technische standaards in Nijmegen. Dat betekent dat het nieuwe systeem op Digital/Vax-apparatuur moet werken onder het bestu ringssysteem VMS en dat voor de gegevensopslag (het bestand) en voor het gegevensbeheer gebruik moet worden gemaakt van het DBMS Oracle; onderzoek naar de relatie met andere systemen, die mogelijk af nemer of leverancier van heffings- en invorderingsgegevens zouden kunnen zijn; zoveel mogelijk integreren van de diverse gegevens voor de ver schillende heffingen en taken waarvoor de afdeling Belastingen verantwoordelijk is; een werkend systeem per januari 1992. Toen duidelijk werd dat het vervolg op het basisontwerp geen selec tie van een standaardpakket zou zijn, maar dat het nieuwe, geauto matiseerde systeem nog geheel zou moeten worden gespecificeerd en ontwikkeld, leverde dat gemengde gevoelens op. Enerzijds werd daardoor de ruimte geboden het geautomatiseerde systeem zoveel mogelijk te laten aansluiten aan de toekomstige werkorganisatie, anderzijds stelde het eisen aan duidelijkheid omtrent de toekomsti ge, gewenste organisatie-inrichting en invulling van de nieuwe, wet telijke kaders op heffings- en invorderingsgebied. Het organisatie onderzoek was op dat moment echter nog niet zo ver gevorderd, dat er voldoende basis was om het toekomstige systeem te toetsen en nader te specificeren wat betreft functionaliteit. In een gezamenlijke actie van afdelingsleiding, materiedeskundigen, organisatie-adviseur en informatie-analist is de gehele, primaire procesgang van de afdeling Belastingen tot in detail opnieuw ont worpen. Daarbij is een groot aantal beleidsbeslissingen genomen, bijvoorbeeld over de wijze van heffing, invulling van het kwijtschel- dingsbeleid en de klantvriendelijkheid. Ook werden de reeds ge vormde ideeën over het nieuwe, geautomatiseerde systeem getoetst en bijgesteld. Inmiddels is zowel het basisontwerp als het ontwerp van alle werkprocessen, inclusief controles en de personele functies, min of meer afgerond. De afdeling Belastingen maakt zich klaar voor het testen en invoeren van de nieuwe ontwerpen die zijn gemaakt. Gezien de ervaringen die Nijmegen inmiddels heeft opgedaan in dit complexe veranderingsproces bij de afdeling Belastingen, is de stelling „eerst organiseren, dan automatiseren" te theoretisch. De conclusie is, dat de doelstellingen en hoofdstructuur van de organi satie-eenheid waarin wordt geautomatiseerd, in hoofdlijnen duidelijk moet zijn voordat de specificatie van het geautomatiseerde systeem begint. De verdere inrichting van de procesgang en de daarbij be horende informatievoorziening kunnen het beste parallel gebeuren, met zeer goede onderlinge afstemming. Heffen en invorderen vanaf 1992 Door de overheveling van de onroerend-goedbelastingen van Rijk naar gemeenten in 1992 is Nijmegen gedwongen tot het invoeren van een nieuw belastingsysteem. De keuze van Nijmegen om zelf een systeem te laten ontwikkelen en de te stellen eisen aan het nieuwe systeem staan centraal in het betoog van mevr. mr. V. C. Y. Stekelinck, hoofd afdeling Belastingen. In een informatieplan is de bestaande informatievoorziening geana lyseerd. Vervolgens is een definitiestudie/basisontwerp opgesteld, waarin de gewenste functionaliteit voor het nieuwe belastingsysteem is aangegeven. De gewenste functionaliteit sluit aan bij de organisa tiefilosofie die ten grondslag ligt aan de inmiddels geïntegreerde af deling Belastingen: kern van de organisatiefilosofie is het beperken van schakel momenten in het werkproces: een medewerker zo breed moge lijk verantwoordelijk laten zijn; zo mogelijk werkvoorraad voorkomen. Meer verantwoordelijk heid