„De activiteiten op het gebied van geografische informatiesystemen werden steeds omvangrijker. Met andere woorden, GIS slaat aan bij de Rijkswaterstaat", zo meldde hij verder. Nieuw in 1991 is het afsluiten van een contract tussen de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat en de MD. De ondertekening vond plaats op 8 januari 1991. De MD loopt daarmee binnen de Rijks waterstaat vooropDoor dit contractmanagement zal naast de blij vende sturing op „input" de sturing op resultaten toenemen. Voor het algemeen onderzoek zal de directeur-generaal ook de opdracht gever blijven. Voor projectgebonden onderzoek en het geodetische produktiewerk moeten in later jaren de middelen door de regionale directies van de Rijkswaterstaat ter beschikking worden gesteld. „Op den duur kan een en ander echter leiden tot het afschaffen van de gedwongen winkelnering. Zolang dat nog niet zover is, hebben wij de gelegenheid een voorsprong op te bouwen ten opzichte van de particuliere sector", aldus de heer Olierook. Schokkende veranderingen worden voor 1991 niet verwacht. Vast gesteld is wel, dat er meer dan voldoende vraag naar MD-produkten is. Ook bij de Topografische Dienst (TDN) kreeg het contractmanage ment in de variant „zelfbeheer" veel aandacht in de toespraak van directeur drs. P. W. Geudeke. In het afgelopen jaar vond de jubileumviering van de TDN plaats. „Het is mijn stellige overtuiging, dat we door deze activiteiten iets hebben uitgedragen van onze kennis en mogelijkheden, en de be kendheid van de dienst hebben vergroot. De ontvangen reacties zijn onverdeeld positief", aldus de directeur. Er zijn echter ook veel nieuwe kaarten geproduceerd. De heer Geudeke: „Sinds enkele jaren is ons streven erop gericht om de produktie-achterstand, vanaf het begin van de spreidingsperiode langzaam opgelopen, geheel weg te werken. Daartoe is onder meer extra mankracht van technische kartografen ingezet om de generali satiewerkzaamheden te versnellen en aldus de doorstroming van de 1 50 000 te waarborgen. Zoals het er nu naar uitziet, zat in 1991/ 1993 het normale patroon, wat wil zeggen een maximale doorlooptijd van drie jaar voor de kaartbladen 1 50 000, worden bereikt". De kaartverkoop gaf opnieuw een stijgende lijn te zien en zat nu in totaal op 1 285 000 guldens. Bij de TDN heet het contract met „Den Haag" een convenant. Dat stuk bevat onder meer een globale beleidsvisie voor de komende jaren. De dienst zal zich moeten ontwikkelen tot „een centrum van geografische informatievoorziening, digitaal en analoog, in het schaalbereik 1 5 000 tot 1 500 000 voor militaire toepassingen, waarbij zoveel mogelijk de bestanden voor civiele toepassingen toe gankelijk worden gemaakt". Het jaarprogramma uit het convenant is met de eigen bezetting van 169 mensen niet te realiseren. Daarom is een afzonderlijk budget gevraagd om tijdelijke krachten aan te trekken of werk uit te besteden. Bij de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft (TUD) hield prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts een nieuwjaars toespraak. Hij pleitte onder andere tegen vernauwing en specialisa tie in de eindstudie. Geen vier afstudeerrichtingen, maar slechts één, zodat er geen geodeten zouden worden opgeleid waarbij studie en beroepspraktijk niet bij elkaar aansluiten. „Een soort vierjarige ba sisstudie dus. Op zich was het heel waardevol dat in de toespraak de kwaliteit en doelen van de eindstudie (eindelijk) in de discussie werden geplaatst", aldus een artikel in het informatieblaadje „Geo- pinie" van de faculteit over deze toespraak. I WEER 23 GEMEENTEN MINDER Per 1 januari 1991 zijn, door herindelingen in drie provincies, 38 ge meenten opgeheven en 15 nieuwe gevormd. Een en ander brengt het aantal gemeenten van 672 op 649. In de provincie Noord-Holland zijn de gemeenten Broek in Water land, Katwoude, Marken en Monnickendam in hun geheel, en llpen- dam en Landsmeer deels opgegaan in de nieuwe gemeente Water land (17 550 inwoners). De andere delen van llpendam en Lands meer vormen met een gedeelte van Amsterdam de nieuwe gemeente