IEC ISO NEC CEN NNI EC CENELEC digen actief bezig met normalisatie. In de ons omringen de landen hebben zich vergelijkbare ontwikkelingen voor gedaan. In vrijwel alle Europese landen zijn in de loop van deze eeuw normalisatie-instituten opgericht. Het CEN (Comité Européen de Normalisation, gevestigd te Brus sel) leidt de normalisatie op Europees niveau, terwijl de ISO (International Organisation for Standardisation, te Genève) dit doet op mondiaal niveau. Nationaal en internationaal wordt de normalisatie op het gebied van de elektrotechniek via een eigen netwerk be hartigd. Het NEC werkt overigens nauw samen met het NNI. Ook de normalisatie op het gebied van de telecom municatie kent een eigen netwerk. Verwezen wordt naar fig. 1 en het overzicht van de afkortingen op p. 5. nationale overheden mondiaal Europees nationaal Fig. 1. Hoofdstructuren normalisatie. In Europees verband is het besluit van 1986 van de Raad van Ministers van de EG betreffende toepassing van Europese normen een belangrijke mijlpaal. De beschik king 87/95/EG houdt in, dat alle betreffende landen zich op het hoogste niveau hebben verplicht de in Europees verband tot stand komende normen ook nationaal te aan vaarden. Normalisatie, doelen en definities Algemeen gesproken heeft normalisatie tot doel het maatschappelijk verkeer doelmatiger en gemakkelijker te maken. Meer specifiek zijn hieronder enkele doelen van normalisatie genoemd, waarbij in het kort de relevantie voor de vastgoedinformatie is aangegeven: kwaliteitsverbetering. De bestaande en elkaar soms qua toepassing overlappende vastgoedinformatie systemen zijn vaak zeer verschillend van kwaliteit. Goede normen kunnen leiden tot kwaliteitsverbetering van die systemen. Voorwaarde is wel een heldere en breed toepasbare kwaliteitsconceptie (de conceptuele norm) en een goede kwaliteitsregistratie als onderdeel van de systemen; kwaliteitsbeheersing. Met name een digitale opzet biedt de mogelijkheid van een betere kwaliteitsbe heersing, wanneer goede normen aanwezig zijn. Ook bij uitbesteding van werk dragen normen bij aan de beheersing van de kwaliteit; besparingen. Normen kunnen leiden tot verbetering van de informatie-uitwisseling en kunnen daardoor doublures bij het verzamelen en verwerken van infor matie helpen voorkomen; veiligheid. Bij de vastgoedinformatie betreft dit vooral de veiligheid van de gegevens. Gemeenschappelijke normen met betrekking tot het uitwisselingsformaat, maar ook met betrekking tot de functionele aspecten (de gegevens zelf) en de technische aspecten (appa ratuur en programmatuur) kunnen informatieverlies bij informatie-overdracht voorkomen; kennisoverdracht. Goede normen kunnen bijdragen aan het transparanter maken van het vakgebied. Zo wel nationaal als internationaal is dit in de versnipper de, gedecentraliseerde en heterogene wereld van de vastgoedinformatie van groot belang; bescherming. De toenemende privatisering en samen werking maakt gebruikers afhankelijker van het be drijfsleven of van elkaar. Goede normen zijn een hulp middel om de belangen van de consument (hier op drachtgever/gebruiker) te beschermen. De begrippen normalisatie, standaardisatie en uniforme ring worden nogal eens door elkaar gebruikt. Ook de uit drukking harmonisatie komt men regelmatig tegen. Het is goed deze begrippen duidelijk te onderscheiden. Door het NNI wordt voor het begrip „normalisatie" een ruime definitie gehanteerd: ,,Het met inspraak van alle belanghebbende maatschap pelijke groeperingen opstellen en toepassen van regels (normen) om orde of eenheid te scheppen op gebieden waar verscheidenheid overbodig en ongewenst is". Het begrip „standaardisatie" wordt vaak gebruikt als synoniem voor normalisatie. In de praktijk wordt met normalisatie vaak het proces van afstemming bedoeld, terwijl standaardisatie vaak wordt gebruikt voor het daad werkelijk toepassen van specificaties of regels. In navolging van het NNI zal ik het woord standaardisatie zoveel mogelijk trachten te vermijden en alleen het woord normalisatie gebruiken. Verwarrend is overigens dat in de Engelse taal alleen het woord „standardisation" wordt gebruikt. Harmonisatie gaat minder ver dan normalisatie. In een heterogene en complexe omgeving kan het nodig zijn de ontwikkeling van gemeenschappelijke normen in fasen of stappen te laten verlopen. Harmonisatie kan zo'n eerste stap zijn. Bij harmonisatie ligt de nadruk op het weg nemen van inconsistenties en het scheppen van de voor waarden voor de volgende fase van normalisatie. Het woord harmonisatie wordt vaak gebruikt voor het af stemmen van wetgeving. Ook met betrekking tot de vastgoedinformatie is de situa tie vaak zo complex, dat het zinvol is een fase van harmo nisatie te onderscheiden. In de fase van harmonisatie zal de samenhang tussen de verschillende normalisatie activiteiten duidelijk moeten worden. Verder zal moeten worden gewerkt aan het helder maken van het te hante ren begrippensysteem en aan het ontwerpen van gene rieke (conceptuele) normen. Deze eerste fase is vooral voorwaardenscheppend en meer gericht op kennisover dracht dan op informatie-overdracht. Bovengenoemd onderscheid in fasen wordt buiten de vastgoedinformatie al regelmatig toegepast. Een bekend voorbeeld is het ISO-9000 systeem. Dit is een vertaling van een door de ISO ontworpen en door het NNI overge nomen systeem voor kwaliteitszorg. Deze generieke norm biedt een algemeen begrippenkader en een alge meen model, dat kan worden gehanteerd bij het per be drijf of functie opstellen van een meer specifiek systeem van kwaliteitszorg. Het ISO-9000 systeem wordt in veel verschillende takken van de industrie toegepast, onder andere als hulpmiddel bij certificering in het kader van kwaliteitszorg. Bij het Kadaster en de Rijkswaterstaat, maar ook bij de branche-organisatie VNBG, wordt op dit moment onderzoek gedaan naar de toepassingsmogelijk heden van het NEN-ISO-9000 systeem in de eigen situatie. NGT GEODESIA 91 1 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 5