125 Daarnaast werd nog overleg gevoerd met het bureau Aerotopo, een landmeetkundig bureau uit Costa Rica, dat door KLM Aerocarto voor de nodige ondersteuning was ingehuurd. Tevens is een aantal punten bezocht om een indruk te krijgen van de moeilijkheden waarmee wij zou den kunnen worden geconfronteerd. Bij één der punten bleek meten al zonder meer niet mogelijk, doordat grote antennes de helft van de horizon afschermden. Boven dien werd ons duidelijk, dat de punten minder makkelijk toegankelijk waren dan uit eerder verkregen informatie viel op te maken. Men had er beter aan gedaan voor het nieuwe net uit te gaan van nieuwe punten, die makkelijk toegankelijk waren en waar in de toekomst voor de ver dere verdichting op eenvoudige wijze weer had kunnen worden opgesteld. Men gaf echter de voorkeur aan het opnieuw meten van enige punten van het oorspronke lijke, primaire net, om op deze wijze in staat te zijn het oude systeem (door de Amerikanen gerealiseerd, net na de tweede wereldoorlog) te kunnen transformeren naar het nieuwe stelsel. Het gevolg hiervan was wel, dat een groot aantal punten was gelegen op toppen van bergen, waarvan een drietal hoger dan 3000 m. De geplande testmetingen hebben we helaas niet kunnen uitvoeren, omdat de apparatuur niet door de douane kwam. Costa Rica was kennelijk al te veel in de ban van het naderende kerstfeest. Terug in Nederland werden de voorbereidingen voort gezet, maar twee omgebouwde SX-ontvangers bleken helaas weer defect en moesten worden teruggestuurd. De beide twee-frequentie ontvangers bleken nog steeds niet terug te zijn en nadat zij eindelijk waren omgebouwd, constateerden we uit de verwerking van de testmetingen, dat de programmatuur niet meer werkte. Nieuwe pro grammatuur moest uit Engeland komen en arriveerde op het nippertje. De apparatuur moest worden opgestuurd, gezien de eerder ondervonden problemen met de douane! Wij moesten begin februari starten! De beide om te bouwen SX-ontvangers werkten nog steeds niet. Op dat moment hadden wij de beschikking over slechts vijf werkende ontvangers, waarvan er twee in Costa Rica waren achtergebleven, terwijl wij er zes nodig hadden, ook al omdat het aantal punten in de buurt van San José was uitgebreid. Besloten werd het begin van de metingen met één week uit te stellen. Toen bleek dat de beide defecte ontvangers niet op tijd konden worden gerepareerd, werd door Radio Holland een vervangend apparaat ter beschikking gesteld, 's Morgens werd de ontvanger in IJmuiden opgehaald, naar Apeldoorn ge transporteerd, daar uitgetest en in orde bevonden, reis- klaar gemaakt en 's middags afgeleverd op Schiphol voor transport naar San José. Wij hadden op dat moment zes werkende ontvangers, maar geen reserve meer. Een paar dagen later bleek, dat men er in Costa Rica niet in was geslaagd geschikte tenten en slaapzakken te kopen, zodat in Nederland op het laatste moment nog het nodige moest worden aangeschaft. De aanloop in Costa Rica Op zondag 4 februari 1990 vertrokken wij met z'n zessen naar San José. Naast de normale reisbagage moesten ook nog tien tenten mee, zodat het overgewicht niet onaanzienlijk was. Dit probleempje kon echter soepel worden opgelost. Via Caracas en Willemstad arriveerden we na een reis van bijna zestien uur in San José, waar de stationmanager van KLM, ondanks gemaakte afspraken niet aanwezig was en er met de douane niets geregeld bleek te zijn. Via de assistent-stationmanager kon dit probleem uit eindelijk na een uur worden opgelost. Na veel vijven en zessen arriveerden we vervolgens bij ons verblijfadres, het appartementencomplex Los Yosos. Ondanks alle inspanningen van de zijde van KLM Aero carto bleek het nog een week te moeten duren voordat al onze ontvangers door de douane waren. De tijd kon echter nuttig worden gebruikt. Er moesten nog verschillende dingen worden aangeschaft, terwijl voor het nodige overleg veel tijd moest worden uitgetrokken. Men wilde opnieuw worden voorgelicht over de wijze van aan pak van het project, terwijl ook wijzigingen bleken te zijn aangebracht in de op te meten punten. De opstelling op het gebouw van het Catastro Nacional (een betonnen pijler) bleek te zijn gerealiseerd, de 220V aansluiting alsmede de toegang tot het dak echter nog niet. Nadat we één van de in december reeds verstuurde ontvangers het gebouw binnendroegen, bleken de aan sluiting en de sleutels binnen twaalf uur te kunnen wor den geregeld. De radio stond op de verkeerde plek in het gebouw en bleek nog niet te werken. Zelfs de toestem ming over het 's nachts toegang verkrijgen tot het ge bouw van het Catastro Nacional bleek uiteindelijk te kunnen worden geregeld. Voor het transport zou gebruik worden gemaakt van drie Toyota Landcruisers van de firma Aerotopo en twee door een verhuurbedrijf te leveren ISUZU pickups, alle met vierwielaandrijving. Rijden in Costa Rica is in principe erg simpel, je hebt altijd voorrang, tenzij anders is aangegeven. Stopborden blijken soms verdwenen te zijn, maar je leert de palen herkennen. Het is ook even wennen aan de verkeers lichten en aan het feit dat ook rechts inhalen kennelijk gewoon is. Waar je niet aan kunt wennen, is het feit dat je zelfs op een autoweg 's nachts geheel onverlichte fietsers tegenkomt. Deze autowegen blijken trouwens ook door sportievelingen te worden gebruikt, die 's mor gens vroeg op een dergelijke weg hun kilometers hard lopen. Een bezoek aan de universiteit van Heredia leerde mij dat de Duitse ontvangers, die gelijktijdig met de onze vanuit Amsterdam per vliegtuig waren verstuurd, allang door de douane waren: er werd al mee gemeten! De kans om op hetzelfde moment bij de meetpunten aan te komen, werd er in ieder geval wel kleiner door. We besloten met de twee aanwezige SX-ontvangers een testmeting uit te voeren, die bijna mislukte doordat de auto vast kwam te zitten in een politiecontrole. Een van onze mensen riep echter met de nodige overtuigings- Om het omverwaaien te voorkomen, wordt het statief met touw vastgezet. NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 17