Van kartografie naar geo-informatica de naamsverandering bij de studierichting Landmeetkunde/ Kartografie aan de Hogeschool Utrecht door drs. R. nijverheid. T. de Wijs, docent kartografie aan de Hogeschool Utrecht, sector Bouw- SUMMARY From cartography to geo-information technology The profession of cartography is undergoing significant changes. Application of automatized technics and data manipulation are becoming more and more a part of the activities of a cartographer. At the Hogeschool Utrecht the teaching program has already been adapted during the past few years and now the name has been changed from the differentiation cartography to geo-information technology. Oud en nieuw ledereen die zijn werk heeft gevonden in de landmeet kundige of kartografische wereld, wordt het laatste de cennium geconfronteerd met computerondersteunde technieken onder namen als Geografisch Informatie systeem (GIS), Vastgoed Informatiesysteem (VIS) en varianten daarvan. Feitelijk is er niets nieuws onder de zon: het KIS (Kadas traal Informatiesysteem) is zo'n 150 jaar terug al opgezet. Maar er is ook heel veel nieuws onder die zon. Pas met de intrede van de computer is men langzamerhand tot de conclusie gekomen, dat er naast het karakteristieke „vastgoed" veel meer informatie aan de aarde aan „geo" is gebonden. Dit heeft men zich niet alleen in de kadastrale en landmeetkundige wereld gerealiseerd. Geografen, planologen, landinrichters, cultuurtechnici, hydrografen en inmiddels vele anderen zijn vanuit hun eigen vakgebieden tot dezelfde conclusie gekomen. Naast de algemene term GIS kennen we nu dan ook LIS- sen, HlSsen, CISsen, MISsen, BISsen, enz. Eén ding hebben al deze systemen gemeen: ze moeten, naast alle andere functies, in staat zijn een afbeelding, een kaart van het geregistreerde op te leveren. Daarom is het ook logisch dat de kartografische vakwereld zich intensief is gaan bezighouden met deze systemen. Nieuw Het HBO-onderwijs heeft deze ontwikkelingen op de voet gevolgd. In 1980 startte de differentiatie Kartografie onder de paraplu van de studierichting Landmeetkunde aan de toenmalige HTS Utrecht. a BOUWKUNDE WEG- EN WHTCHBOUWKUNUE rn LANDMEETKUNDE GEO-MFORMXTICA RUMTELUKE OROENMG EN PLANOLOGE 1 MJEUKUNDC I Direct al is in deze specialisatie relatief veel ruimte gege ven aan de „computer-kartografie". In de afgelopen tien jaar is de aandacht in het studieprogramma steeds verder verschoven richting geautomatiseerde technieken. Het lesprogramma heeft een zeer intensieve ontwikkeling doorgemaakt. In deze ontwikkeling is men tot dezelfde conclusies gekomen welke hierboven staan. De speciali saties Landmeetkunde en Kartografie zijn in deze ontwik keling meer naar elkaar toe gegroeid. Na een overgangs fase heeft het geleid tot de beslissing om vanaf het stu diejaar 1989-1990 de lesstof binnen het vak geo-informa tica voor landmeters en kartografen gelijk te trekken. Omdat dit vak in de visie van de studierichting Landmeet kunde van essentieel belang is, en omdat het verder reikt dan alleen het maken van een plaatje („de kaart"), heeft de studierichting besloten om ook de naam te verande ren. Vanaf het studiejaar 1990-1991 presenteert zij zich als: Landmeetkunde/Geo-informatica, en de differentiatie Kartografie heet nu differentiatie Geo-informatica. Men zou dit „nieuw" kunnen noemen, maar dan wel een ver nieuwing waaraan al zo'n jaar of tien heel hard is gewerkt en waaraan de studierichting zal blijven werken. Achtergrond Zoals in deze korte schets is aangegeven, is de kaart een belangrijk eindprodukt. Soms als print of plot, soms in ge drukte vorm en in de toekomst meer en meer in de vorm van een elektronische kaart op het beeldscherm. De behoefte aan kaarten in één van deze vormen is in de laatste decennia exponentieel toegenomen. Het ziet er naar uit dat deze trend zich zal voortzetten. Met de invoe ring van de beeldschermkaart en het snel tekeningen maken met behulp van tekenautomaten of afdrukken van beelschermkaarten is de bereikbaarheid vergroot. De kaart wordt nóg meer gemeengoed. Waar het produkt be reikbaar is geworden, creëert het haar eigen behoefte. Er zal een tijd komen waarin een elektronische wegen kaart met routeringsfuncties in de auto geen uitzondering meer is, dat atlassen en toeristenkaarten op de TV of PC kunnen worden geraadpleegd, bestuurders en managers kaarten krijgen op hun eigen beeldscherm, een raadsver gadering over een bestemmingsplan wordt geïllustreerd met metershoog in kleur geprojecteerde kaarten in plaats van onhandelbare zwart-wit diazo-vellen welke geen beeldvorming opleveren, nutsbedrijven hun capaciteits-, logistieke en materiële zaken willen binden en afbeelden met behulp van een leidingeninformatiesysteem, natuur beheerders, milieudeskundigen en verkeersregelaars datzelfde willen, ieder op hun eigen terrein. De kartografie, in beperkte zin, is het vak dat zich bezig houdt met de beeldvorming: hoe draagt men met behulp van kaarten (en diagrammen) informatie zo efficiënt en zo juist mogelijk over op de gebruiker binnen de beperkin gen van dit medium. Daarnaast is de kartograaf ge schoold in de reprografie en reproduktie van kaarten. Omdat, zoals boven blijkt, kaarten meer dan ooit van be lang zijn en omdat goede kaarten alleen kunnen worden gemaakt vanuit goede basisgegevens, wordt er in de differentiatie Geo-informatica een bredere basis aan ge geven. Een basis die gericht is op het verzamelen (op- 14 NGT GEODESIA 91 - 1

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 16