Luchtfoto's van Bollendorp oranjewoud praktisch als je op een gemakkelijke manier de bijbe horende administratieve gegevens tevoorschijn kunt toveren. Ideaal is dus dat een gemeente een produkt krijgt, dat in tegraal bruikbaar is (voor beleid, weg-, riool-, groen- beheer en uitvoering) en gemakkelijk is te actualiseren. Het moet „gemeente-omvattend" zijn, verklaart Theo en dat begrip had ik meer gehoord. Een „Gemeente-Om vattend-Vastgoedsysteem" is dus de ideaaloplossing; hoe kun je dat afkorten? Juist. GEOVAS. U probeert dus aan de gemeente een GEOVAS te ver kopen? Nee, dat werkt anders bij Oranjewoud. Samen met de gemeente wordt nagegaan wat de precieze be hoefte is en Oranjewoud schetst de mogelijkheden, maar ook de bijbehorende consequenties. Als een gemeente over drie maanden een goede kaart wil, kan dat wel, maar als het een GBKN moet worden samen met andere parti cipanten, moet je daar meer tijd voor uittrekken. Soms is die tijd er niet en wordt voor een andere oplossing geko zen. We maken een adviesrapport, waar we een aantal mogelijkheden aangeven, elk met een prijskaartje erbij, zegt Theo en toont het adviesrapport van „Bollendorp". De eerste mogelijkheid is actualisering van de bestaande kaart (goedkoopste oplossing), het andere uiterste (en duurste oplossing) is een volledig nieuw geometrisch bestand (digitale GBKN met onderhoudscontract); door een koppeling met de administratieve gegevens kan daaruit een GEOVAS worden vervaardigd. De gemeente Bollendorp is verstandig en vooruitstrevend en kiest het uitgebreide pakket. Oranjewoud begint met de bestandsaanmaak. Drie mo gelijkheden zijn voorhanden om een digitaal bestand aan te maken (een analoge kaart komt al helemaal niet meer in aanmerking): fotogrammetrie, terrestrische metingen of digitaliseren. Bollendorp heeft reeds een analoge GBKN van een deel van haar grondgebied. „We hebben hier geadviseerd dat gedeelte (het buitengebied) ter- restrisch te actualiseren en dan te digitaliseren, en van de bebouwde kom fotogrammetrisch een nieuwe kaart te maken. Daar zijn we nu mee bezig." De fotovlucht is in het voorjaar van 1990 gereedgekomen. Oranjewoud BV Oranjewoud is een onafhankelijk ingenieursbureau dat uiteen lopende diensten verleent op het terrein van de inrichting, reconstructie en instandhouding van stad en land. Jaarlijks worden in binnen- en buitenland meer dan 4000 projecten behandeld, die naar omvang en complexiteit sterk variëren. Verdeeld over vier hoofdvestigingen met tien rayonkantoren in Nederland en de specifieke afdelingen Buitenland, Mijnbouw en Milieutechnologieën -laboratoria werken ruim 1500 mensen bij Oranjewoud. De activiteiten zijn over een breed terrein verspreid. Er worden diensten verleend op het gebied van wonen, werken, recreëren en transport. Belangrijkste componenten hieruit zijn bodem, water en milieu, landschaps-, dorps-, stads- en landinrichting, verkeer en transport, toerisme, recreatie en sport, landmeet kunde, fotogrammetrie en vastgoedinformatie, milieutechnolo gie en automatiseringsdiensten. De diensten variëren van onderzoek, advies, beleidsplannen, projectvoorbereiding en directievoering tot aan uitvoering, be heer en onderhoud. Heel mooi zijn die foto's, haarscherp staan de huizen, de bomen en zelfs de rijen bollen erop. Ook de rioolputten zijn terug te vinden. „Op één na", verklaart Ton Zwaans die de naverkenning leidde. Er was een put vergeten, eeh heel duidelijke nog wel. Hoe kon dat nu? Een fietser voor een stoplicht bleek de schuldige, zijn schaduw bedekte de hele put. Hieruit blijkt dat naverkennen dus altijd nood zakelijk is. Maar laten we als goede geodeten van groot naar klein proberen te werken, want ook bij Oranjewoud begint de fotovlucht niet met de na-, maar met de voorver kenning. Dat horen we op een andere afdeling uitleggen. Op die af deling doet Theo van Duijnhoven het woord (voor het ge mak Theo 2). Op de overzichtskaart heeft Theo 2 het te vliegen deel aangegeven, daaroverheen zijn de vlieg- stroken getekend. Rondom het gebied, ongeveer om de kilometer, moeten paspunten komen. Die moeten ter- Heerenveen, Oosterhout en Almere.

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 11