Neemt u ons niet; kwalijk, meneer Descartes Technische omgeving Bij het model met gridcel-koppeling wordt elke gridcel (of runlengte) voorzien van een verwijzing naar de verzame ling niet-ruimtelijke attributen. Evenzo worden de niet- ruimtelijke attributen voorzien van verwijzing naar de betrokken gridcellen, waardoor ze expliciet aan elkaar zijn gekoppeld. De programmatuur is ontwikkeld op basis van het Inter graph Microstation CAD-pakket op een Interpro 3070 met 16 Mb intern geheugen en een hoge kloksnelheid. Voorts werd voor de presentatie op het beeldscherm gebruik gemaakt van het programmapakket IRAS-B en voor de opbouw van de thematische gegevensbank het SQL- georiënteerde Informix DBMS. De scanning van de kadastrale kaart Lunteren A 1 (for maat 1 m x 0,7 m) is uitgevoerd op een Optronics-scanner met een resolutie van 200 pixel per cm, waardoor een gridcel vijf cm in het terrein voorstelt. Het scannen nam ongeveer vijf minuten in beslag. De werkwijze is erg ge voelig voor openingen in de lijninformatie op de kaart, ontstaan door het gebruik van open lijnstijlen (bijvoor beeld stippellijnen) bij de kaartvervaardiging. Daarom is op interactieve wijze ongeveer vier uur besteed om lijnen als een gesloten geheel te maken, alsmede de kernpixels en de knooppunt-pixels aan te wijzen. Het zoeken van een entiteit in het bestand volgens de kerncel-structuur nam gemiddeld drie seconden en maximaal vijftien seconden in beslag in het prototype. Tot slot nog iets over de bestandsgrootte: het geometri sche deel van het vectorbestand voor het betrokken ge bied nam 250 Kb in beslag; het overeenkomstige bestand in de gridcel-structuur 2500 Kb en in de kerncel-structuur 720 Kb. Conclusies Hoewel het systeem als een prototype is ontwikkeld waarbij niet de snelheid van het systeem voorop stond, maar wel de realisatie van de theorie kan worden ge concludeerd, dat het systeem operationeel is te maken. Daarvoor is het noodzakelijk na te gaan in welke vorm de bijhouding kan worden gerealiseerd. Men kan dan een hybride systeem van vector- en rasterstructuur realiseren of in het terrein van gemeten objecten converteren van vectorvorm naar rastervorm. Voorts zijn voor de toepassing van deze methode geen CAD-werkstations nodig, maar beeldverwerkingsstations. Daarop zijn aanvullende commando's nodig voor het uit voeren van operaties op lijnen. Het prototype heeft duidelijk gemaakt, dat de methode werkbaar is en dat bij het gebruik de indruk wordt gewekt dat men werkt met gegevens die zijn opgeslagen in een vectorstructuur. Het grote voordeel van de methode is, dat men de ge gevensbank kan opbouwen met bestaande kaarten langs een automatische weg in een zeer korte periode. Zou men later willen overstappen naar een vectorbestand, dan kan hetzelfde niet-geometrische deel van de ge gevensbank worden gebruikt (fig. 3). Literatuur 1Ingen Housz, F. C., Het gebruik van rastergegevens bij een Vast goed Informatie Systeem. Afstudeerscriptie Faculteit der Geode sie, TU Delft, januari 1990. 2. Peuquet, P. J., Raster Processing: An Alternative Approach to Automated Cartographic Data Handling. American Cartograp her, Vol. 6, no. 2, 1979 p.129-139. De westerse maatschappij wordt in hoge mate gekenmerkt door de cartesiaanse ofwel rationele redeneerwijze. Alles moet logisch, ont- leedbaar en analyseerbaar zijn. Deze filosofie heeft onmiskenbare voordelen en ze heeft het voor Europa en het Westen in het alge meen mogelijk gemaakt om een duidelijk vooraanstaande plaats op het terrein van de technologie in te nemen. Maar kan deze volledig verstandelijke benadering ons in staat stellen de ons omringende levende wereld te begrijpen, met alles wat deze aan irrationeels en abnormaals omvat? Het artikel tracht een nieuwe benadering van de studie van de men selijke en natuurlijke werkelijkheid te beschrijven: de systeemleer, een methode die meer in termen van samenhangen en systemen redeneert dan in termen van een kleinste gemene veelvoud. Op de vooravond van de start van het RAV-avontuur (RAV Reform Amtli- che Vermessung, vert.) zijn een overdenking van onze methoden en een nieuwe zienswijze ongetwijfeld heilzaam. Geachte meneer Descartes In 1637 heeft u door de uitgave van uwVertoog over de Methode" een nieuwe manier ontdekt, of althans geformaliseerd, om de ons omringende wereld waar te nemen. Op het gevaar af te sterk te ver eenvoudigen, kan men deze manier samenvatten door te zeggen dat wij door u hebben geleerd de details waar te nemen om het geheel Vertaling van het artikel „Toutes nos excuses, Monsieur Des cartes" van Jean-Paul Miserez, verschenen in het meinummer van het Zwitserse tijdschrift „Vermessung, Photogrammetrie, Kulturtechnik", door René van der Schans. Het leek ook voor de Nederlandse landmeters zinvolle stof ter overdenking en discus sie. Wat Miserez naar voren brengt, is van alle tijden, niet nieuw, maar het is goed dat af en toe iemand ons weer eens wakker schudt. te begrijpen en niets toe te laten wat niet duidelijk is begrepen en aangetoond. Uw „Vertoog over de Methode" is gepubliceerd als inleiding tot uw drie fundamentele verhandelingen, waaronder die, welke u gewijd heeft aan de meetkunde. U bent het ook, geachte meneer Descartes, die de analytische meetkunde heeft „uitgevonden". Daarmee willen we uitdrukken hoeveel ons landmetersberoep aan u te danken heeft; daarmee geven we ook aan dat we uw boodschap voor honderd pro cent hebben ontvangen en overgenomen. Op onze beurt hebben wij, met een methodische instelling als van een u vererende monnik, de ons omringende wereld uiteengerafeld om haar te herleiden tot grenspunten en grenzen. En we voelen ons, zoals een kind dat een wekker uit elkaar haalt om die beter te leren kennen, soms zeer onthand om alles weer in elkaar te zetten. Het is waarschijnlijk deze instelling die onze voorgangers uit de vorige eeuw in staat heeft gesteld ons opmerkelijke kaarten na te laten, waarop elk grenspunt uiterst nauwgezet is aangegeven, maar waar bij het totaalbeeld moeilijk te plaatsen is in een meer omvattend verband. Het is misschien ook deze cartesiaanse instelling die maakt dat een zekere professor zich ermee tevreden stelt een goed bestudeerde, ingewikkelde eenheidsoperatie met duizend of tienduizend te verme nigvuldigen om tenslotte te verzekeren dat de uitkomst onmogelijk is. Door, dank zij uw methode, te kunnen analyseren, is de mens weldra iri staat de mechanismen van de wereld te begrijpen, maar zal hij ook de ons omringende schepping nog als een geheel kunnen zien? Op zoek naar een methode die past bij de moderne wereld Onze moderne wereld neemt andere dimensies aan. Dank zij de tele communicatie worden haar grenzen als het ware oneindig. NGT GEODESIA 91 - 1 19

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 21