Financiële gevolgen? Het was natuurlijk eerst wel een heel gereken eer je wist hoe het zat, want het bruto/netto-traject loopt anders dan bij het Rijk, maar tenslotte is niemand er slechter van ge worden, sprak men heel voorzichtig. Het (eveneens aanwezige) afdelingshoofd wilde toen wel even kwijt, dat hij de laatste tijd nogal wat briefjes langs had zien komen om toch maar een huis te kopen De Grontmij blij met de privatisering? Ir. J. Erkelens, al jarenlang werkzaam bij de Grontmij in functies van landmeetkundig tekenaar tot en met project ingenieur, werd hoofd van de nieuwe vestiging in Lely stad. Had u geen aarzeling om zo'n stel ambtenaren, die toch de naam hebben anders te werken dan mensen in de private sector, over te nemen? Helemaal niet. We hebben de dienst bekeken en gezien hoe ze werkten, wat ze konden, wat er allemaal was gedaan en welke sfeer er was. Toen zagen we het best zitten. We hadden alle vertrouwen in deze groep enthou siaste mensen. Het was voor ons allen een uitdaging er wat van te maken en dat is volgens mij goed gelukt. Wat niet wegneemt dat het voor iedereen een heel spannende tijd is geweest. Gelukkig kregen we vier jaar werkgarantie van de Rijks waterstaat, maar daarna zullen we voldoende werk moe ten hebben veroverd om te kunnen blijven bestaan. Daar werkt iedereen hard aan mee, want iedereen weet dat dat ook zijn eigen belang is. indrukwekkende apparatuur in de doka. 66 Zwerftocht door het Smedinghuis Ik mag langs de afdelingen zwerven om iets van die RIJP/Grontmij-sfeer te beleven en vooral te zien dat het werk echt nog niet klaar is. Hoewel ik nimmer in het RIJP-tijdperk door het Smeding huis heb gedwaald, kan ik mij voorstellen dat het nauwe lijks verschil uitmaakt of je hier werkt onder de RIJP- of de Grontmij-naam. Zeker niet als je gewoon op je eigen stoel bent blijven zitten. Alleen de wandversiering is aan gepast volgens zeggen. De schaars geklede dames zijn vervangen door specimen van hetgeen de dienst zelf ver vaardigt. En dat ook dat best mooi kan zijn, blijkt hier. Als particulier bedrijf hou je nu eenmaal rekening met je klanten die over de vloer komen. Veel van dat drukwerk wordt ontworpen en vervaardigd op de sectie Kartografie, waar ook een uitgebreide „Doka" bij hoort. Staaltjes van pril ontwerp tot en met een fraai gestyleerd eindprodukt zijn op deze sectie te be wonderen. Met uiterst moderne apparatuur worden veel mooie kaarten in zwart-wit of kleur vervaardigd. Bertus Overhaart, chef van de sectie, toont een pronk stukje: een toeristenkaart van de Provincie Flevoland op schaal 1 125 000. Hier worden velerlei soorten kaarten vervaardigd, aldus Bertus. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een basisbestand dat is opgeslagen bij „Re- procart" in Rotterdam. Al het lithografisch en kartogra- fisch werk gebeurt hier. De vierkleurendruk is inderdaad een pronkstukje. In de grote, maar wel zeer donkere kamer laat Geert de Weerd enthousiast zien hoe hij zich hier kan uitleven in zijn hobby die tevens zijn vak is geworden. Hij leidt mij langs een serie indrukwekkende vergrotingsapparaten, camera's, vlak- en andere afdrukramen en laat zien hoe hier de litho's voor de kleurendruk ontstaan en welke fraaie eindresultaten er worden bereikt. De grote verscheidenheid blijkt uit de wandel- en fiets kaarten, een koolzaadfolder, een „aandeel" Grontmij, een gewassenkaart voor de landbouw en een logo- opdruk voor het blad „Denksport". Ik onthoud de mogelijkheden voor toekomstige NGL- promotie-activiteiten. Als bewijs dat de privatisering al is gewend, verklapt de chef me nog, dat in veel drukwerk de Grontmij-kleur is te rug te vinden. „Kijk, dit geel is onze eigen huisstijl kleur." ledereen op de afdeling straalt ook blijheid uit, behalve die ene tekenaar die juist klaar was met het vervaardigen van een vierkleuren brandweerkaart (gebiedsindeling van de brandweer). Pas toen de kaart klaar was en men hem nog eens goed bekeek, moest de indeling toch maar ver anderen. De kaart was nog geheel handmatig ontstaan, en dus ook de vier kleurenlitho's. Dat moet nu allemaal opnieuw. De meeste ontwerpen worden gelukkig met AutoCAD ge maakt en dan is wijzigen geen probleem. Automatiseren went snel! De automatisering wordt door een aparte sectie onder steund en Paul van Asselt laat me twee grote Vax- computers en een Microvax zien, waarin alle gegevens zijn opgeslagen. Maar op de buitenkanten van die kasten ben je gauw uitgekeken en dat ze ontzettend veel kunnen, zie je er niet aan af. Dat is beter te zien op de tekenautomaten, waar vooral de nieuwste elektrostatische kleurenplotter de show steelt. Deze is in staat hele vlakken in te kleuren. Omdat hij (of zij) elektrostatisch werkt, zijn tekenpennen hierin over- NGT GEODESIA 91 - 2

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 10