Uitwisselen van digitale ruimtelijke Theorie en praktijk [2] Inleiding door ir. H. J.G.L. Aalders, hoofddocent aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY Transfer of digital spatial data; theory and practice An overview is given about the requirements for data transfer from a theoratical point of view. Also charac teristics of the existing contemporary transfer formats are explained. Finally an evaluation is made about the Dutch transfer format against a theoratical background and possible alterations are proposed. ledereen die gebruik maakt van een GIS/VIS, krijgt te maken met een vertaalprobleem, wanneer gegevens uit een ander systeem worden verkregen. Dat komt omdat er afspraken moeten worden gemaakt over het formaat waarin de gegevens worden overgedragen. Door derge lijke afspraken te normaliseren, hoeft niet bij elke over dracht opnieuw tot een vastlegging van het te gebruiken formaat worden gekomen. Daarmee ontstaat een stan daard uitwisselingsformaat. Het doel van het maken van een norm voor uitwisseling is niet om te komen tot een uniforme structuur die alle gebruikers ook in hun eigen toepassing moeten imple menteren. Meestal bestaan er al verschillende structuren die met succes zijn ontwikkeld en geïmplementeerd en die precies voldoen aan de wensen van de betreffende gebruiker. Ook in de toekomst zullen dergelijke systemen worden ontwikkeld. Een norm voor uitwisseling beoogt echter ervoor te zorgen dat dezelfde gegevens uit ver schillende bestand(sstructur)en door meerdere gebrui kers kunnen worden gebruikt door ze te „vertalen" van het ene systeem naar het andere (vooropgesteld dat die vertaling mogelijk is). Een en ander betekent dat normen moeten worden ontwikkeld, die voldoende flexibel zijn (fig. Ij- Niet alle systemen voor gegevensdefinities, bestaande of nieuwe, moeten noodzakelijkerwijs worden verplicht over te stappen naar de nieuwe normen, maar ze moeten wel die vertaling van het eigen systeem naar de norm en terug kunnen uitvoeren om communicatie mogelijk te maken; daarbij zijn verschillende mogelijkheden denk baar. Normen voor uitwisseling Voorafgaand aan de formulering van een algemeen toe pasbare norm voor uitwisseling is de formulering van verschillende normen noodzakelijk, met name: definitie van entiteiten (DDS, Data Definition System). Deze definitie voorziet in een abstrahering van ob jecten, zoals die in de werkelijkheid voorkomen, door de semantiek daarvan te benoemen. Deze definitie wordt ook classificatie genoemd, maar feitelijk is de classificatie een ordening, het indelen van entiteiten in verschillende klassen, om de toegankelijkheid te ver gemakkelijken. Voorts zijn per attribuut de domein beschrijving en de wijze van fysieke opslag nodig; definitie van de kwaliteitskenmerken en de eenheden waarin die worden uitgedrukt. Daarbij zijn aspecten van belang als metrische nauwkeurigheid, actualiteit, beschikbaarheid, volledigheid, bronvermelding, bevei liging, validatie-, verificatie- en kwaliteitsborgingspro- cedures, enz.; definitie van de ruimtelijke aspecten, zoals het coör dinatensysteem waarin de entiteiten in ruimtelijke zin worden uitgedrukt; definitie van de toe te passen terminologie, met be trekking tot objecten, entiteiten, attributen, het voor komen van entiteiten in een bestand (occurrences), relaties, geometrische primitieven, enz.; definitie van de modellen voor ruimtelijke gegevens structuren en beheersystemen (DBMS, Data Base Ma nagement System); normen voor apparatuur en programmatuur (ISO- normen), waarvan de uitwisseling gebruik maakt, zo als het transportmedium (magneetband, optische of flexibele schijf), de fysieke indeling van records op dat medium en de labelling ervan, het data communicatie systeem, enz. Uitwisselingsniveaus Uitwisseling kan op drie niveaus plaatsvinden: uitwisseling van digitale tekeningen, waarbij alleen de (karto)grafische entiteiten met hun (karto)grafische kenmerken worden uitgewisseld. Feitelijk komt het bij deze vorm van uitwisseling neer op het overdragen van tekeninstructies, zodat uitvoer van tekeningen op verschillende media mogelijk is. Hiervoor zijn door de ISO (International Standard Organisation) reeds nor- Gebrulker C met «tandaard Converele van en naar A ALGEMENE STANDAARD Gebruiker a met systeem A Gebruiker D met standaard Conversie van en naar B Gebruiker B met systeem B Fig. 1. Algemene situatie bij uitwisselen van gegevens. 58 NGT GEODESIA 91 - 2

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 2