techniek publikaties U/lin LEITZ WILD NA200° DIGITAAL w «IfcU Utl tm VVATERPASINSTRUMENT 30 André Kuipers nog eenmaal achter de C8; niet iedereen wist alle knoppen meer te vinden. in 's-Gravenhage werd een handvol tekenaars/landmeetkundig amb tenaren omgeschoold tot fotogrammeter. Na de eerste vingeroefe ningen op de Waterstaatsinstrumenten verrees aan de Nieuwe Haven al spoedig het eerste eigen uitwerkingsinstrument: de Zeiss C8. In een dag-en-nacht continudienst werd er spoedig flink produktie geleverd en werd het instrumentarium uitgebreid met A7, A8 en Santoni. Ook kwamen er meer mensen bij. De leiding van het bureau was in handen van ir. H. L. van Gent, daar bij geassisteerd door ir. P. Roos. Toen dit bedrijf ook nog dienst auto's door Nederland ging zenden om het voltooide werk af te leve ren, werd het al gauw omgedoopt tot de firma „Van Gent en Roos". Vrijdag 7 december 1990 kwamen die werkers van het eerste uur nog eenmaal bij elkaar om het afscheid te vieren van de laatste uit die groep, André Kuipers. Al die anderen waren hem al voorgegaan. Veel herinneringen uit de oprichtingsperiode, vooral het avond- gebeuren in de bloemrijke omgeving van de Nieuwe Haven, passeer den de revue, en natuurlijk werd nog eenmaal het oudste instrument, de C8 die in de hal van de hoofddirectie staat opgesteld, alle eer aan gedaan. Niet iedereen wist meer alle knoppen te vinden, maar dat was geen enkele belemmering: „Vroeger zaten we er ook weieens wat naast", was het commentaar. Kuipers werd uitgezwaaid door het huidige hoofd, ir. R. C. Neleman, die naast de (uiteraard) prijzende woorden over André's verleden de nodige optimistische wensen voor zijn (VUT)toekomst meegaf. Het afscheid van André moge tevens het afscheid zijn van die andere Mohikanen van het eerste uur. Theo Scheeie REGISTRERENDE TACHYMETER VAN CARL ZEISS Op de Duitse Geodatentag in Essen heeft Carl Zeiss, West- Duitsland, drie nieuwe compacte, elektronische tachymeters met verwisselbaar geheugen gepre senteerd: Ree Elta 2, Ree Elta 3 en Ree Elta 4. De Ree Elta heeft geïntegreerde programma's en een gebruikers gericht bedieningsgemak: in een dialoog en met een menustructuur wordt de gebruiker geleid door al le meet- en computerverwerkin gen en zijn alle programma's op elk moment beschikbaar door middel van functietoetsen. De ta- chymeter bepaalt en corrigeert automatisch de luchtdruk en de temperatuur. De basis van de ge gevensopslag is het verwisselbare continu geheugen Mem E met een opslagcapaciteit van 2000 regels; de gegevens blijven vastgehouden gedurende een lange periode zonder bufferbatterij. Gegevens kunnen worden overgebracht via een RS-232C, met een Dac E data converter of rechtstreeks op een draagbare floppy-eenheid. Opwaartse compatibiliteit voor Elta 2/Mem 800/Dac 100 wordt door de fabrikant gegarandeerd. Inlichtingen: Zeiss Nederland BV, telefoon 02940-66660, telefax 02940- 18783. Tijdens de Bouwbeurs 1990 te Utrecht heeft Leica een nieuw water pasinstrument geïntroduceerd voor elektronisch meten, rekenen en gegevensopslag, de Wild NA2000. Het instrument combineert de functies van een klassiek waterpasinstrument met elektronisch meten en gegevensopslag voor detailmeting, lengte- en dwarspro fielen, doorgaand waterpassen, kringnetwaterpassen en hoogte uit zetten. Met het bijbehorende KARTONIV-programma kunnen de gegevens van de NA2000 worden gelezen en verwerkt om dwars profielen te tekenen. Inlichtingen: Leica BV, afdeling Geodesie en Systemen, telefoon 070-3198999. DESIGNVIEW 2.0 Holland Engineering Consultants heeft versie 2.0 van DesignView vrijgegeven, een programmapakket voor het ontwerpen in een con ceptuele fase van een project. De nieuwe versie kan gebruik maken van functies als grid, polaire coördinaten, splines, variabele definitie en begrenzing, bewerken van massa-eigenschappen met de bereke ning van oppervlakten en 3D-toepassingen. Het systeem kan worden gekoppeld aan pakketten zoals: MS-Word, WordPerfect, Excel en Lotus 1-2-3 en communiceren met het DXF- en IGES-formaat. Het pakket draait onder MS-Windows versie 2.0. Inlichtingen: HEC, J. Huitema, telefoon 01720-24090. REFLECTOR DER GEODETISCHE BEDRIJFSWERELD (uitgave van het Landmeetkundig Gezelschap Snellius) Een handig naslagwerkje waarin op overzichtelijke wijze een 45-tal geodetische bedrijven wordt gereflecteerd. Door een korte beschrij ving van deze bedrijven en instellingen geeft het inzicht in onder meer de aard, de werksoort, de grootte van elk bedrijf en de vesti gingsplaatsen). Medewerkers beschrijven hun eigen taak bij die bedrijven en vaak ook op welke wijze zij die uitvoeren. Zo geeft het een goed inzicht in de interessante en gevarieerde activiteiten van de Nederlandse geodetische wereld. Waar het altijd al moeilijk was (volgens de inleiding) om een leek uit te leggen wat geodesie is en nog moeilijker wat een geodeet doet, heeft „Snellius" met dit boekje in ieder geval aangegeven waar de geodeet werkt. Het boekje is voor f 5,— te bestellen bij het Landmeetkundig Gezel schap Snellius, Faculteit der Geodesie van de Technische Universi teit, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Bij de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat is benoemd tot hoofd van de hoofdafdeling Mariene en Terrestrische Geodesie ir. L. C. Vos. De heer Vos was eerder hoofd van de hoofdafdeling Luchtkartering bij dezelfde dienst. De vervulling van die nu vacante plaats is nog onbekend. Mr. ir. C. J. Remijnse zal per 1 maart 1991 zijn functie als hoofd directeur van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers neerleggen. Tot die datum zal mr. J. W. J. Besemer, plaatsver vangend hoofddirecteur, de functie van hoofddirecteur waarnemen. NGT GEODESIA 91 - 1

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 32