I tn elkaar zetten, leren ze ook. geplaatst. We zien juist hoe de videofilm laat zien hoe je een theodoliet uit elkaar haalt. Voor elk scherm zitten de cursisten en proberen het videovoorbeeld te volgen met een echte theodoliet. Het doet denken aan die Belgische conferencier met zijn verhaal over de wapeninstructie in het Belgische leger: „In zestien seconden haalde de in structeur een mitrailleur uit elkaar; uit elkaar halen, heb ben we uiteindelijk ook geleerd, maar toen het ding weer in elkaar zat, leek het plotseling een heel ander wapen, het schoot onder een hoek van 90 graden. Maar met de hulp van Czes lijkt dat gevaar hier niet zo groot. Nauwkeurig houdt hij de vorderingen van zijn „trai nees" bij in een groot logboek. Zelfs najaren kan hij van elke specialist nog terugvinden wat zijn opleidingen en ervaringen zijn. Servicecentrum met blijvend vrij uitzicht Dezelfde groep cursisten komen we even later tegen in de speciaal gebouwde afdeling die getooid is met de naam „European service centre". Hier tonen ze veel inte resse voor de controlemetingen van de totalstations. Collimatietest. 120 Wat niet optimaal is, wordt bijgesteld en elk instrument krijgt een briefje om zijn nek met de resultaten van keurin gen en metingen. Het lijkt me interessant voor de lezers hoe de controles van de instrumenten waarmee men dagelijks in het terrein bezig is, geschieden. Daarom vraag ik de afde lingschef of hij met enkele woorden kan uitleggen wat die keuring inhoudt. Dat kan hij: „Je sluit hem aan op de computer en dan komt er een briefje uit waarop staat hoe nauwkeurig hij meet". Dat lijkt me iets te kort, dus kijken we even verder. Globaal zien we drie controlefasen: collimatietest (interne controle van de randen, assen e.d.; baselijn test (afstandscontrole); quality controle (periodieke fout). Voor de collimatietest is een aantal collimatoren (een soort omgekeerde waterpaslens) gemonteerd aan stevige pilaren. De vloer is extra zwaar bewapend, zodat trillin gen niet kunnen voorkomen. Met de theodoliet wordt on der verschillende hoeken en op verschillende afstanden gemeten op de kruisdraden in de collimatoren. Een lijst geeft de afwijkingen van de verticale en horizontale rand, de eerste en de tweede as, de excentriciteit van het op tisch lood en alle denkbare afwijkingen van assen ten op zichte van elkaar. Als de afwijkingen buiten de tolerantie vallen, volgt bijstelling. Tenslotte wordt de controlemeting opnieuw uitgevoerd. Een van de grote voordelen van deze apparatuur is volgens technisch manager Leendert van Dijk dat je er ook de controle op de haaksheid van de tweede as mee kunt verrichten. Dat deed je vroeger op een meetlatje tegen de wand van je kamer: meten op dubbele hoogte en kijker naar beneden. Wel een aardige methode, maar je deed het op korte afstand; hier corrige ren we op oneindig. Basislijntest In een afgeschermd deel van de kamer (vanwege het open raam) staat ook weer op een stevige pilaar een totalstation. De kijker wijst door het raam naar buiten. Daar is een vaste basis aangelegd. Op afstanden van 120, 300, 500 tot en met 2300 meter zijn daar vaste merk- Basismeting door hel open raam. NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 12