Enquête Gedetailleerde Topografie Onderzoeksdoel Onderzoeksopzet door M. A. E. van Toor, in opdracht van Poelstra Data Management Consultants BV te Vught. SUMMARY Questionnaire Detailed Topography April, 1990 a questionnaire concerning 'Detailed Topography' has been sent to all Dutch organizations that produce large scale maps or databases. The questionnairy was drawn up in co-operation with the Center for Computer Graphics and Mapping (CCGM) of the Delft Faculty of Geodesy and the Dutch Society for Geodesy (NVG), PDMC BV executed and processed this market research. The main results of the ques tionnairy are described. Inleiding In april 1990 zijn alle organisaties die metingen verrichten ten behoeve van gedetailleerde (grootschalige) topografi sche kaartvervaardiging en daarmee beschikken over een „buitendienst", benaderd voor het invullen van een enquêteformulier Gedetailleerde Topografie. Deze en quête is tot stand gekomen met medewerking van het Centre for Computer Graphics and Mapping van de Faculteit der Geodesie van de TU Delft en de Neder landse Vereniging voor Geodesie (NVG). Uitvoering en verwerking van de enquête waren in handen van Poelstra Data Management Consultants BV. De enquête Gedetailleerde Topografie is opgesteld met het doel meer informatie te verzamelen over de verschil lende aspecten van produktie en bijhouding van groot schalige kaarten of topografische bestanden en om een beter inzicht te krijgen in de problemen en verwachtingen van de Nederlandse, grootschalige kaartproducenten. Onderzoeksdoelgroep De selectiecriteria die zijn gesteld aan organisatie-onder- delen, ofte wel „diensten", voor opneming in de onder zoeksdoelgroep, zijn: de dienst verricht landmeetkundige activiteiten met betrekking tot gegevensinwinning; de dienst vervaardigt gedetailleerde topografische kaarten en/of bestanden (schaal 1 5000); de dienst is zowel producent als gebruiker van groot schalige topografische kaarten en/of bestanden; wanneer het een gemeentelijke landmeetkundige ministeries bedrijven techn. dienstkringen kadaster nutsbedrijven provincies gemeenten benaderd I bruikbare respons Fig. 1. Aantal respondenten per segment. NGT GEODESIA 91 - 5 dienst betreft: de gemeente telt meer dan 10 000 in woners. De ingenieursbureaus zijn bij deze enquête buiten be schouwing gelaten, omdat zij niet voldoen aan alle boven staande criteria en omdat de marktpositie van de inge nieursbureaus in het algemeen verschilt van die van de overige producenten. Het onderzoek heeft bestaan uit een inventarisatieronde, waarin gegevens over adres en contactpersoon van de onderzoeksdoelgroep zijn verzameld. Tevens is in deze ronde reeds gevraagd naar de omvang van de buiten dienst van de betreffende organisaties. Vervolgens heeft een interviewronde plaatsgevonden als vooronderzoek, waarna een proefenquête met vijf organisaties is geëva lueerd. Tenslotte is de definitieve enquête verzonden aan de landmeetkundige diensten van 223 Nederlandse orga nisaties. Respons Uit de reacties van organisaties die een enquête hadden ontvangen, bleek achteraf dat 14 organisaties alsnog niet tot de onderzoeksdoelgroep behoorden. Van slechts 43 organisaties is geen reactie ontvangen. De uiteindelijk bruikbare respons bedroeg 71% van het aantal verzon den enquêtes (ofte wel 76% van de organisaties in de onderzoeksdoelgroep). De respondenten kunnen worden ingedeeld in zeven groepen of (markt)segmenten, zoals blijkt uit fig. 1. Belangrijkste conclusies Aantallen arbeidsplaatsen en de verdeling ervan Op de vraag „hoeveel arbeidsplaat sen zijn er momenteel in uw dienst voor het verrichten van landmeet kundige activiteiten (gegevensinwin ning, -verwerking, -presentatie ten behoeve van kaartvervaardiging), in clusief vacatures?" hebben alle respondenten op één na geant woord. Uit de antwoorden bleek, dat een landmeetkundige dienst gemid- 75 deld uit 17 arbeidsplaatsen bestaat. Bij de gemeentelijke respondenten bedraagt dat aantal 7. 219

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 19