Landelijk netwerk Eén van onze mensen kreeg een aanval van heimwee, zodat het niet verantwoord leek hem langer in Costa Rica te laten, waarna voor hem eveneens de terugreis werd geboekt. Wij hadden in Nederland echter niemand meer op de reservebank, zodat besloten werd Costaricanen op te leiden. Eén zou er moeten functioneren als GPS- operator van een mobiel tèam, terwijl de ander de be diening op zich zou moeten nemen van de ontvanger op het centrale punt, het gebouw van het Catastro Nacional. Voor het mobiele team werd de zoon van de chef van de firma Aerotopo gevraagd, die goed Engels sprak. Voor de bemanning van het centrale punt deed ik een beroep op het Catastro Nacional, waar werd gevraagd om een Engels sprekende medewerker. Gelukkig bleek iemand bereid de ontvanger te bedienen, maar zijn kennis van de Engelse taal liet te wensen over. Met behulp van handen en voeten en de adjunct-directeur van het Kadaster zou den we echter een heel eind moeten kunnen komen. Ondertussen was onze invaller vanuit Nederland gearri veerd als diplomatiek ambtenaar met de nodige spullen, waaronder een SL-ontvanger. De SL-ontvanger bleek goed te werken, maar het uitlezen lukte alleen met de Toshiba. Zolang in de omgeving van San José werd ge meten, hoefde dit geen probleem te zijn, maar bij het grote net moest dit de nodige problemen geven, omdat de ontvangers maar voor ongeveer drie dagen gegevens in het interne geheugen konden opslaan. Door de enorme vochtigheid, vooral tegen het aanbreken van de dag, ontstonden storingen met de schijfeenheden van de Gridcase. Het werken met de SX-ontvangers werd er ernstig door bemoeilijkt. Goed afsluitbare plastic doos jes werden gekocht om de diskettes in te bewaren, terwijl de Gridcase-computers zoveel mogelijk de droogruimte bij Aerotopo ingingen, waar nu ook onze voorraad dis kettes werd opgeslagen. Verder werd getracht aan silli- cagel te komen om in te sluiten bij de in plastic in te pakken Gridcases en diskettes. In heel Costa Rica was natuurlijk geen sillicagel verkrijgbaar. Via KLM Aerocarto werd het in Nederland gekocht en meegegeven met de piloot van de eerstvolgende KLM- vlucht op San José. Men kan zich wellicht voorstellen, dat het invoeren van een paar kilo wit spul de nodige pro blemen oplevert, maar het kwam uiteindelijk het land bin nen, waarna de vochtproblemen konden worden opge lost. Het meetprogramma voor het verdichtingsnetwerk van San José had het nodige van de mensen en de uitrusting In afwachting van de geplande meting op het punt Bares. NGT GEODESIA 91 - 3 Op het punt Puntarenas Base Sur werd de GPS-antenne op een 6 m hoge signaalmast geplaatst. gevergd, zodat na voltooiing van dit net een rustdag werd ingelast, waarop de uitrustingen konden worden nage keken en opnieuw op orde gebracht. De eerste berekeningsresultaten toonden aan, dat de storingen in de ionosfeer ernstiger bleken dan we ver moedden. Toch werd besloten aan het grote net te be ginnen en aan het eind van het project in het verdich- tingsnet San José het nodige over te meten. In de nacht van 23 op 24 februari kon dan eindelijk wor den begonnen aan het grote net. Van ongeveer 22.30 tot 4.50 uur lokale tijd kon worden gemeten. Deze hele meet- periode van ruim zes uur werd opgesplitst in twee sessies van ongeveer drie uur. Nadat de eerste sessie was opgestart, kon de waarnemer gaan slapen om weer te worden gewekt op het moment dat de tweede sessie moest worden gestart. Op deze wijze konden per nacht tien waarnemingsbestanden wor den verkregen, waaruit acht onafhankelijke vectoren waren te berekenen. De metingen verliepen deze eerste nacht vlekkeloos. Wel bleek het bereik van één van de barometers onvoldoende als gevolg van de grote hoogte. Ook de daaropvolgende nacht verliep alles zonder problemen. Zelfs de bereke ning van de gemeten vectoren toonde aan, dat het goed ging. In de nacht van 25 op 26 februari weigerde de ont vanger op het punt La Paz. Het transport naar het punt was met behulp van een ossekar voorspoedig verlopen, maar de communicatie tussen computer en GPS-ont- vanger wilde niet tot stand komen, wat er ook werd gepro beerd. Na druk overleg over de radio werd besloten met de overige ontvangers de geplande metingen voor die nacht uit te voeren en te proberen de volgende dag een andere ontvanger bij La Paz naar boven te brengen. Het meetprogramma liep echter opnieuw vertraging op, waar door men langer op de bezette punten moest blijven. Dit was op het punt Bares niet zo'n genoegen, omdat daar elke nacht een storm opstak, zodat de tent met appara tuur van de berg dreigde te worden geblazen. Afgezien van een paar verbogen tentstokken liep dit verder goed af. De slecht functionerende SX-ontvanger werd in San José uitgebreid getest en na een hele ochtend proberen lukte het de ontvanger en computer weer op de juiste wijze aan de praat te krijgen. De oplossing was de GPS-ontvanger 127

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 19