Uitwisselen van digitale ruimtelijke gegevens [1] Normalisatie, een noodzaak door ir. L. A. Koen, directeur van het Kadaster in de provincie Flevoland. SUMMARY Normalisation, a necessity The author gives an outline of the current activities regarding digital cartographic data standardisation. The role of the national and international standardisation institutes is discussed. The author advocates a more active role of these institutes in the process of standardisation. Inleiding In dit artikel zal worden ingegaan op normalisatie als voorwaarde voor een effectieve en efficiënte uitwisseling van digitale ruimtelijke gegevens. Daarbij zullen vooral de organisatorische en functionele aspecten van het norma lisatieproces worden belicht. In enkele nog te publiceren artikelen in deze reeks zal overigens dieper worden inge gaan op de functionele en technische aspecten. Begonnen wordt met een algemene inleiding over nor malisatie en een omschrijving van enkele belangrijke be grippen. Daarna worden enkele aspecten die voor norma lisatie in aanmerking komen, behandeld en wordt een schets gegeven van de huidige situatie in en buiten Nederland. Tenslotte zal een beeld worden gegeven van enkele te verwachten ontwikkelingen. Historie Normalisatie is zo oud als de beschaving. In het verkeer tussen mensen vormden gebaren en tekens de eerste stilzwijgende normen. Later kwam daar de taal bij, waar bij met name de grammaticaregels als een norm kunnen worden opgevat. Grammatica immers is het geheel van regels die moeten worden gevolgd om een taal correct te spreken of te schrijven. Een afspraak dus waarover veelal een consensus bestaat en die vrijwillig wordt aangegaan en nagekomen. Daarmee hebben wij meteen twee be langrijke kenmerken van een norm genoemd. De taal is overigens niet alleen object van normalisatie, maar evenzeer een belangrijk hulpmiddel bij normalisatie op velerlei gebieden. Een voorbeeld van dit laatste is de classificatieproblematiek in de vastgoedinformatie, waar bij een goede (syntactische) definiëring van de objecten van groot belang is. Reeds in het verre verleden was normalisatie van belang bij bouwactiviteiten met een massaal of repeterend karak ter. Al omstreeks 1500 v. Chr. gebruikten de Egyptenaren voor hun gangen en vestibules vierkante, vlakke vloer stenen (tichelstenen) met een vast formaat en de Feni- ciërs bouwden al omstreeks 1000 v. Chr. schepen met standaardafmetingen. In Europa voerde Karei de Grote omstreeks 750 n. Chr. een nieuw genormaliseerd hand schrift in. Dit was de Karolingische minuskel, die vrijwel overeenkomt met onze hedendaagse blokletter. De definiëring van een handzame lengte-eenheid is door de eeuwen heen een belangrijk normalisatieprobleem geweest en niet alleen voor de landmeters. Dat hand zame mag in dit verband ook letterlijk worden opgevat, omdat van oudsher het menselijk lichaam vaak als hou vast diende bij de definiëring van de verschillende lengte eenheden (ellen, voeten, duimen, palmen, enz.). De vervanging van de vele in Europa in gebruik zijnde lengte-eenheden door de meter mag als een van de grote successen van normalisatie worden beschouwd. Dat deze lengte-eenheid (althans de gebruikte standaard) voor verschillende landmeetkundige toepassingen niet erg gebruikersvriendelijk was, doet niets af aan dit suc ces. De moderne technische hulpmiddelen hebben de problematiek van de gebruikersonvriendelijkheid trou wens sterk verminderd. Grote ontwikkelingen op het gebied van de normalisatie kwamen pas in de Napoleontische tijd en later na de industriële revolutie. Napoleon voerde belangrijke be stuurlijke reorganisaties door en gaf de stoot tot de op bouw van een fiscaal kadaster. Deze acties leidden tot een schaalvergroting die normalisatie noodzakelijk maak te. Ook de industriële revolutie bracht schaalvergroting en daarmee de noodzaak van normalisatie met zich mee. De parallel met de huidige ontwikkelingen is evident. Vooral onder invloed van technische en politieke ontwik kelingen is ook in onze tijd sprake van een duidelijke schaalvergroting. Daarbij gaat het zowel om Nederlandse als Europese en mondiale ontwikkelingen. Omstreeks het jaar 1900 begon in Europa het technische normalisatiewerk een duidelijker gezicht te krijgen. De oprichting van onder andere het British Standards Insti tute in 1901, het Nederlands Electrotechnisch Comité (NEC) in 1911 en het Nederlands Normalisatie Instituut (NNI) in 1916 waren daarvan uitingen. Door de steeds grotere invloed van de techniek in onze maatschappij nam in de 20e eeuw het normalisatiewerk explosief toe. Alleen al binnen het NNI zijn op dit moment ongeveer 750 commissies en ongeveer 4000 deskun- 2 NGT GEODESIA 91 1

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 4