Fig. 9. Chinese strijdwagen, uitgerust met de differentiële odometer. Voertuignavigatie Laat ik dit eens illustreren aan de hand van een een voudig voorbeeld uit de voertuignavigatie. De eenvoudigste manier om een gegist-bestek voor een landvoertuig te maken, is het voertuig uit te rusten met sensoren die continu het aantal omwentelingen van de niet-aangedreven wielen meten. Uit middeling hiervan voor linker en rechter wiel volgt dan de afgelegde weg, terwijl het verschil in omwentelingen de doorlopen rich tingsverandering van het voertuig bepaalt. Dit principe van de differentiële odometer is al zo'n 2000 jaar oud en is veelvuldig toegepast. De Chinezen gebruik ten het al op hun strijdwagens, ver voor de uitvinding van het magnetisch kompas (fig. 9). De wagens werden uit gerust met een wijzende figuur, die op basis van dit principe onafhankelijk van de gevolgde weg, continu de richting naar het vertrekpunt aangaf. Overigens is de replica, zoals weergegeven in fig. 9, op kundige wijze ver vaardigd bij de instrumentmakerij van de faculteit. Een meer eigentijds voorbeeld van de toepassing van de differentiële odometer vinden we in de ruimtevaart. Het tijdens de Apollo-missies gebruikte maanwagentje was er namelijk eveneens mee uitgerust. Zo kon de radiale af stand tot de maanlander worden bijgehouden, opdat de bemanning zich niet te ver van de maanlander zou be geven; dit in verband met hun zuurstofvoorraad. Differentiële odometers leggen alleen richtingsverande ringen vast en geven dus geen informatie ten aanzien van het azimut. We kunnen dan ook pas spreken van een land-navigatiesysteem, wanneer de differentiële odo meter wordt gecompleteerd met een gyrokompas of een magnetisch kompas. Voor de richtingsveranderingen geeft dit voor het eerst overtalligheid en dus de mogelijk- 116 heid om controles en kansmodeladaptatie uit te voeren. Op basis van real-time kansmodelschatting kan dan de relatieve weging van beide sensoren continu in de ver effening worden aangepast. Een belangrijk deel van de veelal laagfrequente modelfouten van de differentiële odometer en de overwegend hoogfrequente modelfouten van het kompas kan zo worden geëlimineerd. Niettemin zal, volkomen analoog aan het precisiegedrag van een open, landmeetkundige veelhoek, de uit het gegist-bestek bepaalde voertuigpositie een steeds toe nemende kans op miswijzingen vertonen. Additionele positie-informatie is daarom nodig om het navigatie systeem op geregelde tijdstippen te kunnen ,,up-daten". Dit is te vergelijken met het aansluiten van een open veel hoek aan een stel in coördinaten gegeven punten. Een methode van ,,up-daten" die momenteel door verschil lende ontwikkelaars van autonavigatiesystemen wordt onderzocht en toegepast, is gebaseerd op het gebruik van een digitale kaart, die in een compact disc wordt op geslagen. Deze methode van „up-dating" gaat volgens de drie stappen van detectie, identificatie en adaptatie. Allereerst detecteert het verwerkingsalgoritme op basis van het gegist-bestek welke aaneengesloten segmenten op de digitale kaart kunnen zijn gevolgd. Dit levert een verzameling van alternatieve hypothesen op, in de vorm van mogelijke trajecten. Vervolgens wordt hieruit de meest waarschijnlijke hypothese geïdentificeerd. Zodra een van tevoren gekozen waarschijnlijkheidsdrempel wordt overschreden, wordt tenslotte besloten het gegist- bestek te ,,up-daten". Het oude functie- en kansmodel wordt dan automatisch aan de nieuw ontstane situatie aangepast, waarmee de kans op miswijzingen overeen komstig wordt gereduceerd. De digitale kaart fungeert dus als het ware als een hoger orde netwerk voor de pseudo kleinste-kwadratenaansluiting van de uit het gegist-bestek bepaalde veelhoekposities (fig. 10). Het zojuist gegeven voorbeeld van geïntegreerde ver werking heeft weliswaar betrekking op de voertuignaviga tie, maar zowel voor de zee- als luchtnavigatie zijn verge lijkbare voorbeelden te geven. Evenals in de dynamische puntsbepaling wordt hierbij gebruik gemaakt van syste men als bijvoorbeeld GPS en Loran-C, en zelfgevoelige traagheidssystemen, bestaande uit versnellingsmeters en gyroscopen. Gezien de hier geïllustreerde ontwikkelingen verwacht ik dan ook, dat de geodeet in de toekomst, naast de dyna mische puntsbepaling, steeds meer betrokken zal raken bij het ontwerpen van geïntegreerde verwerkingssyste men voor de algemene land-, zee- en luchtnavigatie. Niet temin vereisen de geschetste ontwikkelingen op een aantal punten bijstelling en uitbreiding van de traditionele methoden van dynamische gegevensverwerking en kwa- VECTOR OF DIGITIZED ROAD MAP DEAD- RECKONED TRACK CORRECTION Fig. 10. Routecorrectie op basis van een digitale kaart. NGT GEODESIA 91 - 3

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 8