentafel Kongsberg. Van deze negatieven worden „ver keerde" diapositieven vervaardigd, waarop de verdere gegevens voor de voorkant van het TMSK-blad worden gemonteerd. In verband met het gebruik van ponspennen op de Kongsberg kunnen spiegelbeeldige diapositieven niet rechtstreeks worden „gefotokopt". Na controle van de montagefilms kunnen de eindcombinaties „paars" en eventueel „blauw" worden gemaakt, direct gevolgd door het maken van de drukplaten. Het is de bedoeling dat de TMSK meeloopt met het jaarprogramma van de UTM-kaart 1 50 000. Het druk ken van de TMSK, waarvan de oplage veel kleiner is dan van de UTM-kaart 1 50 000, wordt pas na beëindiging van het drukken van de civiele en de militaire versie 1 50 000 gerealiseerd, omdat er sprake is van een „overprint". In feite moet er een geheel nieuwe TMSK- oplage worden gedrukt met „getemperde" kaartkleuren, waardoor de paarse „overprint"-kleur beter tot z'n recht komt, en bovendien op een groter formaat papier. Het zou natuurlijk mogelijk zijn om ook voor de gewone oplage een groter papierformaat te gebruiken, maar deze oplagen zijn dermate groot, dat de prijs van het extra papier niet opweegt tegen het maken van nieuwe druk platen. De gehele produktiemethode is gebaseerd op de gang bare manier van kaarten maken. Waar de computer kon worden ingeschakeld, is dit gedaan, maar er blijft een behoorlijke portie tijdrovend handwerk over, dat mogelijk met behulp van moderne technieken zoals Desk Top Publishing (DTP) gedeeltelijk te ondervangen is. DTP wordt pas in dit gedenkjaar van de Topografische Dienst ingevoerd en het is te verwachten, dat na een redelijke proefperiode dit „fenomeen" in de nabije toekomst ook zal worden gebruikt voor de TMSK. Literatuur 1. Wiggelinkhuizen, J., Twee topografische kaartsoorten naast eikaar. Waarom? Verschillen tussen de Civiele en UTM-uitgave van de topografische kaart 1 50 000 in stereografische pro jectie. Geodesia 1978, no. 7/8. 2. Linden, J. A. van der, Over RD, ED en WGShet verband tussen de coördinatensystemen op de Nederlandse topografische kaar ten. NGT Geodesia 1985, no. 10. door ir. A. J. KHjnjan, hoofd basiskartering bij de landmeetkundige afdeling van de Topo grafische Dienst te Emmen. SUMMARY Project build-up areas Subject of this article is a project to determine the total amount of build by means of photogrammetry. This information is used by the Ministry income to the municipalities. Voor verreweg het grootste gedeelte van hun inkomsten (ongeveer 90%) zijn gemeenten afhankelijk van de rijks overheid. De gemeenten ontvangen naast specifieke uitkeringen van diverse ministeries (voor bijvoorbeeld gemeentepolitie, onderwijs of bijstandsregelingen) een algemene uitkering uit het Gemeentefonds. In 1989 be droeg de totale algemene uitkering ongeveer 12,8 miljard gulden. •up areas for all Dutch municipalities of Finance to allocate governmental Per gemeente wordt deze algemene uitkering uit het Gemeentefonds vastgesteld op grond van acht verdeel- maatstaven. Twee verdeelmaatstaven hebben betrekking op de omvang van de bebouwing in een gemeente. Daar om worden elke drie jaar de bebouwingsgegevens van alle gemeenten langs fotogrammetrische weg bepaald. De Topografische Dienst (TDN) is door de beheerders van het Gemeentefonds, de Ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken, belast met de vaststelling van deze bebouwingsgegevens. Onder de naam Project Bebou- NGT GEODESIA 90-11 485

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 5