.biases **ï«wecta«tf s sstsosi* 6 *«ews; «-. i,* ZCHs m mt* mm m m JLs >.mz m* 3S8>> s ^sa«es» Een Finca-gebouw. cisie moet worden gemeten. In zijn gedetailleerdheid gaat het reglement veel verder dan de wettelijke regelingen in Duitsland, waarop de nieuwe kadastrale wetgeving is ge baseerd [11]. Inschrijving in het kadaster De inschrijving in het kadaster vindt plaats door het opnemen van de kadastrale gegevens in de kadastrale documenten. Het vormen en instandhouden van het kadaster is een functie van de Staat en mag alleen door het kadaster worden gedaan (artikel 13 kadasterwet). Het kadaster heeft in deze dus het monopolie. Bij de uitvoering van deze taak kan het kadaster een staatsonderneming contracteren of de uitvoering aan an dere overheidsinstellingen delegeren, een en ander na hiertoe door de Controlaria General, de rekenkamer van de republiek, te zijn gemachtigd (artikel 13, lid 2). Bij het Kadaster zijn de volgende begrippen van bijzonder belang: 1Zona catastral en zona catastrada: Het kadaster wordt gevormd door zonas catastrales, die als zodanig bij uitvoeringsbesluit worden aange wezen (artikel 14 Wet op het Nationale Kadaster). Zo dra zo een zona catastral is aangewezen, zal het Kadaster moeten overgaan tot het verrichten van de kadastrale werkzaamheden in deze zona. Wanneer deze zijn beëindigd, zal de uitvoerende macht deze zona bij besluit tot zona catastrada verklaren. Zodra een zona catastral zona catastrada is geworden, die nen de notarissen en de rechterlijke of administratieve functionarissen, die titels, vatbaar voor registratie in het openbare register te bekrachtigen. Zij kunnen ook bevorderen dat de vereniging van predios die samen een finca vormen, (een stuk land, dat als juridische eenheid is ingeschreven in het openbare register of kan worden geregistreerd door middel van een num mer dat het individualiseert), wordt gerealiseerd (arti kel 23 Wet op het Nationale Kadaster); 2. kadastraal certificaat: Dat is een document dat aangeeft dat een onroerend goed op de juiste wijze is geregistreerd. Indien het on roerend goed ligt in een zona catastrada, kan het certi ficaat een afschrift zijn van het kadastrale fiche. Ten einde een titel die onroerende goederen gelegen in een zona catastrada overdraagt of fysiek wijzigt, te bekrachtigen, zijn de notarissen en functionarissen die een notariële functie uitoefenen, verplicht een ka dastraal certificaat van het predio te verwerven, dat zij moeten voegen bij het document dat aan het open bare register zal worden gepresenteerd. 72 Indien het om ongeregistreerde onroerende goederen gaat, moet een korte beschrijving van de kadastrale fiche en het origineel van het notariële document zijn opgenomen (artikel 24 Kadasterwet). Het openbare register zal de titels waarop de voor gaande artikelen betrekking hebben, registreren in overeenstemming met de kadastrale certificaten en zal registratie van documenten die niet aan de ver eisten voldoen, beëindigen (artikel 25 Kadasterwet). Het kadastrale certificaat zal worden afgegeven op verzoek van de eigenaar of houder met titel van bezit, de notaris of functionaris belast met notariële taken (artikel 26, lid 1). Het certificaat is gedurende één maand geldig (artikel 26, lid 2). Het Kadaster zal een verzoek, waarop een transactie betrekking heeft, tijde lijk registreren. Zolang de tijdelijke registratie bestaat, zal geen nieuw certificaat worden afgegeven (artikel 26, lid 3). Verhouding tussen kadaster en openbare registers Het openbare register en het kadaster vallen beide als directies onder de directeur-generaal van het Nationale Register, die op zijn beurt direct ondergeschikt is aan de minister van Justitie. De directeur van het Kadaster is, voor zover het techni sche kadastrale problemen betreft, direct ondergeschikt aan de minister van Justitie. Wat dit betreft, valt hij dus niet onder de directeur-generaal van het Nationale Register. Op grond van artikel 18 van de Wet op het Nationale Kadaster dient er overeenstemming te zijn tussen de in formatie van het openbare register en het kadaster. Zodra het kadaster een kadastraal nummer heeft gegeven, dient het dit door te geven aan het openbare register ter boeking in het folio real, dit is het boek waarin de onroe rende goederen worden geregistreerd. Op zijn beurt moet het openbare register binnen vijf dagen na de inschrijving aan het kadaster informatie ver strekken met betrekking tot wijzigingen ten aanzien van eigendom of fysieke kenmerken. Ten einde overeenstemming te bewerkstelligen tussen het Kadaster en het openbare register, kan de oppervlak te van de landgoederen (fincas) zonder formeel docu ment op grond van een verklaring van de eigenaar, neer gelegd in een openbare akte, worden vergroot tot de oppervlakte vermeld in het kadastrale certificaat, indien deze vergroting niet meer is dan 10% van de oorspronke- Een voor Amerika belangrijke oliepijpleiding. Echter indirect via de Wereldbank ook weer van belang voor het Kadaster van Costa Rica. NGT GEODESIA 91 - 2

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 16