Kadaster In het eigendomsregister worden geregistreerd: 1. eigendomstitels met betrekking tot onroerend goed; 2. akten die rechten van vruchtgebruik, gebruik, bewo ning en servituten vestigen, erkennen, wijzigen of te niet doen gaan. Documenten met betrekking tot pacht van onroerend goed kunnen ook worden geregistreerd. Zij gelden alleen tegen derden, indien zij zijn geregistreerd. Servituten moeten zowel bij de registratie van het heersend erf als bij de registratie van het lijdend erf worden geregistreerd. Na de registratie van een titel van overdracht van de eigendom van onroerend goed mag geen andere titel van overdracht van eigendom van onroerend goed worden geregistreerd, die hiermee in strijd is. Iedere aantekening in een ander register met betrekking tot onroerend goed moet ook in het eigendomsregister worden aangetekend. In het hypotheekregister worden documenten gere gistreerd die hypotheekaktes vestigen, wijzigen of teniet doen gaan (artikel 464 Codigó Civil). In het personenregister worden akten geregistreerd, die betrekking hebben op de bevoegdheden van personen. De vorenbedoelde registraties zijn definitieve registraties. Daarnaast zijn ook voorlopige registraties mogelijk (arti kel 468 Codigó Civil): a. claims met betrekking tot rechten ten aanzien van on roerend goed; verzoeken tot verbetering van het register; verzoeken met betrekking tot vermoedelijk overlijden of wijziging van bevoegdheden of staat van personen; een bevelschrift tot inbeslagneming van onroerend goed geldt voor drie maanden. Als binnen die periode geen inbeslagneming is gevolgd, vervalt de registra tie; inbeslagneming van onroerend goed; documenten op basis waarvan registratie kan plaats vinden, indien deze gebreken vertonen, die kunnen worden verholpen; besluiten van het Instituto de Desarrollo Agrario, die aangeven dat er een conflict bestaat in verband met bezetting van onroerend goed zonder titel. De eigendom van onroerend goed gaat over door het slui ten van de overeenkomst tot overdracht. De eigendoms overgang staat los van de inschrijving in het register (arti kel 480 Codigó Civil). In Costa Rica is derhalve, evenals in de meeste Latijns-Amerikaanse staten, sprake van een negatief stelsel. 9- Het overgrote deel van de bevolking is rooms-kathoiiek: een kerk in de buurt van de bekende vulkaan „Poaz". In Costa Rica is in 1981 bij de wet no. 6545 van 25 maart 1981, gepubliceerd in LaGaceta no. 73 van 15 april 1981, een nieuwe wet op het Nationale Kadaster van kracht ge worden. Ter uitvoering van deze wet is in 1982 ingevoerd het Reglamento op de Wet op het Nationale Kadaster d.d. 24 april 1982, gepubliceerd als Decreto no. 13607-7 in La Gaceta no. 100 van 25 mei 1982. Het Kadaster is opgebouwd uit administratieve en karto- grafische elementen, te weten registers en kaarten (arti kel 3 Kadasterwet en artikel 2 Kadasterreglement). De registers bestaan uit (zie artikel 2B Kadasterreglement): 1. kadastrale fiches. Voor ieder predio één, omvattende één perceel of een aantal percelen waaruit de predio bestaat, met gegevens, beschrijving, kadastrale num mers, datum van inschrijving in het register en verdere informatie. Tevens worden gegevens genoteerd be treffende de eigenaren of bezitters met het nummer dat aan hen is gegeven en het nummer van volgorde van de fiche en van de overdrachten op basis van de berichten die van het openbare eigendomsregister worden ontvangen; 2. register van de eigenaren. Dit is een algemene alfabe tische index, waarin eigenaren en bezitters en groe pen hiervan zijn geregistreerd, indien het gaat om onverdeelde eigendom. Vermeld zullen worden de nummers die aan ieder worden toebedeeld en aan het kadastrale fiche, alsmede een aantal persoonlijke gegevens; 3. registers die verwijzen naar de percelen op de kadas trale kaarten. Hierin wordt vermeld op welk blad van de perceelkaart een kadastraal perceel is weerge geven, alsmede het nummer van de kadastrale fiche. De volgende kadastrale kaarten worden vervaardigd (arti kel 2A Kadasterreglement) op een schaal passend voor de kadastrale doeleinden: 1. kaarten, die de ligging en grenzen van land en water aangeven, zowel van de overheid als van particu lieren; kaarten, waarop de natuurlijke hulpbronnen, hun in standhouding, huidig gebruik en potentieel zijn aan gegeven; kaarten die de lands- en provinciegrenzen aangeven; andere kaarten voor kadastrale doeleinden. 2. Voor een goede ontwikkeling is registratie van onroerend goed een noodzaak. In artikel 54 van het Reglement wordt met zoveel woor den voorgeschreven hoe de landmeter moet meten. Hier bij wordt een onderscheid gemaakt tussen vaststelling van de perceelsgrenzen zonder wijziging en met wijzi ging. In artikel 55 wordt exact aangegeven met welke pre- NGT GEODESIA 91 - 2 71

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 15