De geodetische lijn*) Satellietenpuntsbepaling door prof. dr. ir. P. J. G. Teunissen, hoogleraar mathematische geodesie en punts- bepaling aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY The geodetic line On occasion of his maiden lecture accepting the post as professor in Mathematical Geodesy and Point determination at the Delft University of Technology the author reviews the development of geodetic science since the introduction of Newton's gravity theory, covering the integration of geometry and gravimetrics, location and potentials, planimetry and elevation and static and dynamic theories. Finally the consequences of these developments in adjustment, testing and planning of ground control networks are discussed. Inleiding ,,ln 1699, 13jaar nadat Newton zijn befaamde Gravitatie Wet publiceerde in zijn 'Principiavertrekt een jongeman met de naam Lemuel voor een zeereis naar de Grote Oceaan. Na een aanvankelijk voorspoedige reis komt zijn schip 'De Antilopeop ongeveer 30 graden zuiderbreedte in geweldig noodweer terecht. De aanhoudende storm doet het schip uiteindelijk te pletter slaan tegen de rotsen. Lemuel spoelt als enige opvarende laveloos, maar levend, aan op een klein eiland ten noordwesten van het Anthony van Diemensland, het huidige Tasmanië. Le muel wordt direct door de eilandbewoners gevangen genomen, maar weet toch na verloop van tijd hun vertrou wen te winnen. Zozeer zelfs, dat hij van de binnen- en bui tenlandse moeilijkheden van het kleine rijk op de hoogte wordt gebracht. Het geval wil namelijk, dat de eilandbe woners al geruime tijd een gewelddadige en verbitterde strijd voeren met de bewoners van een naburig eiland en wel over de serieuze kwestie hoe men de eieren stuk dient te maken; aan de stompe of aan de spitse punt". Met deze woorden leidde Jonathan Swift zijn beroemde en controversiële boek „Gullivers Travels" in. In dit in 1726 gepubliceerde boek neemt hij stelling tegen de toenmalige Britse samenleving. Hij drijft daarbij op onder houdende, maar tevens onbarmhartige wijze de spot met Bewerking van de inaugurele rede van prof. dr. ir. P. J. G. Teunissen. 110 de kerk, de overheid, maar vooral ook met de weten schappers. Ik ben zo vrij geweest in het geschil tussen de Lilliputters en de Blefuscianen de analogie te zien met een in die tijd zeer belangrijk geodetisch dispuut. Een dispuut tussen de aanhangers van Newton en die van Cassini over de vraag hoe onze aarde is afgeplat; aan de polen of aan de evenaar (fig. 1). Door tussenkomst van de Franse academie van weten schappen kwam er in 1735 een einde aan dit dispuut. Er werden nieuwe en preciezere breedtegraadmetingen uit gevoerd, op twee sterk in geografische breedte verschil lende locaties. Dit besliste de strijd uiteindelijk, zoals u weet, in het voordeel van Newton. Met de acceptatie van Newtons theorie begint ook voor de geodesie een nieuw tijdvak. Een tijdvak van toe nemende integratie van geometrie en gravimetrie, van positie en potentiaal, van situatie en hoogte, maar vooral ook van statische en dynamische theorieën. Welnu, het is deze geodetische lijn van ontwikkeling, die we vandaag de dag opnieuw in een geweldige stroomversnelling zien geraken. Enerzijds komt dit door de recente theorie vorming op het gebied van de geïntegreerde geodesie. Anderzijds komt dit door de zeer omvangrijke mogelijk heden, die de nieuwe methode van de satellietenpunts- bepaling in de nabije toekomst zal gaan bieden. In het navolgende zal ik trachten deze ontwikkelingen in de mathematische geodesie en puntsbepaling te schet sen. Ik zal hierbij beginnen met de satellietenpuntsbepa- ling. De ruimtelijke figuur van de aarde wordt traditioneel vast gelegd door een voldoende aantal representatieve pun ten, waarvan de onderlinge ligging door middel van terrestrische hoek- en afstandmetingen in een driedimen sionaal stelsel wordt bepaald. De terrestrische puntsbepaling heeft de geodeten echter altijd voor praktische problemen geplaatst. De oorzaken hiervan zijn de vereiste van onderlinge zichtbaarheid en het verschijnsel van refractie. De vereiste van onderlinge zichtbaarheid tussen de punten maakte het voor het over bruggen van grote afstanden noodzakelijk tussenpunten in te voeren. Overigens was het Snellius, die dit principe als eerste toepaste in zijn triangulatieconcept. Aangezien de tussenpunten alleen op land zijn te plaatsen, is het met terrestrische methoden bijvoorbeeld nooit gelukt de continenten met elkaar te verbinden. Het verschijnsel van refractie zorgt ervoor, dat de uit NGT GEODESIA 91 - 3 Fig. 1. Newton of Cassini

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 2