1Harmonisatie 2. Normalisatie 3. Uniformering Uitwisseling kennis Uitwisseling gegevens Uitwisseling systemen Fig. 2. Fasen van normalisatie. Het begrip uniformering wordt betrekkelijk weinig ge bruikt. Het is de meest vergaande stap van normalisatie en zou kunnen worden gehanteerd, wanneer gehele systemen of deelsystemen worden overgenomen. In fig. 2 is een schetsmatig beeld gegeven van de fasen van normalisatie en de in de fasen te bereiken doelen. het gebied van de informatietechnologie. De sector vast goedinformatie kan hierop maar beperkt invloed uit oefenen. Naast bovengenoemde functionele en technische nor men is de definiëring van een Standaard Uitwisseiings Formaat (SUF) van essentiële betekenis voor een effi ciënte en effectieve uitwisseling van informatie. Een SUF is een intermediair voor het uitwisselen van informatie tussen verschillende systemen. Een groot voordeel van een SUF is, dat communicatie tussen verschillende systemen wordt vereenvoudigd, doordat alleen de ver taling tussen SUF en het eigen systeem behoeft te wor den gemaakt. Bij het opstellen van een SUF krijgt men te maken met functionele, technische en organisatorische aspecten. Men kan een SUF opvatten als een basisnorm voor informatie-uitwisseling. Normalisatie vastgoedinformatie, inhoudelijke aspecten In het volgende zal kort worden ingegaan op de vraag welke aspecten van een vastgoedinformatiesysteem in aanmerking komen voor normalisatie en welke soorten normen daarbij moeten worden onderscheiden. Bij het opbouwen van een (vastgoed)informatiesysteem kan men onderscheid maken naar verschillende aspecten of niveaus. Een eenvoudig en veel gebruikt onderscheid is dat tussen het functionele en het technische niveau. Daarnaast wordt vaak ook nog het bestuurlijke of organi satorische niveau onderscheiden. Ook bij de normalisatie op het gebied van de vastgoedinformatie is het nuttig een dergelijk onderscheid te hanteren. Bij de ontwikkeling van functionele normen gaat het voor al om de juiste definitie van de gegevens. Bij deze defini ëring zijn niet alleen de syntactische aspecten van be lang, maar ook: classificatie en coderingen; symbolen en schrijfwijzen; kwaliteitsaspecten; geometrie. Bij dit laatste aspect moet men vooral denken aan de keuze van de kartografische objecttypen en aan de te gebruiken coördinaatsystemen. Het functionele niveau is van fundamentele betekenis voor de opbouw van een vastgoedinformatiesysteem. Op dit niveau zal zich dan ook een belangrijk deel van onze normalisatie-activiteiten moeten afspelen. Op het functionele niveau is naast de bovengenoemde definiëring van de gegevens ook het vastleggen van de processen van verzameling, opslaan, verstrekken en gebruik van belang. Ook hiervoor is nor malisatie belangrijk, zij het dat de methoden en tech nieken vaak aan snelle wijzigingen onderhevig zijn en zich dus minder goed lenen voor het langdurige proces van normalisatie dan het meer stabiele gegevensniveau. In de normalisatiepraktijk van het NNI kan dit algemene bezwaar worden ondervangen door behalve Nederlandse Normen (NEN) ook Nederlandse Voornormen (NVN) te publiceren. Een NVN is een publikatie die is bedoeld om later als norm te worden gepubliceerd. Uitgifte als NVN gebeurt wanneer op een of meer punten nog onvol doende ervaring is opgedaan of wanneer bepalingen onder voorbehoud zijn opgenomen. Ook op technisch niveau is normalisatie belangrijk, onder andere om de uitwisseling van gegevens ook fysiek mogelijk te maken. De normalisatie op het technische niveau wordt sterk beïnvloed door de ontwikkelingen op Normalisatie vastgoedinformatie, huidige situatie in Nederland Normalisatie kan op verschillende manieren worden be reikt: via de normalisatie-instituten zoals NNI, CEN en ISO of via organisaties op het betreffende vakgebied. Op dit moment bestaan er op het gebied van de vastgoed informatie slechts weinig normen die zijn vastgesteld door NNI, CEN of ISO. De weinige normen die tot stand zijn gekomen, hebben vooral betrekking op kaarten en tekeningen. Historisch is dit goed verklaarbaar. Land meten en kaartvervaardiging hebben van oudsher een belangrijke ondersteunende rol gespeeld bij bouw- en inrichtingsactiviteiten en juist op dat terrein bestaan veel nationale en internationale normen. Toch is ook met betrekking tot de kaarten het aantal normen in Nederland beperkt. In de grootschalige sector is een verklaring wellicht gelegen in de ambachtelijke traditie van het vakgebied. Daarnaast is zowel bij het grootschalige als kleinschalige kaartmateriaal de organi satorische situatie sterk bepalend geweest voor het be perkte aantal normen. Bij dit laatste moet men vooral denken aan de grote rol die Kadaster en Topografische Dienst van oudsher op het vakgebied hebben gespeeld. De interne technische voorschriften en de gebruikte spe cificaties worden ook door velen buiten de genoemde diensten als norm gehanteerd (zoals bijv. de HTW). Deze situatie, waarbij de regels van een grote dienst als norm worden gehanteerd, treft men in veel landen aan. Uit het beperkte aantal normen dat tot dusverre is ont wikkeld, mag overigens niet de conclusie worden getrok ken dat de normalisatieproblematiek op het gebied van de geautomatiseerde vastgoedinformatie in Nederland niet tijdig is onderkend. Al in haar in 1978 gepubliceerde rapport no. 3 [1] constateert de toenmalige Bestuurlijke Overlegcommissie voor Overheidsheidsautomatisering (BOCO) dat er met betrekking tot topografie en leidingen enkele technische en organisatorische knelpunten zijn, die een efficiënte en effectieve uitwisseling van informatie binnen de overheid door middel van geautomatiseerde systemen in de weg staan. Als belangrijkste knelpunten worden genoemd: het niet aanwezig zijn van een uniform toepasbaar en algemeen aanvaard formeel begrippenstelsel (classifi catiestelsel) van topografische en leidingelementen; het niet bekend zijn van de criteria waaraan gegevens verzamelingen ten behoeve van de vervaardiging van grootschalig topografisch basiskaartmateriaal en kaarten welke de ligging van ondergrondse leidingen 4 NGT GEODESIA 91 - 1

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 6