"4ROCOMP GEBRU|KERSDAG T0P0CAD hebben, deze vaak moeten raadplegen en dit elektronisch willen doen, konden aan hun trekken komen. Het scannen van een gemid delde AO vergt slechts enkele tientallen seconden, waarna een digi taal rasterbestand ontstaat. Dit rasterbestand kan te allen tijde wor den opgeroepen. Eventueel kan later ook een gedeelte of het gehele bestand worden gevectoriseerd. Helaas moest ik constateren dat scannen van bijvoorbeeld landmeet kundige kaarten, zoals GBKN's en kadastrale kaarten, nog steeds geen oplossing biedt zonder grote investeringen van ruwweg een miljoen gulden. Na het scannen zal het aldus ontstane rasterbestand toch nog steeds moeten worden gedigitaliseerd; dit kan dan weliswaar vanaf het beeldscherm gebeuren. Via speciale programmatuur kan dan het digitaliseren worden versneld (automatisch „snappen" e.d.). Of de kosten hiervan opwegen tegen het rechtstreeks digitaliseren vanaf de kaart, zal iedere organisatie voor zichzelf moeten uitmaken. Niettemin kan mijns inziens worden gesteld dat ook het scannen bin nen ons vakgebied meer betekenis zal krijgen. Ontwikkelaars van programma's zullen niet stilzitten, maar proberen deze problematiek onder de knie te krijgen. We wachten gewoon af wat er komt. Hans Vos m 25 JAAR „NIVEAU" Op 21 november 1990 vond in Motel Zwartewater te Zwartsluis (Ov.) de feestelijke viering plaats van het zilveren jubileum van het hydro statisch waterpassen met het motorschip „Niveau" van de Meet kundige Dienst (MD) van de Rijkswaterstaat. Op 11 augustus 1990 was het immers precies 25 jaar geleden dat het eerste ms. „Niveau" door het toenmalige hoofd van de Meetkundige Dienst, prof. dr. ir. Van der Weele, officieel in gebruik werd genomen. In het Oranjekanaal, in de buurt van Vries (Drenthe) werd het schip gedoopt en vond tevens de eerste waterpassing van 2300 m plaats. Dit eerste vaartuig, een oude tjalk uit 1880, werd na tien jaar trouwe dienst vervangen door een schip van de Koninklijke Marine, dat werd verbouwd tot kabelschip. Het kreeg, evenals zijn voorganger, de naam „Niveau". In de loop der tijd vonden diverse aanpassingen plaats aan boord om het schip steeds beter toe te rusten voor zijn taak: het hydrostatisch waterpassen, niet alleen in de binnenwate ren, maar ook in de kustgebieden. Onder degenen die naar Zwartsluis waren afgereisd om de viering van het jubileum mee te maken, waren voormalig hoofd van Dienst van de MD Rienstra en zijn echtgenote, en natuurlijk de heer Waale wijn, die aan de wieg heeft gestaan van het hydrostatisch waterpas sen. Behalve de huidige bemanning van de „Niveau" en hun echtge notes waren ook verschillende oud-medewerkers aanwezig. Een aantal MD-ers uit Delft en uit de buitendienst, alsmede wat externe relaties completeerden het geheel. De bijeenkomst werd geopend met een korte toespraak door directie teamlid ir. H. T. C. van Stokkom. Hij kenschetste de „Niveau" als een heel speciaal stukje MD. Speciaal, omdat met de toepassing van de techniek van het hydrostatisch waterpassen een uniek pro- dukt wordt geleverd, dat zijn weerga internationaal niet kent. De be manning vormt een speciaal deel van de MD, dat gemotiveerd, soms zelfs gedreven, reeds lange jaren zorg draagt voor een mooi MD- produkt". Tot slot wijdde hij een paar woorden aan de toekomst. Onderzoek heeft uitgewezen dat wat betreft hoogtebepaling de ver eiste nauwkeurigheden de eerstkomende vijf d tien jaar met satellie ten nog niet gehaald zullen worden.Het directieteam van de MD heeft in dat licht dan ook besloten de „Niveau" tenminste nog vijf jaar in de vaart te houden. Vervolgens werd een videofilm getoond, die