Slotwoord Op weg naar het punt Chin. eveneens dat hij nooit, maar dan ook NOOIT meer naar Osa terug zou gaan. Het bereiken van het punt Melliza ging ook niet zonder problemen. Het meetpunt kon alleen langs de kust bij laag water worden bereikt. Tot overmaat van ramp was de Costaricaanse kadasterchauffeur, die de voor Panama noodzakelijke officiële kadasterauto de grens moest over brengen, ziek geworden. Maar door bemiddeling van de op dat moment op het punt Campos aanwezige Costa ricaanse waarnemer en zijn begeleider van Panamese afkomst werd ook dit opgelost. Het weer zat echter niet mee. Hoewel het onweer 's nachts voor fraaie beelden zorgde, bleek dit toch de kwaliteit van de metingen ongunstig te beïnvloeden, zoals uit de berekeningen bleek. Na eerst in het verdichtingsnetwerk San José de mislukte waarnemingen te hebben overgedaan, moest opnieuw richting Panama worden gereisd om in een laatste poging te trachten goede waarnemingen te verkrijgen. Daartoe moesten eerst weer de noodzakelijke toestemmingen worden verkregen en er moest opnieuw iemand naar Osa. Gelukkig bleek onze waarnemer toch weer bereid op weg te gaan naar dit punt. Dit punt bracht ons niet veel geluk, want om half negen 's avonds, een kwartier voor het begin van de metingen, kreeg ik over de radio door dat de ontvanger nog steeds niet werkte. Wat ik ook opperde, alles bleek al geprobeerd. Met een andere ont vanger de volgende nacht meten, was onmogelijk, omdat in die nacht een voor onze metingen noodzakelijke satel liet niet zou kunnen worden gebruikt en de mensen in Panama geen toestemming hadden langer in Panama te blijven. Nadat ik dit over de radio had uitgelegd, vroeg ik nog een keer een uiterste poging te ondernemen de ontvanger aan de praat te krijgen. Vijf minuten later knalde mijn radio bijna uit elkaar door het geschreeuw aan de andere kant:HIJ DOET HET WEEROnze man had, nadat opnieuw alles was mislukt, de ontvanger in een bui van woede omvergegooid en zowaar „piep, piep, piep, 5 CHANNELS O.K." De metingen die nacht verliepen echter toch niet vlekke loos, zodat werd besloten ook nog de ochtend te benutten om waarnemingen te vergaren. Daarna kon iedereen terug naar San José, waarna de uitrusting provisorisch werd schoongemaakt en gereedgemaakt voor transport naar Nederland. Nu was er voor mij nog even gelegenheid iets meer van het land te zien. Tijdens een korte tweedaagse reis maak ten we trouwens nog een aardbeving mee (6,5 op de schaal van Richter), waarvan in de auto niets werd ge voeld, maar waarvan de resultaten zichtbaar waren, door dat rotsblokken van de helling de weg op werden ge slingerd. In de krant lazen we echter, dat de mensen in paniek de straat op waren gerend, dat er een tweetal hotels was ingestort en dat in San José van een aantal gebouwen de ruiten eruit waren getrild, maar er waren gelukkig geen slachtoffers te betreuren. Wel realiseerden we ons dat sommige, met zoveel moeite opgemeten pun ten, waarschijnlijk weieens verschoven zouden kunnen zijn. Na op de universiteit van Heredia nog een lezing te heb ben verzorgd over dit project en de daarbij behaalde voor lopige resultaten, en na een door het Costaricaanse kadaster aangeboden afscheidsreceptie, kon op 29 maart de terugreis naar Nederland worden aanvaard, waar we op vrijdagmorgen, voorzien van een stevige jet-lag, maar wel een onvergetelijke ervaring rijker, op Schiphol aan kwamen. Terugkijkend moet ik concluderen, dat we veel pech hebben gehad, maar ook soms ongelooflijk veel geluk. In een aantal gevallen zijn wellicht onverantwoorde risico's gelopen. Het werken in Costa Rica met de daar wonende mensen is ons buitengewoon goed bevallen. Na een wat stroef begin, het wantrouwen moest eerst worden omge zet in vertrouwen en er moest worden ingespeeld op de daar gebruikelijke besluitvorming, werd de relatie steeds beter. De mensen in Costa Rica hebben op ons grote in druk gemaakt door hun gastvrijheid en hun grote hulp vaardigheid. Daarnaast was het in teamverband werken onder dergelijke omstandigheden een aparte belevenis. Op iedere tegenslag werd zonder gemopper gereageerd, onmiddellijk werd alle energie aangewend om een oplos sing te vinden. De sfeer bleef ondanks alle tegenslagen uitstekend. Achteraf moet ik bekennen, dat als ik van tevoren alles had geweten, ik er nooit aan zou zijn begonnen, maar ik ben ook blij dat ik het niet geweten heb. 130 NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 22