innnr 4. wanneer de rest van het moedergrondstuk een ge meenschappelijke grens met de openbare weg heeft van minder dan 25 m, moet dit worden aan getekend op het afgescheiden grondstuk; b. wanneer het gaat om stedelijke grondstukken, zal het Nationale Kadaster een algemeen plan eisen, onder tekend door de topografische ingenieur of een andere deskundige, gemachtigd door het Colegio de Ingenie- ros Topografos, goedgekeurd door het Instituto de Vivienda y Urbanismo (Instituut voor Woningbouw en Stedebouw) en de gemeente. De naam van het stads deel moet worden vermeld, alsmede de verdeling in percelen met de bijbehorende nummeringen. Juridische effecten van het kadaster De belangrijkste hiervan zijn: 1. vastleggen van de grenzen door eigenaren en be zitters van de percelen en de aangrenzende percelen door ondertekening van een akte van overeenstem ming, behoudens bezwaar bij het Nationale Kadaster bij geschrift gedurende één jaar na de ondertekening (artikel 32 Kadasterreglement); 2. wat betreft de ligging en de grenzen van de percelen en predios en de overeenstemming met corresponde rende grondstukken in het openbare register, kunnen de kadastrale documenten niet worden aangevochten en gelden als definitief (artikel 33 Kadasterreglement); 3. in alle processen met betrekking tot ligging, grenzen en overeenstemming of identiteit van fincas moet het Nationale Kadaster als deskundige worden gehoord (artikel 34 Kadasterreglement). De rectificaties op grond van vonnissen worden aangebracht (artikel 35 Kadasterreglement). Duidelijkheid door overschrijving van tekeningen in de akte. 74 Modernisering van het kadaster Zoals reeds gezegd is het kadaster in Costa Rica erg ge brekkig. Een van de gevolgen van het gebrekkige kadas ter is het feit, dat de onroerend-goedbelasting, één van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor de Staat, zeer slecht wordt geïnd. Hieromtrent zegt ing. Gerardo Chaves Sandoval het volgende [13]: 1. de belasting is niet van toepassing op alle eigenaren of bezitters van onroerend goed, maar alleen op on roerend goed dat is ingeschreven in het openbare register, dat wil zeggen slechts op een kleine min derheid; 2. de waarde van de grond, vermeld in het kadaster, is niet bijgehouden. De meerderheid van de rechtheb benden betaalt belasting op basis van de oorspronke lijke schatting; 3. er wordt geen rekening gehouden met het gebruik van de grond en zijn mogelijkheden; 4. er bestaat geen bijhouding en verbetering van de in formatie omtrent onroerend goed. Ten einde de grootste lacune in de belastingheffing met betrekking tot onroerend goed op te heffen, werd in de periode van 1975 tot 1979 door de AID, een hulporganisa tie van de overheid van de USA, een fiscaal kadaster ge schapen voor een gebied van 3200 km2 in de Centrale Vallei tussen Turrialba en Puntarenas. Dit fiscale kadas ter werd gemaakt op basis van luchtfoto's, die zonder rectificaties werden vergroot. Er werden geen onderzoe kingen in het terrein gedaan. Wel werd informatie verza meld over de waarde van de grond en de bouwwerken. De invoering van dit partiële fiscale kadaster heeft vol gens mededeling van C. Chinchilla, directeur van het Departamento Territorial van de IFAM, inderdaad geleid tot een betere inning van de onroerend-goedbelasting. Toch blijft de algemene situatie zeer onbevredigend. Van daar dat met behulp van de Verenigde Staten en de Duit se Bondsrepubliek een nieuwe wet werd gecreëerd, die de wettelijke basis vormt voor een beter kadaster. De regering van Costa Rica heeft een plan opgesteld om het kadaster in overeenstemming te brengen met de ver nieuwde wettelijke bepalingen. Het gaat om een vijf- fasenplan, dat in ongeveer tien jaar zal worden afge werkt. Het plan bestaat uit: a. uitbreiding en modernisering van het kadaster, te be ginnen in San José en omgeving; b. het maken van een net op basis van geodetische drie hoeksmeting van de eerste orde met globale metingen via een satelliet en een verdichting van het net in de agglomeratie van San José, uit te breiden tot de ge hele Centrale Vallei. De uitvoering van een gedeelte van het programma is op gedragen aan het Nederlandse bedrijf KLM Aerocarto. Het Nederlandse Ministerie van Ontwikkelingssamenwer king betaalt een gedeelte van de kosten. De modernise ring houdt ook in, dat de gegevens van het openbare register in een geautomatiseerd systeem worden onder gebracht [14]. Opleidingen voor het Kadaster Er zijn twee onderwijsinstellingen waar functionarissen voor het Kadaster worden opgeleid: 1Escueia de Capitación Registral. Deze school maakt onderdeel uit van de Universidad de Costa Rica en is ondergebracht in het gebouw van het Registro Nacio- nal. Hier worden administratieve medewerkers van het Kadaster opgeleid; NGT GEODESIA 91 - 2 REGISTRO NACIONAl CATASTRO NACIONAL sïccion de Mu-nonu» 97 1 4 JU» 1081 16 JUN 1989 I S 75 Ol DO* fc ouc /co L/xicrco Son r<oA>'-. POCi9onol Ab.c'/a Error An*olor on* Error Liner,/ o o OULCEUAJA SA OüLEEL/Aja co/usr/rotoo AC ER a CAL L E /=>U&L /CA AVEAJ IDA 3 room noum JURIQICA U-a /O'- 0*00/6 - 33 'A//£#J 5-A AIUTOAJIQ 3AWJOS >CÖ' 1 toüü 555b I zoo

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 18