techniek Neitraco Engineering Iniiliinm I ROCOMP Geodesie, Civiele Techniek en Bouwkunde zijn niet goedkoper dan grote, zo betoogde hij. Men moet zich ook bij de selectie van een klein systeem bewust zijn van uitgroei naar een groot systeem op straffe van een blokkade van het feitelijke groeipad. Volgens Sturm komt men in dezelfde eindsituatie terecht. Wel is men bij een klein systeem beter in staat om de kosten te versluieren! Het technisch niveau van de lezingen was verschillend, wat denk ik spoorde met de diversiteit onder de bezoekers. (Het blad „Mapping Awareness" noemde het publiek van deze conferentie ,,a largely non-academic audience"). Soms pasten de lezingen ook wat slecht bij de sessie-thema's (en wellicht goed bij de GIS-implementatiefase van het bedrijf van de inleider). Zou het tekenend zijn, dat dit af wijken het sterkst leek onder ,,Cost effectiveness of AM/FM/GIS- systems"? De Europese conferentie werd voor de eerste maal voorafgegaan door een workshop,Towards a common international AM/FM trans fer formatbijna 100 bezoekers namen hieraan deel. Tijdens de conferentie werd van de workshop reeds verslag gedaan door H. Bruggeman (D). Hoewel ik bij de workshop niet aanwezig kon zijn, vernam ik toch dat een Engels voorstel om hun NTF (National Transfer Format) te wijzigen in ETF, te simpel leek gesteld. Adri den Boer Computert en loepettingen NIEUWE VERSIE TOPOCAD/GEODIMETER Rocomp BV, afdeling Geodesie, heeft on langs de nieuwe versie TopoCAD 4.0 uitge bracht. Deze versie is voorbereid om toekomstige ontwikkelingen en uitbreidingen mogelijk te maken, zoals koppelingen met vastgoed informatiesystemen. De nieuwe versie is bij zestien verschillende gebruikers vervangen in gemeentelijke en provinciale omgevingen, in het bedrijfsleven en op onderwijsinstellingen. Tijdens een internationaal symposium in Stockholm introduceerde Geotronics AB de nieuwe Geodimeter 4000. Met dit systeem is slechts één persoon nodig voor het uitvoeren van metingen. Het systeem bestaat uit twee delen: het meetsysteem (een servo- gestuurde Geodimeter 4000) en het prismastation, voorzien van een computer en ontvanger (Remote Positioning Unit). Het systeem ver plaatst de „intelligentie" naar het prismastation, waar ook alle func ties beschikbaar zijn. Tijdens de meting zendt het prismastation een signaal naar het meetinstrument, dat zich daarop naar het prisma station richt en de meting uitvoert. Codes en Tekenfuncties kunnen vanaf het prismastation worden ingevoerd. Het systeem kent twee toepassingen: opmeten en uitzetten. Bij het uitzetten blijft het meetstation de prisma automatisch volgen, zodat punt voor punt kan worden uitgezet. De Geodimeter 4000 heeft dezelfde specificaties als de Geodimeter 460: hoeknauwkeurigheid 0,6 mgon, meetbereik als tachymeter 2300 meter (met gebruik van RPU 500 meter), af standnauwkeurigheid 3 mm 3 ppm. Inlichtingen: Rocomp BV, afdeling Geodesie, telefoon 085 - 664588, telefax 085 - 634652. Neitraco Engineering B.V. is een ingenieurs-, advies- en tekenbureau met aktiviteiten op een verscheidenheid aan vakgebieden. De afdeling geodesie, civiele techniek en bouwkunde voert opdrachten uit voor nuts-, overheids-, aannemings- en industriële bedrijven zowel op een van onze kantoren als op lokatie. Projekt assistentie ter aanvulling van uw personeels bestand behoort tevens tot onze mogelijkheden. De werkzaamheden waarvoor genoemde afdeling operationeel is kunnen als volgt worden samengevat: Leidingenregistratie Verwerking struktuur en bezettingsgegevens alsmede projekt-assistentie voor telecommunicatie Landmeetkunde Maatvoeren en uitzetten voor de bouw en wegenbouw Kartografie Toezicht, assistentie bij uitvoering, reken-en tekenwerk, ontwerpen en konstrueren in de bouwkunde en de civiele techniek Digitaliseren en plotten op A0 -formaat Digitale gegevens opname en interaktieve verwerking Hoofdkantoor: Regulierenring 1, Bunnik, tel. 03405-64664. Regiokantoren: Amsterdam, 's-Hertogenbosch en Eindhoven. Postadres: Postbus 330, 3500 AH Utrecht NGT GEODESIA 91 - 2 89

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 33