inhoud nederlands geodetisch tijdschrift en verder 33e jaargang no. 1 januari 1991 14 De kartograaf wordt nog vaak gezien als de plaatjes maker die zorgt voor de mooie kleuren en evenwichtige lay out van de kaart, aldus de auteur, maar het vak heeft zich veel verder ontwikkeld. HOGESCHOOL UTRECHT 16 Is rasterverwerking een nieuw fenomeen NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. ISSN 0016-707X MINI-SERIE Uitwisselen van digitale ruimtelijke gegevens (1) Doordat steeds meer digitale bestanden beschikbaar komen, wordt de communicatie daar tussen een zeer belangrijk aspect met betrekking tot de coördinatie van de opgeslagen gegevens. Dit valt uiteen in een logisch deel en een fysiek deel. Het doel van deze mini serie is vooral het logisch aspect te belichten vanuit een algemene achtergrond, maar ook de theoretische aspecten, lopende ontwikkelingen, be staande systemen en toe passingen. Normalisatie, een noodzaak ir. L. A. Koen 2 In de eerste publikatie van deze serie wordt ingegaan op de organisatie, de doelen en de definities van de normali satie. Ook wordt de huidige situatie van de normalisatie op het gebied van de vastgoed informatie in Nederland en in het buitenland besproken. Onlangs heeft het Nederlands Normalisatie Instituut het initia tief genomen een commissie in te stellen voor het vakgebied vastgoedinformatie. Deze com missie moet voorzien in een betere coördinatie van de normalisatie op dit vakgebied, maar dan moet het vakgebied eerst wel worden „afgepaald"! BEDRIJFSREPORTAGE De vele variaties van Oranjewoud Theo Scheele 8 Deze keer bezocht de redacteur een van de grotere ingenieursbureaus: Oranje woud. Een bezoek aan Oranje woud betekent een keuze maken. Een bedrijf met zoveel variatie aan werkzaamheden kan slechts volledig worden weergegeven in een mini- (of maxijserie in NGT Geodesia. Maar dat schiet zijn doel voorbij. Aan de hand van het verloop van een bepaald project dat de camouflagenaam „Bollendorp" kreeg, zien we een aantal facetten van het werk de revue passeren. Voor het totale over zicht van het proces reisde de redacteur stad en land af en bezocht de vestigingen in Heerenveen, Almere en Oosterhout. Van kartografie naar geo-informatica drs. R. T. de Wijs In de tien jaar dat de differen tiatie Kartografie binnen de studierichting Landmeetkunde bestaat aan de HTS/Hoge- school Utrecht zijn de accen ten nadrukkelijk verschoven naar geautomatiseerde tech nieken. En de vlag moet de lading dekken: dus is besloten ook de naam te veranderen. De differentiatie Kartografie heet nu de differentiatie Geo- informatica. Aangezien in het afgelopen jaar alle landmeters al het eti ket geodeet opgeplakt gekre gen hebben, hangt de volgen de naamswijziging wellicht al in de lucht. Kent de Hoge school Utrecht straks een studierichting Geodesie/Geo- informatica? Gridgestructureerde VISsen ir. H. J. G. L. Aalders Dit artikel geeft een beknopt inzicht in de mogelijkheden en beperkingen van raster- en gridstructuren. Met name de koppeling tussen geometrische en thematische objectgege- vens wordt belicht. Een uit gebreide vergelijking met de traditionele vectorstructuur wordt niet gegeven. Uit de conclusies valt af te leiden dat er nog veel onder zoek moet worden verricht, maar dat de eerste resultaten bemoedigend zijn. Neemt u ons niet kwalijk, meneer Descartes19 Stichting NGL21 Agenda 22 Berichten22 Verslagen 23 Publikaties30 Techniek30 Personalia30 Personalia NGL21, 56 Redactie-adres Thijsseweg 11 2629 JA Delft tel. (015) 78 15 67 78 27 45 telefax (015) 78 23 48 Redactie ir. H, J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Schiedam A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. P. J. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen J. H. J. M. Vos, Huissen 1991. Hst overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van arti kelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk de 1e van de maand in het bezit van de hoofd redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties'. ing. C. M. van Maris J. van Arkelstraat 19 4121 EJ Everdingen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huls (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen J. J. S. Kopaszewski A. van Schendellaan 16 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 telefax (040) 59 23 44 tel. huls (04977) 8 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijzen per jaar: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 60,— (binnenland); f 73,— (België); f 102,— (buitenland) en f 135,— (luchtpost). Studenten aan TU, HTS of MTS en 65- piussers f 37,—. Voor abonne menten die na januari Ingaan, f 8,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 15,—, exclusief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopas zewski. Opzegging vóór 1 de cember van het voorgaande jaar. NGT Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Ge nootschap voor Landmeetkunde. Secretaris van de stichting: ir. S. Stellingwerff Beintema Burg. Bultenlaan 5 2215 PL Voorhout tel. kantoor (023) 31 41 92 telefax (023) 32 59 93 tel. huis (02522) 1 4939 Deelnemende verenigingen - Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (VTAK) - Vereniging van Landmeet kundigen (WL) - Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) - Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (VMDR) NGT GEODESIA 91 - 1

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 3