Kadastrale plannen CANTON 1 SAN JOSE I IOOO Een kadastrale kaart 1 1000 van de hoofdstad San José. lijke oppervlakte. Deze rectificaties gelden gedurende drie jaar na de inschrijving niet ten aanzien van derden. Indien het gaat om een verkleining van het onroerend goed, is een verklaring van de eigenaar bij openbare akte, in overeenstemming met het kadastrale certificaat, voldoende. Bij het Kadaster werkt 150 man personeel. Het zal wor den onderverdeeld per provincie, die op haar beurt zal worden onderverdeeld in kantons. De kleinste eenheid is het district. Vorenbedoelde onderverdeling bestaat mo menteel echter nog niet. Kaartvervaardiging In verband met de aanleg van de Pan American Highway zijn door een Amerikaans Kartografisch Instituut in Pana ma (een soort ITC) in samenwerking met de IAGS (Inter American Geodetic Survey), kaarten gemaakt op een schaal van 1 50 000. De IAGS hield zich vooral bezig met het verdichten van netwerken en fotogrammetrische opdrachten. Het Nationaal Geografisch Instituut is door middel van haar directeur vertegenwoordigd in de Raad van Bijstand van het Kadaster, waarin tevens zitting hebben de minis ter van Justitie, de minister van Nationale Planning, de directeur van het Nationale Kadaster, de directeur van de IFAM (zelfstandige overheidsinstelling die gemeenten bijstaat), de voorzitter van het College van Topografische Ingenieurs en de directeur van de Directe Belastingen. Volgens artikel 22 van het Kadasterreglement behoort tot de taak van het Kadaster onder andere het maken van een actuele en betrouwbare kartografie als basis voor ontwikkelingsstudies. Op grond van artikel 25 zal het Kadaster haar werk in etappes verrichten, zone voor zone. De kadastrale metingen moeten verwijzen naar een net werk van in x-, y- en z-coördinaten bekend zijnde punten, die permanent dienen te worden bijgehouden en ver dicht. Als basis wordt gebruikt de basiskaart die door het Nationaal Geografisch Instituut is vervaardigd (artikel 28 Kadasterreglement). De landmeters verzamelen onder andere gegevens uit het openbare register en de afdeling onroerend-goedbelastingen van de Directie Belastingen. Daarnaast verrichten zij metingen in het veld, ten einde de eigendommen en de grenzen vast te stellen. Voor de kadastrale werkzaamheden zal gebruik worden gemaakt van fotogrammetrie. De kadastrale kaart ontstaat, evenals in de andere landen van Centraal-Amerika [12], door onderverdeling van de topografische kaarten 1 50 000. Alleen de landmeetkundige plannen die zijn ingeschre ven in het Nationale Kadaster, hebben juridisch effect (artikel 42 Kadasterreglement). Het Kadaster zal geen plannen inschrijven met een oppervlakte groter dan 300 ha (artikel 43 Kadasterreglement). Het zal alleen plannen inschrijven die aan de vereisten van de Kadasterwet vol doen. Indien de Wet op de Stadsplanning van toepassing is, zullen de uitzonderingen die uitdrukkelijk door het Instituut voor Woningbouw en Stedebouw (Instituto de Vivienda y Urbanismo) zijn toegestaan, worden inge schreven met een aantekening op het plan (artikel 46 Kadasterreglement). Het Nationale Kadaster zal geen plannen van bijzondere onroerende goederen inschrijven, indien zij zich in een reservaat of nationaal park bevinden, behalve met toe stemming van de bevoegde autoriteiten. Ook dan wordt een aantekening op het plan gemaakt (artikel 47 Kadas terreglement). Meetwerkzaamheden en voorbereiding van de plannen mogen alleen worden verricht door des kundigen die gemachtigd zijn door het Colegio de Inge- nieros Topografos de Costa Rica (artikel 48 Kadaster reglement). Voordat hij met zijn werkzaamheden begint, onderzoekt de landmeter de eigendomstitels in het open bare register, de kadastrale kaarten en registers (artikel 50 Kadasterreglement). Omtrent de meting wordt een aantal technische voorschriften gegeven volgens welke de landmeter te werk moet gaan. Het Nationale Kadaster zal geen plannen inschrijven, die niet voldoen aan de eisen van de Wet op de Stedebouw (artikel 72 Kadasterreglement). Hiervoor wordt vereist: a. indien het gaat om de splitsing van fincas in het open bare eigendomsregister: 1. moet men, indien bekend, het kadastrale nummer van het moedergrondstuk (finca madre) vermel den; 2. moet men de oppervlakte van het moedergrond stuk vermelden; 3. wanneer de rest van de oppervlakte van het moe dergrondstuk kleiner is dan 200 m2, moet men aan geven waar dit aan de openbare weg grenst; NGT GEODESIA 91 - 2 73

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 17