GEO Conclusie liteitsbeheersing in de mathematische geodesie. Dit geldt zowel voor de vereffening, voor de toetsing als voor de verkenning. Bovendien vereisen de veelal snel verande rende meetomstandigheden, dat bijzondere aandacht wordt geschonken aan de inschakeling van het model. Uitbreiding van de bestaande theorie Om een indruk te geven van de benodigde bijstelling en uitbreiding, zal ik een aantal voorbeelden geven op het gebied van respectievelijk de vereffening, de toetsing en de verkenning. De standaard recursieve methoden voor de real-time ver effening van dynamische systemen volstaan, wanneer ervan mag worden uitgegaan dat de ingeschakelde functie- en kansmodellen voldoende bekend zijn. Dit is echter voor sommige dynamische toepassingen niet meer het geval. Vooral het ingeschakelde kansmodel van bijvoorbeeld traagheidssystemen mag slechts gedeelte lijk bekend worden verondersteld. Door integratie met GPS wordt dynamische kalibratie van het kansmodel van traagheidssystemen echter mogelijk. Dit betekent wel, dat er methoden dienen te worden ontwikkeld, die re cursieve vereffening en recursieve kansmodelschatting simultaan mogelijk maken. Ten aanzien van de toetsing kan worden gesteld, dat de recentelijk ontwikkelde methode voor de recursieve de tectie, identificatie en adaptatie van modelfouten goede perspectieven biedt voor de real-time kwaliteitsbewaking van dynamische systemen. Dit geldt bijvoorbeeld voor de zogenaamde cycle-slip-detectie bij de integratie van GPS en traagheidsnavigatie. Onderzocht zal nog moeten worden hoe de methode kan worden geïntegreerd met kansmodelschattingsmetho den. Bovendien moet worden onderzocht in hoeverre de methode te gebruiken is bij die toepassingen in het ver keer, waar de radionavigatiesystemen hinder onder vinden van propagatieverstoringen. Afscherming en re flecties van signalen in een stedelijke omgeving zorgen er namelijk voor, dat de GPS-ontvanger geregeld het sig naal verliest of op het indirecte signaal inspeelt. Door GPS onderdeel te laten uitmaken van een geïntegreerd systeem, kan het detectie-, identificatie- en adaptatie algoritme in principe zorg dragen voor het onderdrukken van de reflecties en het overbruggen van perioden van signaalafscherming. De implementatie van het algoritme vereist echter het ontwerpen van speciale signaalproces- soren voor GPS-ontvangers. Dit onderzoek maakt deel uit van het project .geïnte greerde navigatiesystemen ten behoeve van verkeer en vervoer". Dit is een samenwerkingsproject tussen de sectie Mathematische Geodesie en Puntsbepaling van de Faculteit der Geodesie en de vakgroep Telecommunica tie en Verkeersbegeleidingssystemen van de Faculteit der Elektrotechniek. Naast de real-time toetsing op modelfouten zal ook de verkenning steeds vaker real-time dienen te worden uit gevoerd. Immers, het is bijvoorbeeld in de civiele lucht vaart, uit veiligheidsoverwegingen, van belang om op ieder willekeurig moment te weten wat de kans is op het vinden van modelfouten in het navigatiesysteem. Dit maakt dan ook het ontwerpen van snelle, recursieve algo ritmen ter beoordeling van de inwendige en uitwendige betrouwbaarheid noodzakelijk. Hierbij is het interessant op te merken, dat op grond van met name betrouwbaar heidsoverwegingen momenteel door verschillende insti tuten onderzoek wordt verricht naar de bijdrage, die een zogenaamd „Wide Area Differential GPS Network" van permanent opgestelde GPS-ontvangers hierbij kan bie den. We komen dus tot de slotsom, dat zowel voor de statische als voor de dynamische puntsbepaling het toekomstbeeld lijkt te gaan worden bepaald door het concept van de „GPS-digitizer". Aan de hand van enkele concrete voorbeelden heb ik in het kort een overzicht willen geven van de huidige ont wikkelingen in de mathematische geodesie en punts bepaling. We hebben gezien, dat het zeer precieze GPS-systeem tot ingrijpende veranderingen zal leiden op het gebied van de geodetische puntsbepaling. Nu al worden resulta ten behaald, welke minstens gelijkwaardig zijn aan die van de gebruikelijke netwerken; netwerken, die tot stand zijn gekomen uit tijdrovende verkenningen en metingen. Bovendien zal door GPS de scheiding tussen situatie en hoogte komen te vervallen en wordt de realisatie van een nationaal, wijdmazig, driedimensionaal referentiestelsel mogelijk. Tevens is gebleken, dat de huidige ontwikkelingen in de dynamische puntsbepaling en navigatie worden beheerst door de inschakeling van GPS en integratie ervan met aanvullende sensoren. Hierdoor vertonen de in de alge mene navigatie toegepaste methoden en technieken een steeds duidelijker verwantschap met die van de puntsbe paling. Dit rechtvaardigt dan ook de verwachting, dat de geodeet in de toekomst steeds meer betrokken zal kun nen raken bij het ontwerpen van geïntegreerde verwer kingssystemen voor de algemene navigatie. Tenslotte kan worden vastgesteld dat, als gevolg van instrumentele ontwikkelingen en nieuwe theoretische in zichten, de indertijd in de mathematische geodesie ge kozen uitgangssituatie op een aantal punten bijstelling en uitbreiding behoeft. Dit betreft onder andere de inschake ling van het kansmodel, de dynamische toetsmethodie- ken en de voor de nieuwe puntsbepalingssystemen te volgen opzet van metingen en optimalisering hiervan naar precisie en betrouwbaarheid. Bij de rijksdiensten zit de schrik er in vanwege de Grote Efficiency Operatie, afgekort GEO. Het gerucht gaat, dat de diensten rond aardwetenschappen een extra gevaar lopen. Beleidsmakers worden door het voorvoegsel GEO op een idee gebracht. Zou het nu echt zo verstandig zijn geweest van die landmeters om zich GEOdeten te gaan noemen? Zal men later zeggen: de GEO deed het? Piksel NGT GEODESIA 91-3 117

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 9