Express yourself, Learn Spanish Today Het is een land met grote tegenstrijdigheden [3]. Aan de ene kant is er slechts 10% analfabetisme. Het deel van de bevolking tussen de 20 en 24 jaar dat deelneemt aan hoger onderwijs, is groter dan dat van het Verenigd Koninkrijk, Finland of Zwitserland. De gezondheidszorg en de levensverwachting doen slechts weinig onder voor die van de USA. Een en ander heeft echter niet tot een grote gelijkheid geleid. Met name de agrarische sector is ver achtergebleven. De problemen met betrekking tot de grond worden nog vergroot door de snelle bevolkingsgroei. In 1945 had het land 800 000 inwoners, thans bijna 3 miljoen. De be volkingsgroei is 4% per jaar. Met name in de Centrale Vallei is een groot tekort aan bouwgrond. Veel kleine koffieboeren verkopen hun grond aan bouwondernemers, zowel in verband met de lage koffieprijs als de relatief hoge prijs die hun grond als bouwgrond waard is. Hierdoor dreigt de middengroep van kleine koffieboeren in de Centrale Vallei te verdwijnen. Tot 1842 golden in Costa Rica de regels, neergelegd in de Spaanse koloniale wetgeving, de novissima Recopila- ción Espanola van 1805. In 1841 werd een Codigó Gene ral ingevoerd, een wetboek dat het burgerlijk recht, het strafrecht en het procesrecht omvatte. Pas op 18 januari 1888 werd het huidige burgerlijk wetboek, de Codigó Civil, ingevoerd [5]. Het openbare register van rechten op onroerend goed wordt geregeld in titel VII van het burger lijk wetboek. Bij de wet no. 70 van 18 december 1916, gewijzigd bij de wet no. 49 van 29 juli 1926 werd het kadaster ingevoerd. In Costa Rica, evenals in de meeste Latijns-Amerikaanse landen, is sprake van een negatief stelsel [6j. Het stelsel is zeer incompleet en gebrekkig. De eigendomstoestand van de grond is zeer onduidelijk. De meeste eigenaren van grond zijn „precaristas", dat wil zeggen dat hun titel gebrekkig (precair) is. Een bekend gezegde in Costa Rica is: iedereen tot de president toe is een precarista [7], Mede met het oog op de slechte eigendomstoestand in het landelijk gebied werd in 1961 een landhervormings wetgeving in het leven geroepen. Met behulp hiervan pro beert de overheid landloze boeren aan grond te helpen en ervoor te zorgen dat grondgebruikers in het bezit van goede titels komen [9]. Het Instituto de Desarrollo Agraria (IDA) is belast met de uitvoering van de landhervormings wetgeving Bananen, een belangrijk exportprodukl voor Costa Rica. Landhervormingswet 2825 van 14 oktober 1961, laatstelijk ge amendeerd bij wet van 29 maart 1982 [8j. Voor een verblijf op Costa Rica is een stoomcursus Spaans geen overbodige luxe. De slecht bijgehouden registratie van de grond en de titu- leringsproblemen gaven aanleiding tot hulpprogramma's van de kant van de Duitse Bondsrepubliek en de AID (United States Agency for International Development). In de jaren 1971 -1975 werd door de ITCO (het vroegere IDA) met geld van de AID een programma van titulering uitgevoerd. In deze jaren werden 14 764 titels uitgegeven van grond behorend tot de nationale reserve. Dit was veel minder dan de 27 000 geprogrammeerde titels. In 1979 had de LTCO 20 462 titels uitgegeven. Dit hield in dat 122 772 personen titels hadden gekregen met betrekking tot 339 761 ha (LTCO 1980). In 1979 werd een tweede tituleringsprogramma geënta meerd. Op grond hiervan zijn tot 1982 17 000 titels uit gegeven van een programma van 36 469 titels met een oppervlakte van 1,5 miljoen ha. Het programma heeft volgens Seligson een positieve invloed op de krediet waardigheid van veel kleine grondbezitters, doch het sor teert geen effect met betrekking tot de armen die geen grond bezitten. Openbaar register Het openbare register [10] is gebaseerd op Boek II, titel VII van de Codigó Civil. Het bestaat uit drie aparte registers: 1. eigendomsregister (registro de propriedad); 2. hypotheekregister (registro de hipotecas); 3. personenregister (registro de personas). Het register kan door iedereen worden geraadpleegd. Op grond van artikel 450 van de Codigó Civil kunnen alleen titels worden ingeschreven, die berusten op een authentieke akte. Registratie kan worden verzocht door een persoon of diens vertegenwoordiger of gemachtigde die er belang bij heeft zijn of haar recht zeker te stellen. Degene die het document overlegt, wordt geacht hiertoe gerechtigd te zijn (artikel 451 Codigó Civil). Iedere registratie moet inhouden: 1. uur en datum van de presentatie van de titel in het register; 2. naam en adres van de rechtbank, rechter of notaris of bevoegd functionaris die het document heeft geauto riseerd; 3. aard en datum van de titel (artikel 453 Codigó Civil). Titels die niet zijn geregistreerd, gelden niet ten opzichte van derden voor de datum van presentatie voor registra tie (artikel 455 Codigó Civil, 1e lid). Als derde wordt be schouwd iedere persoon die geen partij is bij de akte of het contract waarop de registratie betrekking heeft (arti kel 455, 2e lid Codigó Civil). De registratie maakt een nietige akte of document geldig (artikel 456 Codigó Civil). 70 NGT GEODESIA 91 2

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 14