STANDAARD of standaard Het begin van Lelystad; nu is het klaar. definitieve keuze gemaakt. De Grontmij-sfeer paste het best bij de onze. Toen ging alles zeer snel. Er werd werk- garantie gegeven voor vier jaar. Na die tijd moet het bedrijf op eigen benen verder kunnen en daar hebben we alle vertrouwen in. Grontmij zal vanuit Lelystad ook werk buiten Flevoland zoeken, met name wordt dan gedacht aan het noorden van het land. Als over vier jaar blijkt dat er voldoende werk op de plank ligt, kunnen we zeggen dat de operatie is geslaagd. Ir. v.d. Zijpp is zelf Waterstaatsman. Samen met drie anderen vormt hij het bureau(tje) dat de schakel is tussen overheid en Grontmij. Hij beoordeelt onder meer de kwali teit van het geleverde werk en spreekt een duchtig woord je als dat niet naar wens is. Wat kunt u nog meegeven aan de lezers die geïnteres seerd zijn in zo'n privatiseringsoperatie? De lezers zullen zich afvragen of zo'n privatisering wel nodig was. Hier moest dat inderdaad, er was geen andere keus. Als we niets hadden gedaan, had iedereen op straat gestaan. We zijn nog niet klaar, de hele RIJP moest worden afge bouwd, niet alleen de landmeetkundige dienst. In totaal moesten 1900 mensen verdwijnen. We zijn nog steeds bezig mensen aan nieuw werk te helpen. Naarmate je verder komt, wordt dat moeilijker, maar toch geloven we dat het lukt. Mensen in het bedrijfsleven en de overheid kennen el- kaars leefwereld slecht en kennen vaak alleen de nega tieve of alleen de positieve kanten. Het is gelukkig niet zo, dat er bij de overheid altijd inefficiënt wordt gewerkt. Evenmin is waar dat er in het bedrijfsleven altijd efficiënt wordt gewerkt. Ook daar is verlies. Wat is er te privatiseren in een bedrijf? Hoe ver kun je daarin gaan? Sommigen vinden dat niets moet worden uitbesteed en dat je alles zelf moet doen. Bij gemeenten hoor je dat nogal eens. Anderen beweren dat je honderd procent kunt uitbesteden. Dat laatste raad ik niemand aan, je moet zelf ook het werk kunnen doen en ervaring opbou wen, maar honderd procent zelf doen, vind ik onjuist. Uitbesteden is gezond, je kunt concurrerende bedrijven tegen elkaar uitspelen en dat kun je met je eigen mensen nooit. Wij denken aardig te zijn geslaagd de belangen van de oud-RIJP-ers veilig te stellen en dat vinden zij zelf ook. Men is enthousiast en opgewekt bezig. Het is best aardig eens een positief verhaal over privatise ring te lezen. De afgelopen jaren is een grote behoefte ontstaan naar de uitwisseling van digitale informatie. De op zich heldere gedachte van de deskundigen op dit gebied om een uitwisselingsformaat te ontwikkelen, waarbij onafhankelijk van de gebruikte systemen gegevens kunnen worden uitgewisseld, verdient alle lof. „Onder het motto: digitale kartografische gegevens uitwisseling behoort uniform en eenduidig plaats te vinden, heeft het Kadaster het door de RA VI geformu leerde SUF-2 formaat geaccepteerd als primair uit wisselingsformaat voor digitale informatie" (LKI ex tern, p. 51). De kadastrale experts op het gebied van uitwisseling mogen dit dan op papier uiten, feitelijk denken ze er anders over! Allereerst stellen ze eisen aan de leve ranciers van digitale informatie als via SUF-2 wordt uit gewisseld: alleen de LKI-classificatie is toegestaan (en niet de BOCO-classificatie die het Kadaster mede heeft vervaardigd en beheerd). Nog vreemder is dat het Kadaster extern bij voorkeur in DUF uitwisselt. DUF is namelijk bedoeld om bestanden uit te wisselen tussen de verschillende kadastrale LKI-deelsystemen en niet extern! Dit „kadastrale esperanto" wordt nu veel bestudeerd door hen die regelmatig met deze uitwisseling te maken hebben en is vastgelegd In het boekwerk „LKI extern". Alle „Ins" en „outs" worden op een duide lijke en kortbondige wijze uiteengezet: geen stortvloed van informatie, maar gewoon voldoende om te kunnen communiceren met hen die dezelfde (digi)taal spre ken. Zo is het dan ook de bedoeling dat bijvoorbeeld inge nieursbureaus deze taal beheersen. Bestanden die niet voldoen aan de LKI-structuur, worden geretour neerd met het vriendelijke verzoek eventuele fouten te corrigeren. En terecht.DUF is alleen DUF als er DUF op staat! Groot was piksels verbazing dan ook over een door het Kadaster opgesteld bestek, waarin stond: „In bijlage 6 is aangegeven hoe gegevens per record type moeten worden ingevuld. Wanneer hetgeen al daar is vermeld, afwijkt van het gestelde in de alge mene DUF-beschrijving, dan prevaleert het in de hier voor bedoelde bijlage". Dat dit voor menig betrokkene tot behoorlijke proble men kan leiden, zal duidelijk zijn. Ligt er misschien een taak bij de hoofddirectie van het Kadaster om toch af en toe eens door de provinciale bestekken te „wan delen" om te constateren of de landelijke beleidslijn in deze wordt nageleefd en of eventueel tot het bijstellen van deze beleidslijn moet worden overgegaan. Piksel 68 NGT GEODESIA 91 - 2

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 12