NETWERK STATISTIEK Aantal Bekende Stations Aantal Vrije Stations Totaal WAARNEMINGEN Aantal Richtingen Aantal Afstanden Aantal Azuuts Aantal Coördinaten (bekend) Totaal ONBEKENDEN Aantal Coordinaatonbekenden Aantal Orienteringsonbekenden Aantal Schaalonbekenden Aantal Aziiutonbekenden Totaal Aantal Voorwaarden Aangesl. netwerk veref 1:(Delftse lethode) Toets Enter voor vervolg Toetsingsresultaat F-toets Berekeningsresultaat Schaalfactor 0 Schaalfactor 1 Schaalfactor 2 Lengte reductie voor projectie .0003 0.5 c» 0.0 c»2 1.0 Cl2/ki 0.0 c»2 2.0 ci2/k» 0.5100 0.0010 0.80 17.0748 0.99 3.29 0.075 6eaccepteerd 1.00002084 1.00002561 1.00004551 STEREOGR 20.84 25.61 45.51 Als het aardgas over Nederland Iteraties Max dx.dy Centreerafwijking CO criteriu» Cl criteriui CO substitutie Cl substitutie Toetsparaieters (B-»ethod) Alfa («eer-di») Alfa 0 (een-dii) Beta Laibda Kritieke waarde F-toets Kritieke waarde W-toets n/kii ii/kn n/ki Netwerkstatistiek.ontzettend goed". bedenken van nieuwe mogelijkheden en programma's. Voorbeelden van bijzondere opdrachten zijn de vervaar diging van een overzichtskaart van alle benzineverkoop punten in de Benelux of een milieukaart van een deel van de Haagse binnenstad waar vroeger een gasfabriek heeft gestaan. Ook is een volkstuinencomplex ergens in Oost- Hier wordt gedigitaliseerd. Brabant gemeten op cadmiumvervui- ling en de opgebouwde Oranjewoud bestanden draaien daarvan straks een prachtige milieukaart uit. En er gens achter in de tekenzaal ontdek ik ook nog een medewerker die hand matig akteposten van het Kadaster zit af te werken. Nee, werk is er genoeg bij Oranje woud, en dan hebben we alleen nog maar de afdeling in Oosterhout ge zien. Als ik aan het eind van de dag het Oosterhoutse kantoor verlaat, zit in de (ruime) hal weer een sollicitant op een gesprek te wachten. Omdat Oranjewoud niet in Oosterhout ophoudt en een deel van het werk ook ergens anders wordt uitgevoerd, is een kleine verplaatsing in noordelijke richting gewenst. De reis gaat naar Heerenveen, waar niet alleen het hoofdkantoor, maar ook een afde lingskantoor is gevestigd: VGG noord (VGG vastgoed, geodesie en grondzaken). Yme Poortvliet geeft hier, samen met Albert van der Sluis, op deskundige wijze leiding. Enthousiast tonen ze mij hoe in dit fraaie gebouw ook het volle dige pakket landmeetkundige werk zaamheden wordt verzorgd. De rond leiding is vrijwel een kopie van die in Oosterhout. Waar daar plaatsnamen Dongen, Willemstad en Tilburg op de tekentafel prijkten, kom je hier Tietjerkstradeel, Usquert en Sexbierum tegen. En de schotjes tussen de mede werkers hebben een andere kleur. Eerst even dat aardgas uitleggen. Ergens beweerde een medewerker dat Oranjewoud zich met het aardgas mee, vanuit de omgeving van Heeren veen (het plaatsje Oranjewoud), over heel Nederland heeft verspreid. Overigens, niet vermeld werd of de salarissen evenredig met de gasprijs zijn meegestegen. Dat het aardgas een rol heeft gespeeld bij de groei van Oranjewoud, is volgens directeur ir. Gradus Jacobs wel duidelijk, evenals enkele andere impulsen die het bedrijf van vijf man in 1951 liet groeien tot 1400 nu. Jacobs vertelt enthousiast over die groei vanaf de start door de heer Bosma, die in zijn eigen huis in Oranjewoud begon, in de tijd van werkverschaffing. Grote arbeidsintensieve projecten werden uitgevoerd met overheidssteun om werklozen van de straat te houden. Het was de krui wagenperiode in het ruilverkavelingswerk. Al spoedig wist Bosma voorbereidend werk hiervoor in handen te krijgen, wat bestond uit het maken van hoogte- kaarten. Tienduizenden hectaren werden door zijn eerste medewerkers opgemeten en in kaart gebracht. De cultuurtechnische diensten gebruikten die opnamen voor het ontwerpen van waterbeheerplannen. Het hoeft geen betoog dat Oranjewoud dat later ook zelf ging doen. Een eerste extra stoot kwam door de opdrachten van olie maatschappijen (omstreeks '60), toen op heel veel plaat- NGT GEODESIA 91 - 1 11

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 13