een impressie gaf van het hydrostatisch waterpassen. De hoofdingenieur-directeur van de Meetkundige Dienst, ir. M. J. Olierook, sprak vervolgens het gezelschap toe, waarbij hij memo reerde dat het hier zijn eerste officiële daad betrof sinds zijn aantre den bij de MD. Hij richtte waarderende woorden tot de bemanning van de „Niveau":.Ondanks de barre omstandigheden waaronder u uw werk soms moet verrichten, geeft u blijk van een grote mate van welbevinden in uw werk. Ik leid dat af uit uw lange staat van dienst in en om de 'Niveau' Tenslotte overhandigde hij aan de projectlei der van het vaartuig, de heer Van Vliet, een gedenkplaat, die in het stuurhuis zal worden aangebracht. Voor de bemanning en de oud medewerkers was er, als herinnering aan deze gedenkwaardige dag, een kopie van de vertoonde videofilm over het hydrostatisch water passen. Na een bezichtiging van de „Niveau", die op korte afstand lag afge meerd, sloot het hoofd van de afdeling NAP, ing. W. A. van Beuse- kom, de rij sprekers. In een levendige speech haalde hij herinnerin gen op aan de historie van het schip en zijn bemanning. Tenslotte dankte ook hij de medewerkers, oud-medewerkers en overige be trokkenen voor hun inzet en wenste hij een ieder veel sterkte voor de toekomst. Een aperitief besloot het officiële gebeuren. De medewekers en oud medewerkers zetten het feestelijke samenzijn nog voort met een diner, hen aangeboden door de Meetkundige Dienst. Q. van Valen m OPEN DAG LARENSTEIN De Internationale Agrarische Hogeschool Larenstein is ontstaan door een fusie tussen vier scholen voor hoger agrarisch onderwijs. Larenstein kent acht opleidingen, waaronder de studierichtingen Bos- en Natuurbeheer en Cultuurtechniek in Velp. De opleiding voor deze beide studierichtingen duurt vier jaar in een semesterstructuur. Het eerste jaar is een algemeen propaedeuse jaar; voor het tweede jaar moet een student een van beide studie richtingen kiezen. In het tweede jaar wordt de nadruk in de studie gelegd op de vaktechnische aspecten. Het derde studiejaar is een praktisch jaar en voor het vierde jaar moet een student een van de negen afstudeerrichtingen kiezen. In het tweede jaar is een veertig uurs vak GIS, waarin men zich kan bekwamen. Tijdens het derde jaar kan ervaring in de praktijk worden opgedaan. In het vierde jaar kiezen ongeveer 80% van de studenten GIS als keuzevak. Larenstein maakt in de opleiding gebruik van drie GIS-pakketten: Are/Info, llwis en Intergraph. Er zijn 17 Personal Computers (type AT) beschikbaar en vier werkstations. Tijdens de voordrachten op de open dag werden de configuratie en de inpas sing van GIS in de afstudeerrichtingen en voor externe cursussen toegelicht en de onderwijskundige toepassing van GIS gede monstreerd. Aan deze dag werd door ongeveer 50 bezoekers deel genomen. T. F. Vos Qp g1 goober 1990 werd in Utrecht de twee de TopoCAD-gebruikersdag gehouden. De dag werd bezocht door 59 (van de in totaal meer dan 100) gebruikers van TopoCAD en was georganiseerd door de gebruikersclub en Rocomp. De nieuwe versie van TopoCAD 4.0 werd geïntroduceerd en de toekomstige ontwikkelingen en ondersteuning van het systeem werden toegelicht. inlichtingen: TopoCAD-gebruikersclub, telefoon 085 - 644588. AFSCHEID BIJ DE AFDELING FOTOGRAMMETRIE VAN HET KADASTER De laatste der Mohikanen, André Kuipers, vertrokken Voorjaar 1956 werd door het Kadaster een eigen fotogrammetrische dienst opgericht. Met grote steun van de fotogrammeters van de Rijkswaterstaat uit Delft en een gastvrije huisvesting in het CTO aan de Nieuwe Haven NGT GEODESIA 91 - 1 27

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 29