Wat; is er dan veranderd bij Sokkisha? door Theo Scheele, redacteur. SUMMARY What has been changed for Sokkisha? In the end of 1990 a lot of people received several mailings of Sokkisha that something had been changed. We visited the new building in Almere to see the kind of change. We met geodetic people showing the con cern's organisation and the hard- and software possibilities. Deze vraag moet bij veel geodetisch georiënteerde en aanverwante bedrijven wel zijn opgekomen, toen zij zo rond de jaarwisseling op indringende wijze werden bestookt met een uitgebreide mailing van dit bedrijf. Een bijzonder soort verhuisbericht? NGT Geodesia, sinds enige tijd voorzien van een kleurige Sokkisha-achterkant, werd in die mailing ook niet ge spaard. Reden genoeg om er eens op af te gaan. Een reis naar Japan zat er niet in, bleek alras. Sokkisha Europe is een geheel zelfstandige onderneming, die in Al mere zetelt. Maar dat is in de winter voor uw redacteur al ver genoeg. Op naar Almere dus, Almere-buiten wel te verstaan. Het moet gezegd: Sokkisha zit nu in een bijzonder mooi bouwwerk. Men is erin geslaagd de buitenkant een fraai aanzien te geven; het wekt nieuwsgierigheid op naar de binnenkant en die mag er ook zijn. Een immens grote, rui me, lichte hal waar de vloertegels je tegemoet glimmen, als centrum waaromheen de werkruimten zijn gecreëerd. Achterin de hal is een soort valkuil gemaakt, waar als teken van verbondenheid met het moederbedrijf een poging is gedaan een Japanse tuin tot stand te brengen. Een echte bamboe waterhevel slaat om de drie minuten met een keiharde klap tegen de vloer. ,,Pang" schalt het dan door de mooie, lichte hal, een geluid dat duidelijk in alle werkruimten doordringt. en ons de hele dag ach tervolgde. „Pang", weer drie minuten voorbij. Een soort opjaag-systeem? De Sokkisha-medewerkers zelf horen het allang niet meer. en nu vanuit Almere. Een immens grote, glimmende hal. Hadden we gedacht hier een huis vol vriendelijke, Japan se instrumentmakers te zullen tegenkomen en misschien zelfs hier en daar een aardige geisha, we vonden alleen nuchtere, Nederlandse geodeten die ons overigens met verve wisten te overtuigen van de instrumentele presta ties van het verre oosten. Dat er een innig contact met dat verre oosten bestaat, bewezen de twee klokken die naast elkaar waren opge hangen, respectievelijk de Nederlandse en de Japanse tijd aanwijzend. Je moet per slot van rekening weten wan neer je de directeur in Japan uit zijn bed belt. We zijn van harte welkom, verklaart de Nederlandse directeur Wil van Ree en hij wil graag een eerste uitleg geven over de zo breedvoerig aangekondigde verande ringen bij Sokkisha. „Ons gebouw zelf is natuurlijk de grootste verandering, maar daar steekt wel een heel ver haal achter. Dit gebouw is namelijk opgezet om het enorm expanderende bedrijf te kunnen bevatten en opti maal te kunnen laten functioneren. Niet zomaar een nieuw bouwsel dus, maar een speciaal voor onze taak ontworpen paleisje". Wat is er dan zo specifiek aan? (De bamboe tijdklok slaat weer even fel door de hal). Van Ree noemt in één adem: de speciaal geconstrueerde service-afdeling met zwaar bewapende vloer (tegen trillingen) om precisie- metingen te kunnen doen, en van waaruit de buiten basis van 2300 meter aan te meten is; 118 NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 10