Interactieve controle bij geometrische mutatie Inleiding door ir. M. M. L. Kuunders, assistent in opleiding aan de Technische Universiteit Eindhoven, Faculteit der Wis kunde en Informatica en ing. M. P. J. van de Ven, chef Beheer Topografische Informatie van de afdeling Landmeten in de gemeente Nijmegen. SUMMARY Interactive checking during geometrical editing This article describes some results from research towards interactive checking and maintenance of geometric entities within a topographic information system. After analysing the interactive graphic editing process it is possible to distinguish several atomic operations. Such an atomic (primitive) operation guarantees a consistant set of related objects after manipulating the geometry. De titel van dit artikel laat niet duidelijk blijken of het hier om mutaties gaat, die in een bepaald proces met de computer of met de hand worden doorgevoerd. Enig op zet bij het kiezen van deze titel is dan ook in het spel. Als we een bijgewerkte basiskaart of een digitaal basis bestand als einddoel beschouwen, is in beide situaties een aantal processen nodig om het einddoel te bereiken. We herkennen daarin onder andere het terrestrisch meet proces, het rekenproces voor grondslag en detailpunten, het coderen en controleren, het tekenproces c.q. het verbinden van de detailpunten, het aansluiten op de bestaande topografie en het bijwerken van de semanti sche informatie. Dat in het geval van het analoge kaart- blad en het digitale bestand overeenkomsten bestaan, mag duidelijk zijn. De wijze waarop een en ander tot stand komt, is echter wezenlijk verschillend. Dat automatisering zin heeft en naast hoge kosten duide lijke baten levert, neemt niet weg dat de aanwezigheid van een goede basis de waarde van het eindprodukt bepaalt. In het traditionele tekenwerk herkennen we dit uitgangspunt in de keuze en kwaliteit van het tekenmate riaal, de nauwkeurigheid van het tekenen en het archive ren van documenten. In een geautomatiseerde verwer kingsomgeving bestaat dit ook, alleen is de naamgeving De analoge kaart geeft slechts subjectieve informatie.

(NGT) Geodesia | 1990 | | pagina 19