zo laag mogelijk in de organisatie. Beheersing door mana gementinformatie; klantgericht werken. Een oriëntatie op de markt van belastingsystemen had al laten zien dat er geen systemen beschikbaar waren, die de heffing en invor dering van onroerend-goedbelastingen konden verwerken voor ge meenten met meer dan 100 000 inwoners. Door ook deel te nemen aan de ontwikkeling van het GFO-OGH was de keuze snel gemaakt voor het laten ontwikkelen van een systeem. Het systeem moet in staat zijn het gehele fiscale proces te ondersteunen en te beheersen. Als hoofdfuncties zijn te onderscheiden: onderhouden van het basisbestand, zoals opvoeren, wijzigen, af voeren en corrigeren van gegevens (bijv. objecten, subjecten en relaties daarbuiten); verzorgen van aanslagbiljetten, zowel voor interne als externe verwerking; verwerken van ontvangsten, zoals afboeken van betalingen, ver rekenen, terugbetalen en verzenden van vervolg-acceptgiro's; NGT GEODESIA 91 - 5 postbehandeling. Hieronder wordt verstaan de registratie van bezwaar-, verzoek- en beroepschriften, inclusief kwijtscheldings- verzoeken. Dit is een voortgangscontrole op de afhandeling en een hierbij directe relatie naar de invordering. invorderen. Hieronder valt bijvoorbeeld het vervaardigen van dwangbevelen voor andere dienstonderdelen. Zeker na invoe ring van fiscalisering een niet onbelangrijk gegeven. Ook dwang bevelen van andere gemeenten moeten kunnen worden op genomen; rente berekenen. De gemeenten worden met de overheveling van de onroerend-goedbelastingen geconfronteerd met door de Rijksbelastingen in rekening gebrachte of alsnog te vergoeden rente. Met deze functie kan hierop worden ingespeeld. Ook wordt hierdoor mogelijk direct te kiezen voor de invoering van invorde ringsrente; journaliseren ten behoeve van de financiële registratie; verstrekken van managementinformatie voor het beheersen van het proces, de controle en de beleidsvorming. Het belangrijke voordeel ten opzichte van de huidige Nijmeegse systemen is, dat hierdoor nog slechts een basisbestand belasting be hoeft te worden onderhouden, dus geen dubbele gegevensinvoer, -onderhoud en -opslag. Mutaties werken direct door naar andere onderdelen van het systeem. Hierdoor wordt een grotere beheers baarheid en een versnelling van de doorlooptijden mogelijk. Verder is gesteld dat het systeem geautomatiseerde relaties met onder andere bevolking, kadaster en financiën moet kunnen onder houden. Dit zijn in Nijmegen belangrijke leveranciers en afnemers van gegevens van belastingen. Een eenvoudigere en frequentere communicatie met andere systemen vermindert de foutkans en ver groot de actualiteit van de gegevens. Samenvattend kunnen we concluderen, dat Nijmegen een groot aantal kwaliteitseisen heeft gesteld aan het nieuwe belasting systeem. Eisen die herkenbaar zullen zijn, zeker voor gemeenten met een omvang als Nijmegen (rond 150 000 inwoners). Bij een goede afloop van dit project is Nijmegen in staat de overheveling onroerend-goedbelastingen in 1992 te verwerken op een aan de eisen van deze tijd aangepaste manier, met moderne technologie, op een efficiënte wijze en met op een meer op de klant gerichte bena dering. belasting object adres waardebepa lingsfactoren dwangbevel betalings regeling aanslag subject financiële mutatie voorbereiding aanslag belasting plicht aanmaning bezwaar/ verzoek kadastraal object (GFO/GKS) verblijfseenheid (GFO/BRVG) Globaal gegevensmodel. De groepen verblijfseenheid" (GFO/ BRVG) enkadastraal object" (GFO-GKS) zijn niet in het gegevens- woordenboek (GFO-OGH) uitgewerkt. 223

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 23