Landsmeer (10 200 inwoners). De voormalige gemeente Wijdewormer maakt nu met delen van de gemeenten Purmerend, Jisp en Wormer deel uit van de nieuwe gemeente Wormerland (13 900 inwoners). In de provincie Zuid-Holland vormen de voormalige gemeenten Bent huizen, Hazerswoude en Koudekerk a/d Rijn met elkaar de nieuwe gemeente Rijneveld (20 000 inwoners). Moerkapelle en Zevenhuizen zijn opgegaan in Moerhuizen (10 000 inwoners), en Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge in Jacobs- woude (11 500 inwoners). De nieuwe gemeente Nieuwveen (6500 inwoners) bestaat uit de voormalige gemeenten Nieuwveen en Zevenhoven. In de provincie Limburg zijn acht nieuwe gemeenten gevormd. Om te beginnen Haelen (10 000 inwoners) uit Haelen en Horn, en een vergroot Roermond (42 000 inwoners) uit Roermond en Herten. Voorts Heel (8000 inwoners) uit Beegden, Heel Panheel en Wessem. Verder is Heythuysen (11 000 inwoners) met Heythuysen zelf, Baexem en Grathem een nieuwe gemeente. Posterholt (11 000 inwoners) „nieuw" bestaat uit Posterholt, Mont- fort en St. Odiliënberg. Melick Herkenbosch (11 000 inwoners) bestaat nu uit Melick Herkenbosch en Vlodrop. Maasbracht (16 000 inwoners) bestaat voortaan uit de „kernen" Maasbracht, Limmen, Ohé en Laak en Stevensweert. Roggel (8000 inwoners) tenslotte heeft Neer erbij gekregen, maar blijft Roggel heten. I STATEN-GENERAAL VOOR BELGISCHE LANDMETERS Op 29 november 1990 heeft de Belgische Kamer van de Landmeters- Experts in Brussel een nationale „Staten-Generaal" gesticht, waar aan de Koninklijke Federatie der Zelfstandige Landmeters-Experten, de Belgische Unie van Landmeters en de Nationale Vereniging van Meetkundigen-Schatters deelnemen. De motieven voor de oprich ting van de Staten-Generaal zijn van verschillende aard. Allereerst wil de Staten-Generaal de belangen van elke landmeter behartigen door middel van een betere profilering, erkenning en reorganisatie van het vakgebied en de vakverenigingen. Bovendien zijn vorig jaar een nieuw studiepakket en een voorstel voor herstruc turering van het beroep ingediend. Vroeger kon men in België alleen het beroep van landmeter uitoefe nen, indien men het examen had afgelegd voor de centrale examen commissie in Brussel en kon bewijzen dat een stageperiode van twee jaar was doorlopen bij een landmeter. Met ingang van het academisch jaar 1990 -1991 is een afstudeerrich ting landmeetkunde toegevoegd aan de opleiding voor industrieel in genieur en aan de afdeling Aardrijkskunde van de universiteit van Gent, waardoor men in België nu ook een academische opleiding in de landmeetkunde kan volgen. I DIGITAAL KAARTBESTAND VOOR BREDA Op 30 januari 1991 heeft de wethouder van Financiën en Grond bedrijf, F. L. M. Römkens, de officiële handeling verricht voor de start van een project voor het vervaardigen van een digitaal kaartbestand. Het project kwam tot stand na een besluit van de Bredase gemeente raad in april 1989 om ruim 1 miljoen gulden voor dit project ter be schikking te stellen. Een projectteam van het gemeentelijk Grond bedrijf, Heidemij en RAET heeft daarna een proef genomen voor de opzet van de bestandsopbouw. Het is de bedoeling, dat gedurende de loop van het project van de in totaal 550 kaarten in Breda een digitaal bestand wordt opge bouwd, waarvan dit jaar honderd kaarten digitaal beschikbaar zullen zijn. I HERINTREDING In 1989 stond de leiding van de afdeling Landmeten en Vastgoed informatie van Gemeentewerken Rotterdam (L V) voor een dilem ma: de vier MTS opleidingen landmeetkunde in het land trokken niet voldoende leerlingen aan, terwijl de markt juist wel aantrok. Ter oplossing van dit dilemma is gekozen voor een onorthodoxe aan pak. In overleg met het arbeidsbureau, de Stichting Arbeidsmarkt- en Opleidingsfonds voor de Overheid (A O), de Stichting Contract onderwijs en de MTS „Prinsenland" is in de afgelopen jaren de bedrijfsopleiding landmeetkundigen gerealiseerd voor zeven her- De organisatoren en leerlingen van de landmeetkundige oplei ding voor herintredenden. 136 NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 28