kracht „Catastro Nacional Professionals" en dat bleek te helpen; de auto werd uit de rij gehaald en kon zijn weg vervolgen. Dat daarna nog iemand van een talud zou vallen en het schakelkastje voor de stroomvoorziening zou sneuvelen, bleek slechts een voorbode te zijn van wat ons nog te wachten stond. Tussen de bedrijven door werd er nog overlegd met de firma die de radio's had geleverd en die zou moeten zorgen voor de tijdige verplaatsing van de steunzenders (repeaters), en werd overleg gevoerd over te vervaardi gen meetmasten, omdat op een drietal punten de hemel door de aanwezigheid van bebouwing onvoldoende vrij was. Op andere punten had men door het rigoureus kappen van bomen het uitzicht op de hemel vrij gemaakt. Start van de werkzaamheden Uiteindelijk op de ochtend van maandag 12 februari kwam het bericht door dat de uitrusting door de douane was gekomen en werd getransporteerd naar de firma Aerotopo. Nu kon eindelijk alles in orde worden gemaakt, en met Aerotopo werd overlegd over de uitvoering van het meetschema en de daarbij noodzakelijke ondersteuning. We zouden gaan werken met vijf mobiele teams en één vaste opstelling op het gebouw van het Catastro Nacio nal. Per dag zou steeds met vijf ontvangers gelijktijdig worden gemeten, leder team zou bestaan uit twee man, een door Aerotopo te leveren chauffeur en onze man, die als GPS- operator zou fungeren, terwijl dit team afhankelijk van de omstandigheden ter plaatse zou worden bijgestaan door lokale hulpkrachten, die de uitrusting op het punt moesten brengen. Bovendien werd uitgebreid gesproken over de mogelijke risico's en de te nemen voorzorgsmaat regelen. We realiseerden ons toen, dat het project heel wat zwaarder zou zijn dan we aanvankelijk dachten, maar kregen ook door dat we bij de firma Aerotopo mensen aantroffen, die wisten waar men over sprak. Kalibratie van de ontvangers Nadat dinsdags de uitrusting in orde was, kon op woens dagmorgen worden begonnen met het kalibreren van de ontvangers. Door de lancering van een nieuwe satelliet was er 's ochtends een meetvenster ontstaan van bijna vier uur. De kalibratie werd uitgevoerd door de meting van een korte basislijn van ongeveer tien meter lengte, met behulp van drie willekeurig gekozen paren GPS- ontvangers. De eerste twee ontvangers begonnen probleemloos met meten, het zonnetje scheen, de dag leek goed te be ginnen. De volgende twee ontvangers gaven ook geen problemen. De laatste twee werden vervolgens in gereed heid gebracht, maar de door Radio Holland uitgeleende ontvanger deed het niet! Wat wij ook probeerden, niets hielp. Snel werd een reeds geteste ontvanger opnieuw in geschakeld, om in ieder geval over vijf gekalibreerde ont vangers te beschikken. We hadden nu ook tijd om de in Nederland gekochte tenten te controleren. Bij slechts één van de tenten bleken de haringen aanwezig te zijn! De defecte ontvanger werd 's middags volledig uit elkaar gehaald, helemaal schoon gemaakt en met de nodige contactspray behandeld. Daarna werkte de ontvanger als nooit tevoren. We probeerden ergens tentharingen op de kop te tikken en de meteo-apparatuur werd geijkt. Een van de hygro/ thermometers bleek defect te zijn! De berekening van de die ochtend gemeten vectoren toonde aan, dat één der ontvangers te kort gemeten had, zodat we de volgende dag opnieuw een kalibratie moesten uitvoeren. Het meetprogramma moest een dag worden opgescho ven. Het moest trouwens toch worden aangepast als ge volg van aangebrachte wijzigingen in het puntenveld van San José. De volgende dag kwam één van onze mensen mij vragen hem in het project te vervangen. Door allerlei omstandig heden wilde hij liever naar Nederland terugkeren. Na overleg met KLM Aerocarto werd besloten de „reserve bemanning" uit Nederland over te laten komen. Kort daarop hoorde ik dat de ontvanger van Radio Holland het opnieuw niet deed. We besloten voor een andere ontvan ger te zorgen, die onze reserveman zou kunnen meene men, samen met een nieuwe thermometer/hygrometer. Vervolgens moest een schema worden gemaakt voor de metingen rondom San José, gebaseerd op de inzet van vijf ontvangers. Korte tijd later bleek dat één van de twee SLD-ontvangers niet kon worden uitgelezen. De ontvanger registreerde wel, maar we kregen, wat we ook probeerden, de ge gevens er niet uit. Vervolgens hoorde ik dat de Comisión Asesore nog opmerkingen had over de opzet van de uit te voeren metingen en op een aantal punten nog een nadere toelichting wenste. Diezelfde middag kon ik het opnieuw ontworpen meetschema toelichten en de com missie informeren over de gerezen problemen. Er werd contact opgenomen met prof. Niemeier om te be zien of eventueel een Duitse twee-frequentie ontvanger na beëindiging van de Duitse metingen kon worden inge zet voor ons project. Vanuit Amerika kon wel een nieuwe ontvanger naar Costa Rica worden opgestuurd, maar gezien de ondervonden problemen met de douane had dit geen zin. Het bleek echter, dat de douanepapieren voor het terugzenden van de Duitse ontvangers reeds in orde waren gemaakt. Besloten werd daarom het serie nummer van een Duitse ontvanger te verwisselen met die van de defecte Nederlandse ontvanger en de defecte ontvanger als een Duitse het land uit te laten gaan. Tenslotte werd de directeur van het Catastro Nacional ingelicht over de door ons te nemen maatregelen en toe stemming gevraagd te mogen beginnen met een meet programma gebaseerd op de inzet van vier ontvangers. Verdichtingsnetwerk San José Om verloren gegane tijd in te halen en om de beperkte beschikbaarheid van ontvangers te compenseren, werd besloten zowel het laatste stuk van de nacht als de och tend te gebruiken voor de metingen. Door de lancering van satelliet 18 was er namelijk op de ochtend een bruik bare meetperiode bijgekomen. De metingen verliepen niet vlekkeloos; een statief met antenne waaide om, een punt werd niet op tijd bereikt, een gegevensdiskette werd abusievelijk gewist en tot overmaat van ramp bleek ook de tweede SLD-ontvanger op een bepaald moment niet te kunnen worden uitge lezen! Ten einde raad werd de Toshiba T5200 computer die we hadden meegenomen voor het uitvoeren van de berekeningen aan de SLD-ontvanger gekoppeld. Uitein delijk had ik niet voor niets nog vlak voor ons vertrek uit Nederland een kabeltje laten maken om die aansluiting mogelijk te maken. Tot ieders verbazing bleek het uit lezen nu wel te lukken en ook de andere ontvanger, die al als defect was opgegeven, kon worden uitgelezen. We hadden nu weer vijf werkende ontvangers en de zesde was naar Costa Rica onderweg; we kregen weer moed. 126 NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 18