□etailtopografie voor beheer van infrastructuur [2] Produktie en gebruik als GIS-basis Ook kan het zijn dat de gemeenten zich in hun ruimtelijke ordeningsbeleid te veel laten leiden door de financiële gevolgen. Bebouwingsgegevens zijn weliswaar objectief, maar in sommige gevallen ook manipuleerbaar, met name de maatstaf „gemiddelde hoogte van bebouwing". Kleine mutaties in de bebouwing kunnen in sommige ge vallen leiden tot grote veranderingen in de gemiddelde hoogte. Als bijvoorbeeld een gemeente een kom heeft met daarin een groot stuk onbebouwd terrein, kan soms door afbraak van enkele gebouwen dit terrein buiten de kom komen te liggen, waardoor de gemiddelde hoogte van de bebouwing toeneemt. Het gaat hier echter om inci dentele gevallen. Een ander uitkeringverhogend ruimtelijke ordeningsbe leid zorgt voor het verdichten van de bestaande bebouw de kommen, waarbij hoogbouw het meest lucratief is. Er is echter meerdere malen onderzoek gedaan naar de manipuleerbaarheid van de bebouwingsgegevens en daarbij is steeds geconcludeerd dat de mogelijkheden zeer gering zijn. door A. M. den Boer, afdeling TN-Onderzoek van de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat te Delft. SUMMARY Detailed topography for infrastructure management (2) This second article describes the expected use of topography in digital form as a base for a computerised Geographic Information System (GIS). A pilot project for motorway management in the Netherlands is des cribed as an example in which the technique is only one of the aspects. GIS-mogelijkheden voor wegbeheer In het voorgaande artikel is een overzicht gegeven van de produktie en het analoge gebruik van detailtopografie voor het beheer van diverse soorten wegen. Bij het digi taal beschikbaar krijgen van homogene, niet-bladgebon- den topografie zijn voor de gebruiker te onderscheiden: 1. produktvariatie; 2. elementberekening, enz.; 3. thematische lagen; 4. referentiekader voor overige vastgoedinformatie; 5. statistische bewerkingen. Deze functionaliteit wordt geboden door een geografisch informatiesysteem (GIS). Produktvariatie Traditioneel ontvangt men als wegbeheerder kaarten op een standaardformaat en -schaal, waarmee slechts be perkt reprografisch is te variëren. Vanuit een digitaal topografisch bestand kan de gebruiker kaarten zelf (laten) samenstellen met variatie in objectselectie, bladligging, bladformaat, schaal, type signatuur, tekst en eventueel kleur, zowel op grafische beeldschermen als tekenauto maten. (De gebruiker dient bij schaalvariatie te beseffen, dat het aggregatieniveau van de inwinning daardoor nog niet wijzigt.) De bij het beheren van de infrastructuur voorkomende tekeningen bij verhuurcontracten, bestekken, groenbe- heerplannen, enz. zijn varianten van de beheerkaart. Op deze varianten zijn de relevante terreinobjecten geaccen tueerd. Van het kartografisch generalisatieprobleem zijn de eerste stadia te automatiseren. Dat betreft de puur geometrische en de geometrisch/kwantitatieve generali satie (fig. 1). De kwalitatieve generalisatie is daartoe nog onvoldoende geformaliseerd. NGT GEODESIA 90-11 26 20 TO 29-20 26-60 27-95 25-90 strki 24 65 bid Fig. 1. Een eenvoudig voorbeeld van kaartvariatie. 489

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 9