Geen spaghetti palen gebouwd, die vanuit het venster zijn aan te meten. Alweer een uniek onderdeel van dit nieuwe bouwwerk. De gemeente Almere heeft een blijvend vrij uitzicht gegaran deerd er moesten wel eerst een paar bomen worden weggehaald. Nu het riet nog, want dat is inmiddels al te hoog. De controlemeting is eenvoudig. Richten op de eerste paal, een druk op de knop van de aangesloten pc en dan wordt tien keer achter elkaar die afstand gemeten. We zien de controle van een totalstation „Set 5" (eenvou diger apparaat voor de bouwwereld). Gemeten wordt op 120, 300 en 500 meter, alles tien keer. De aangesloten computer drukt af wat de gemiddelde en de gemeten afstand is, geeft de standaardafwijking en laat in een grafiek zien dat de afwijking ruim binnen de toegestane marge ligt. Het rapport wordt aan het instrument gehan gen als bewijs van goed gedrag en de nauwkeurigheid waarmee het werkt. Deze vaste basis is uniek. Sokkisha is er bijzonder blij mee. Geïnteresseerden mogen best gebruik maken van deze basis als ze dat willen. belt u maar. En dan nog de derde controle: de periodieke fout in het instrument. Die meting gebeurt binnen op een kleinere basis. Door een luik in de wand meet het instrument op een zestal reflectoren die automatisch omhooggaan als ze aan de beurt zijn om gemeten te worden. Als het pro gramma is gestart, loopt het vanzelf door, de prisma's komen op en gaan weer neer. Alles gaat vanzelf. Ook hier komt na enkele minuten een rapport uit de printer. Zo ondergaat elk instrument al deze behandelingen voor dat het aan de klant wordt toegestuurd. De serie nieuwe instrumenten die vandaag zijn gemeten en bijgesteld, staan op een tafel uitgestald; de rapporten zijn er aan gehangen. Wie straks de bestelling uitpakt, heeft meteen het bewijs van de standaardafwijkingen en de nauwkeurigheids graad in huis. Dat kan van groot belang zijn om een opdrachtgever te overtuigen van de kwaliteit van de ap paratuur. En weer maande de bamboeklok ons tot voortmaken; het werd al donker buiten en nog hadden we niet alles van Sokkisha aanschouwd. Duizenden onderdeeltjes in de carroussel Verandering vond ook plaats in de afdeling Logistiek, waar Robert Scheffer de leiding heeft. De voorraadadmi nistratie is volledig geautomatiseerd en is gebaseerd op Weer een serie getest. Duizenden onderdelen op enkele vierkante meters. barcodes. Van alle apparatuur wordt de doorgang gere gistreerd. Alles wat is besteld, binnenkomt, in behande ling is of weggaat, kan door het systeem worden gevolgd. Dat heeft vooral grote voordelen voor de bevoorrading. Als de afname stagneert of plotseling versnelt, kan de produktie (in de fabriek) snel worden bijgestuurd. Scheffer is ook trots op de onderdelenkast, een draaien de carroussel, die met pc-bediening heel snel het juiste vakje naar voren draait, als de service-afdeling een schroefje of palletje nodig heeft. In het Europese entrepot waar je niet zomaar in mag, lopen we langs de volgeladen stellingen die kreunen onder de voorraden van duizenden instrumenten, statie ven en accessoires. Gelukkig voor Sokkisha zijn het wel steeds andere series die op de planken liggen. Van elk in strumentje heeft Scheffer de gegevens in zijn systeem. Ja, er moet wel veel veranderd zijn. Als we weer zijn uitgeklaard uit het entrepot, betreden we via de bekende hal de programmeer-afdeling. Direct voe len we ons weer thuis, de bamboeknal is er weer. Dan komen we bij de afdeling „Systems Support". Op het bureau van RobZeyiemaker prijkt een fraai, doorzich tig „Set 2 totalstation". Rob haalt er een geheugenkaart je van enkele centimeters groot (of beter: klein) uit. Hierin zit het programma van het station. Het is geheel magne tisch en dat heeft veel voordelen: het kan tegen vocht, heeft geen last van corrosie, stof en zandkorreltjes, maakt geen contact; eigenlijk is het een contactloos verhaal. De dagtaak van Rob bestaat uit het schrijven van aanvul lende programma's van de Sokkisha (en soms ook ande re) instrumenten naar de systemen en formaten voor de klant. Voor heel Europa kom je nogal wat formaten tegen. De kunst is om in al die adhoc aansluitingsprogramma's wat structuur aan te brengen, een universeel programma waarop variaties kunnen worden aangebracht; een soort vaste lijn dus, en geen spaghetti. Ook toekomstige va rianten moeten daarin passen. Gerrit van Veen legt ons het landmeetkundig programma pakket van Sokkisha uit. Hij houdt zich bezig met de sup port van deze programmatuur binnen Nederland. Het landmeetkundig pakket is modulair opgebouwd. De basismodule heet ,,SDR-map"\ deze zorgt voor de com municatie met het veldboek (of het geheugenkaartje) waarin de gegevens zijn opgeslagen. Met deze module NGT GEODESIA 91 - 3 121

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 13