Kom maar op met je problemen We maken ook weieens iets voor niets Uit elkaar halen in 16 seconden Trainingscentrum De bamboewaterklok achtervolgde" ons de hele dag. de enorme magazijnruimte met douanefaciliteiten, hetgeen veel tijdwinst geeft bij de in- en uitvoer; de volledig geautomatiseerde voorraad- en onder- delenadministratie die feilloos verbinding geeft tussen werkplaats en magazijn en tussen voorraad en fa briek; een uitgekiende trainingsruimte om deskundigen op te leiden voor heel Europa, en nog veel meer wat we straks mogen bewonderen. Toegevoegde waarde De naam Sokkisha verandert ook, althans wat de produk- ten betreft, het wordt Sokkia. Dat is korter. Als redactie van NGT Geodesia waren wij net aan Sokki sha gewend, dus voor ons hoefde het eigenlijk niet zo nodig. Van Ree legt ons uit, dat Sokkisha alles te maken heeft met de Japanse markt en verklaart de naam: So landmeten ki instrumenten sha company Landmeetkundige instrumentenfirma dus. Een heel dui delijke naam voor de Japanse markt, maar tegenwoordig leveren we meer dan alleen instrumenten, met name ook veel programmatuur. Bovendien zocht men een andere naam voor de wereldmarkt. En dat werd Sokkia. What is in a name? Nou dat dus. Als Japans bedrijf hadden we eerst wel een achterstand in te lopen, aldus Van Ree. Omstreeks 1970 kwamen we helemaal nieuw met onze produkten op de markt. Eerst leverden we via enkele andere leveranciers, maar vanaf 1986 opereren we zelfstandig vanuit Weesp en nu dus vanuit Almere. Het eerste jaar behaalden we een omzet van 12 miljoen, het tweede jaar 16 miljoen en vorig jaar 65 miljoen gulden. Zo veroverden we 24% van de Euro pese markt. Om zo snel te groeien, moet je natuurlijk wel wat doen, dat komt niet vanzelf aanwaaien. We leveren goede pro dukten, maar dat doen de concurrenten ook; we kunnen kortingen geven, maar ook dat doen de anderen. Wij heb ben gezocht naar een meerwaarde, een toegevoegde waarde. Dat is de support, de service, de training en de begeleiding. We zorgen dat onze medewerkers goed zijn opgeleid en goed weten wat de markt nodig heeft. Daarom hebben we vakmensen in de verkoopafdeling zitten. Als bedrijven wat zoeken en ons bellen, zeggen we: kom maar op met je problemen en samen komen we eruit. Als het moet, maken we datgene wat de markt nodig heeft. Salesmanager Axel Messing en salesman Marcel Goy- vaerts zijn de specialisten die dat moeten „verkopen". Tot voor kort, vertelt Marcel, moest ik zoveel mogelijk be drijven gaan benaderen en uitleggen wie wij zijn en wat we leveren. „Kunnen wij wat voor elkaar betekenen?" was dan de binnenkomer. Als een bedrijf een meetband bestelt, hoeft niemand daarbij uit te leggen wat je ermee kunt meten; met een theodoliet was dat vroeger net zo. Had je eenmaal een bepaald merk, dan kocht je hetzelfde merk (en type) als de oude vervangen moest worden of de zaak werd uitge breid. Je kende zo'n apparaat en niemand hoefde iets nieuws te leren. Gelukkig hoef ik nu niet meer zo vaak uit te leggen wie wij zijn. Nu moet ik uitleggen wat onze apparaten kunnen, v/ant elk instrument heeft zijn specifieke eigenschappen. Men belt ons op, als er een aankoop wordt overwogen. We gaan dan praten en adviseren. Soms blijkt dat een klant veel beter geholpen is met een ander instrument dan men voor ogen had. Het kan zelfs zijn dat men voor veel minder geld een betere oplossing krijgt. Wat we onlangs bijna voor niets hebben gemaakt, is een veldboek voor het Kadaster. Men had bepaalde wensen; de programmatuur moest worden aangepast aan de spe cifieke behoefte van die dienst. Wij zouden het wel even maken en onze specialisten gingen aan het werk. Toen we klaar waren, was het niet meer nodig; het Kadaster ging over op volledig geïntegreerde apparatuur zonder veldboekDat is het risico in dit vak. Overigens is daar door die programmatuur (SD'76) nu wel standaard inge bouwd in al onze veldboeken. Het wordt tijd de efficiënte bedrijfsruimten die het gebouw zo uniek maken, te gaan bewonderen. We betreden het opleidingscentrum waar juist een inter nationaal gezelschap deskundigen wordt opgeleid. Het zijn de specialisten voor de andere Europese vestigingen. Czes Urbanski is de instructeur. De ruimte ziet er uit als de brug van een schip. Middenin een soort instrumentenbank, waarin acht monitoren zijn Speciaal gebouwde trainingszaal. NGT GEODESIA 91 - 3 119

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 11