V De vele variaties van Oranjewoud of hoe je door de bomen hel; [Or an je] woud kunt; zien door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY The many variations of Oranjewoud The „ingenieursbureau Oranjewoud", founded in 1951 in the little village Oranjewoud has expanded to a concern where 1500 people are working. Research, consultancy and project management is the job they are doing in the areas of housing, industry, recreation and transport. This story shows only the geodetic activities. But that will be enough to see how „Oranjewoud" makes an interesting landinformation system for the (imaginary) village Bollendorp. „Het is nodig dat je je verplaatst in de behoefte van de betreffende gemeente. Het gaat er ons niet om zomaar een kaart of bestand op te hoesten op aan vraag, maar samen met de aanvrager te gaan na denken welke behoefte er precies is en dan te advi seren over het beste produkt voor dit doel". Ergens had ik eens iets van het begin van Oranjewoud gezien, het was iets met kruiwagens en smalspoorkarre tjes. Maar waar dat is geweest, kwam maar niet bij me boven. Zou daar nog wat van terug te vinden zijn tussen de ongetwijfeld uiterst geavanceerde werkstations en computerkasten? Zou best geinig zijn, zo'n oude houten kruiwagen, met de modder er nog in, ergens naast een interactief werkstation. Zij stonden er niet (die kruiwagens), maar wel heb ik de foto gevonden. In de directeurskamer in Oosterhout hin gen er vijf als glorievol bewijs van de start van Oranje woud in 1951 en tevens van de sociale achtergrond van dit bedrijf door de bijdrage aan de werkloosheidsbestrij ding in die tijd (toen mensen nog mochten worden ingezet voor massaal werk). „Die tijd is voorbij", opperde ik voor zichtig, gedachtig aan de vergeefse poging eind 1990 Groningse werklozen in te zetten in de bollenpellerijen van Noord-Holland. Maar dat bleek niet helemaal juist. Ook enkele jaren geleden heeft Oranjewoud wederom een groot aantal werklozen aan werk geholpen door met subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken een land meetkundig project in Heerlen uit te voeren. Het was de laatste analoge GBKN die Oranjewoud heeft gemaakt. Het was wat moeilijk de mensen gemotiveerd te krijgen, aldus ir. Pieter van Leijsen, afdelingshoofd te Oosterhout, De verdwenen kruiwagens. Theo legt uit dat er bij een gemeente op drie niveaus behoefte is aan informatie, namelijk voor het beleid, het beheer en de uitvoering van werk. Voor elk onderdeel zijn verschillende gegevens nodig en kaarten op verschillen de schalen. Om beleid te maken, heb je genoeg aan een kaart op schaal 1 25 000, voor het beheer moet je precies weten waar bijvoorbeeld een riool ligt en moet je denken aan schaal 1 1000 of 500. Daarnaast is het erg NGT GEODESIA 91 - 1 maar het lukte en het geeft toch voldoening als blijkt dat al die mensen later een baan in de landmeetkunde hebben gevonden. Werkloosheid in de landmeetkunde is trouwens helemaal verleden tijd, want het kost Oranjewoud grote moeite steeds maar weer nieuwe vakkrachten te vinden. On langs is de 50e MTS-er landmeetkunde aangenomen, wist Van Leijsen mee te delen. Een feestje dus? Nee, het is toevallig, want mensen aannemen gebeurt dagelijks. Dat bleek een half uur later, toen hij zich voor een sollicitatiegesprek aan de rondleiding moest ont trekken. Die toestroom van nieuw personeel is hard nodig, want het gaat erg goed bij Oranjewoud. Het eerste halfjaar van 1990 is de omzetstijging, waarvan een groei van 10% was geschat, tot 25% opgelopen. Die groei heeft zich in alle disciplines voorgedaan, waarbij „Milieu" en „Ruim telijke Inrichting en Groen" koplopers zijn. Bij die laatste afdeling gaan we eerst op bezoek. Oranjewoud denkt met u mee Theo Donkers is het hoofd van de afdeling Ruimtelijke In richting en Groen (RIG) in Oosterhout en legt uitvoerig uit hoe hij meedenkt met bijvoorbeeld een gemeente over het gevraagde produkt.

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 10