Vanuit Oranjewoud met het aardgas mee. sen naar olie werd geboord. Die boorputten moesten in kaart worden gebracht. In die tijd werden ook veel metingen gedaan voor de zoutwinning van Akzo; door regelmatige hoogtemetingen kan worden aangetoond of de bodem verzakt. Toen kwam de gasbel met de tienduizend kilometers leiding die moesten worden uitgezet, gelegd en weer opgemeten. In die tijd groeide Oranjewoud heel hard en inderdaad kwamen er nieuwe kantoren bij. Inmiddels staan er kantoren in Heerenveen, Oosterhout, Rotter dam, Almere, Maastricht en straks ook nog in Deventer. Ook de ruilverkavelingen namen toe en naast het voor bereidend werk werd Oranjewoud ook steeds meer betrokken in de advisering en de uitvoering daarvan. Nog een sterke impuls was de start van de GBKN omstreeks 1975, waarbij de coördinerende taak aan het Kadaster werd opgedragen. Van dit laatste had Jacobs zich steeds een voorstander getoond. Tot 1981 bleef het GBKN-werk maar stijgen. Oranjewoud is bij heel veel GBKN-projecten betrokken geweest. Diezelfde GBKN zorgde echter voor een sterke terugval na 1981 toen de overheid een rem op de uitvoering zette. Het Kadaster draaide de uitbesteding sterk terug en dat vonden de cultuurmaatschappijen en ingenieursbureaus niet echt leuk. Gesprekken met de toenmalige hoofd directeur van het Kadaster en zelfs de staatssecretaris waren nodig om de schade wat te beperken. Het resul teerde in het verstrekken van extra financiële middelen. Langzaam maar zeker kwam de GBKN weer uit het dal terug en bij de privatiseringsdrift van de laatste jaren ligt de uitvoering nu vrijwel geheel in handen van de private sector. Nog een laatste impuls is de snel opkomende auto matisering en de nieuwe mogelijkheden welke daardoor ontstonden. Als het kaartmateriaal digitaal is, kun je er veel meer mee doen en toen ook nog eens duidelijk werd welke wereld er openging door digitale kaartenbakken te koppelen aan geautomatiseerde administraties, ontstond 12 er een nieuwe markt: de gemeentelijke vastgoedsyste men. Bij Oranjewoud werd GEOVAS geboren. En de markt barstte los Het hart van GEOVAS klopt niet in het hoofdkantoor, maar in de afdeling Automatisering te Heerenveen. Ir. Hans Versluijs is daar de alwetende drijfveer en ont wikkelaar van veel systemen. Als bijvoorbeeld de ge meente Bollendorp een GEOVAS wil laten maken, is een gesprek met de heer Versluijs beslist voldoende om ze over de streep te halen. Als afgestudeerd Delfts geodeet kwam hij in 1982 de Oranjewoud-gelederen versterken, precies op tijd om de ontwikkelingen en de voorhoede gevechten mee te maken. Na te zijn gestart met de berekeningspakketten op de Tektronix werden al gauw beheerpakketjes voor gemeen ten ontwikkeld; als eerste een pakket voor groenbeheer. Veel stappen volgden met nieuwe, kleine pakketjes, die echter elk op zichzelf stonden, bijvoorbeeld een pakket voor wegbeheer en een pakket voor rioolbeheer. Al gauw werd ontdekt dat het plezierig is als je totaal kunt overzien wanneer een weg moet worden opengebroken voor riool herstel, zodat je dan kunt beslissen om niet vlak daar voor, maar beter daarna het asfalt te vernieuwen. Om een lang verhaal kort te maken: hoe meer er is geïn tegreerd, hoe meer je kunt overzien en hoe beter je kunt werken. Je kunt een beter beleid voeren, je spaart geld uit met het efficiënter werken en zo verdient het systeem zichzelf terug. Oranjewoud ontwikkelde zijn systeem echter niet alleen; samen met het bedrijf L T informatica en de apparatuur van IBM is de basis gelegd voor GEOVAS. De zwakste schakel Als ik de heer Versluijs vraag met weinig woorden aan leken duidelijk te maken wat de voordelen van het gemeente-omvattend systeem zijn, heeft hij daar weinig moeite mee: ,,Je moet je een drietal elektronische kaar tenbakken voorstellen, waarin veel gegevens zijn op geborgen, met name: 1. „grafische" bak (geometrische gegevens ofwel de digitale kaart); 2. ,,beheer"bak (alle technisch-administratieve gege vens over weg-, riool-, groen- en gebouwenbeheer); 3. „administratieve" bak met daarin de administratieve vastgoedgegevens (alle gegevens omtrent basis registratie, gemeentekadaster, belastingen en vergun ningen). De complete GEOVAS-apparatuur. NGT GEODESIA 91 - 1

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 14