Van GFO naar gemeentelijk belastingsysteem 1989 1992 Tenslotte Na- en bijscholing Alle respondenten op één na heb ben geantwoord op de vraag of zij behoefte hebben aan na- en/of bij scholing in het kader van de land meetkundige activiteiten. Nagenoeg 80% geeft daarop een positief ant woord. De onderwerpen waarop deze behoefte aan na- en/of bijscho ling betrekking hebben, zijn zeer di vers, maar betreffen in hoofdlijnen voornamelijk verschillende aspecten van vastgoedinformatie en automati sering. [fotogrammetrie J overige methoden ^Jtachymetrie Fig. 4. Gebruikspercentages methoden. tale bestand gebruik wordt gemaakt van nieuwe tachy- metrische metingen en fotogrammetrie. Ook analoog/ digitaal-conversie wordt regelmatig gebruikt. De gemiddelde gebruikspercentages van verschillende methoden worden duidelijk gemaakt in fig. 4. Uit een andere vraag blijkt, dat bij analoog/digitaal conversie 65% van de gemeentelijke respondenten direct nieuwe gegevens opneemt in het digitale bestand. Het Kadaster doet dat niet, zij werkt het bestand achteraf bij. Mutatieprocedure Daarnaast geven de enquêteresultaten aan, dat gemid deld de helft van de respondenten een vastgestelde pro cedure hanteert, waarbij andere organisatie-onderdelen signalen doorgeven, waaruit blijkt dat mutaties hebben plaatsgevonden en gegevensinwinning (opnieuw) nood zakelijk is. Budgetten Op de vragen naar respectievelijk het budget voor land meetkundige activiteiten en het automatiseringsbudget van 1989, alsmede de verwachte budgetten voor 1992, hebben respectievelijk 78 en 49 respondenten de budget ten voor beide jaren aangegeven. Conclusie uit die ant woorden is, dat gemiddeld een stijging van 4% wordt ver wacht voor het budget voor landmeetkundige activiteiten en nagenoeg geen stijging voor het automatiserings budget. Voor het segment gemeentelijke respondenten geldt respectievelijk een verwachte stijging van 2% en een verwachte daling van 15%. De genoemde conclusies vormen slechts een greep uit de resultaten van de enquête Gedetailleerde Topografie; al met al is het een schat aan informatie geworden, die niet tot stand zou zijn gekomen zonder de inbreng van de respondenten en de medewerkers aan het vooronder zoek. Namens het CCGM van de Faculteit der Geodesie, de NVG en PDMC BV daarvoor hartelijk dank. Zonder deze inbreng en met name zonder de zeer hoge respons zou dit onderzoek minder zinvol zijn geweest. Met deze onderzoeksresultaten wordt het inzicht in de Nederlandse landmeetkundige markt vollediger. Het on derzoek kan zonder meer geslaagd worden genoemd, maar de antwoorden roepen ook weer nieuwe vragen op. Bovendien is de markt steeds weer aan veranderingen onderhevig; meer inzicht in deze veranderingen, pro bleemgebieden en verwachtingen zal dus nodig blijven. Evaluaties van dit onderzoek en het beoordelen van mogelijkheden en wensen ten aanzien van vervolgonder zoek vinden momenteel plaats. Een gedetailleerd onder zoeksrapport is beschikbaar. Om redenen van vertrouwe lijkheid en privacy ten opzichte van de respondenten kan echter geen relatie tussen de antwoorden op de enquête vragen en de adresgegevens worden gelegd. Indien u hierin geïnteresseerd bent, vragen of opmerkingen heeft ten aanzien van de enquête Gedetailleerde Topografie of mogelijk het vervolgonderzoek, neemt u dan contact op met ir. T. J. Poelstra van PDMC BV, Postbus 321, 5260 AH Vught, telefoon 073 - 579140 of 015 - 782526. Op 5 december 1990 werd in Nijmegen de presentatie ,,Van GFO- OGH naar gemeentelijk Belastingsysteem" gehouden. Burgemees ter mr. E. M. d'Hondt haalde in het kort het belang van het GFO aan en de rol die Nijmegen daarin heeft gespeeld. Het afgelopen jaar zijn er rondom de informatievoorziening belastin gen twee belangrijke ontwikkelingen geweest, die complementair zijn. Dat wil zeggen dat ze gezamenlijk de basis vormen voor een werkend, geautomatiseerd belastingsysteem, dat operationeel is vanaf 1992. De ene ontwikkeling is het opstellen van het Gemeente lijk Functioneel Ontwerp „Objectgebonden Heffingen", kortweg GFO-OGH; de andere ontwikkeling is het opstellen van een definitie studie/basisontwerp. GFO-OGH Kort samengevat is dit een woordenboek van gegevens betreffende gemeentelijke belastingen, dat is opgesteld door de VNG in samen werking met de gemeente Nijmegen en een drietal leveranciers. De gemeente Nijmegen heeft als pilot-gemeente inbreng geleverd aan dit project, dat recentelijk is gepubliceerd door de VNG. Basisontwerp Daarnaast heeft Nijmegen in eigen huis, parallel aan het opstellen van het GFO-OGH, een definitiestudie, of beter: basisontwerp, op gesteld waarin, rekening houdend met de diverse wetswijzigingen, met name de functionaliteit van een belastingsysteem onder de loep is genomen. Met andere woorden, er is in Nijmegen nagedacht over de wijze waarop een geautomatiseerd systeem het heffings- en in vorderingsproces kan ondersteunen. Een gegevenswoordenboek zegt daar niets over. Hoewel het nut van de GFO's voor gemeenten zich steeds duidelij ker begint af te tekenen, blijkt dat het Nijmeegse ontwikkelingstraject onontbeerlijk is geweest voor het concrete uitzicht dat op dit moment bestaat op een werkend belastingsysteem. GFO's zijn een belangrij ke basis voor geautomatiseerde informatievoorziening, maar zeg- NGT GEODESIA 91 - 5 221

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 21