Koers naar kans [koers kwijt?] Kadaster 1990 Minister Deetman heeft te kennen gegeven, dat een volgen de bezuinigingsronde aan zijn departement mag voorbij gaan. Ziet u voor het Kadaster al een nieuwe bui hangen Besemer: Het is niet zo belangrijk of ik een nieuwe bui zie hangen, maar of ik dit wenselijk vind. Kijk, het Kadaster heeft ook de operatie „kostendekkend zijn" achter de rug. Stel dat je dan om financiële redenen weer een afslankingsoperatie krijgt, dan haalt dat voor het Kadaster niets uit. Je kunt na tuurlijk wel roepen: „er moet bij het Kadaster een x percen tage af", maar het Kadaster is kostendekkend. Wat bereik je dan. Je betaalt wat minder aan salarissen, met als gevolg dat je geld overhoudt. De tarieven kunnen omlaag, maar dan voeren we het werk niet uit, waardoor achterstand ontstaat. Dat moeten we dus niet doen. Als achtergrond dient men ook te bedenken, dat het Kadas ter de afgelopen jaren diverse grote veranderingsprocessen heeft doorgemaakt, hetgeen veel onrust heeft veroorzaakt. Het Kadaster is er nu aan toe om zich als bedrijf te gaan presenteren. Zij moet haar taken gaan uitvoeren. Wil je dat goeddoen, dan moet er niet al te grote onrust zijn. Daarnaast zal zij minstens even efficiënt moeten kunnen werken als het bedrijfsleven. (Interview NGT Geodesia 1989, no. 4) Jaarverslag Kadaster 1989 Verbetering, vernieuwing en uitbreiding van diensten zijn de sleutelwoorden in het goed ver zorgde jaarverslag van het Kadaster. Ingrijpende veranderingsprocessen zijn succesvol op sche ma en volgens plan verlopen. Met name worden hierbij ge noemd de kostendekkendheid van de Dienst, de automatise ringsprojecten, de uitbestedingsorganisatie, de manage menttraining en de afslankingsoperatie. Dat de verande ringsprocessen onaangename kanten hadden voor de mede werkers, geeft directeur Remijnse in zijn openingswoord grif toe. Maar nu is er een tijd aangebroken dat aandacht kan worden geschonken aan verbetering, vernieuwing en uitbrei ding van de kadastrale diensten. (NGT Geodesia 1990, no. 11) Ondernemingsplan 1992 -1995 Ontslagen? Het lijkt mij duidelijk dat een dienst die zoveel goede plannen heeft, zijn personeel niet kan missen. Zowel de staatssecre taris als de heer Besemer hebben gezegd hier dan ook hele maal niet aan te denken (zie ook de publiciteitsverslagen van de DDC). Probleem is dat alleen de ministerraad een officiële garantie mag geven, en daar zit de HD niet in. Bovendien moeten wachtgelden door het Kadaster zelf worden betaald. Iemand ontslaan, en vervolgens het werk uitbesteden levert dus bijna dubbele kosten op. Geruchten in de wandelgangen lijken mij daarom niet nodig I vdM (Kadaster Informatieblad maart 1991) „Schuif eindelijk eens het wantrouwen onder het vloer kleed. Daar komt nog bij dat het Kadaster als kostendekkende dienst in principe niet mee zou moeten draaien in de ombui gingsvarianten uit de tussenbalans. Je zou als overheid wel gek zijn om te snijden in een kostendekkende dienst. "We hebben dus ook een brief gestuurd aan Lubbers en Kok, dat ze bij versleuteling van aanslagen op VROM het Kadaster buiten beschouwing moeten laten. Een tweede reden dus, denk ik, om je als Kadaster niet zo 'n grote zorgen te maken. (Lemstra in Kadaster Informatieblad april 1991) Zeshonderd banen weg bij Kadaster Bij het Kadaster zullen binnen vijf jaar zeshonderd van de 2700 banen verdwijnen. Dat staat in een rapport van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM). Volgens het reorganisatieplan kunnen vierhonderd perso neelsleden langs natuurlijke weg afvloeien. Voor tweehon derd moet nog een oplossing worden gevonden. Gisteren zijn de werknemers bij de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers over de plannen ingelicht. Twee weken geleden kondigde staatssecretaris E. Heerma (VROM) de reorganisatie van het Kadaster aan. De overheid wil dat de dienst in sterke mate wordt geprivatiseerd. Op 1 januari 1996 moet het Kadaster zichzelf kunnen bedruipen. Daarvoor is een doorlichting van het hele management no dig. Waar mogelijk zal worden geautomatiseerd. (Utrechts Nieuwsblad 20 april 1991) Concept Kadaster Ondernemingsplan De hoofddirectie van het Kadaster heeft een concept- Kadaster Ondernemingsplan (KOP) opgesteld, op basis waarvan de komende weken gesprekken zullen plaatsvinden binnen het Kadaster. Het is het begin van een zorgvuldig en intern besluitvormingsproces over hoe het Kadaster zich de komende jaren (tot 1996) moet ontwikkelen tot een meer be drijfsmatig gerichte organisatie. Er zal intensief overleg plaatsvinden met de dienstcommis sies, de Dienst-dienstcommissie en de Bijzondere Commis sie. Hierbij kunnen uiteraard alternatieven aan de orde komen. Na het afrondend overleg met de Dienst-dienst commissie en de Bijzondere Commissie VROM stelt de staatssecretaris het plan vast. In het KOP staan voorstellen om het Kadaster tot een bedrijfsmatig werkend en financieel gezonde organisatie te maken. Dit betekent geen tekorten op de begroting en het voldoende kunnen afdekken van bedrijfsrisico's. Verder houdt het onder meer in, het leveren van goede produkten en diensten, grotere toegankelijkheid van de produktinformatie en het inspelen op nieuwe technologische ontwikkelingen. Financiële gezondheid is daarbij randvoorwaarde, zowel op de korte als lange termijn. De kosten moeten worden vermin derd, de uitgaven beheerst en de inkomsten vergroot. De prijzen van produkten en diensten moeten concurrerend zijn in vergelijking met andere organisaties. Om conjuncturele schommelingen op te vangen, moet er een egalisatiefonds komen. Voor het personeel betekent een en ander meer duidelijkheid over het functioneren in de toekomst; de medewerkers krij gen meer verantwoordelijkheid om de aan hen gestelde func- tioneringseisen waar te maken. Een en ander zal consequenties hebben voor het perso neelsbestand. In het sociaal plan dat onderdeel uitmaakt van tiet concept-ondernemingsplan, wordt onder meer voor gesteld een Bureau Arbeidsbemiddeling in te stellen, dat als taak heeft, door middel van actieve bemiddeling, herplaat singsmogelijkheden te vinden binnen VROM, de Rijksdienst en de marktsector. (persbericht hoofddirectie Kadaster, 19 april 1991) Knipselpiksel NGT GEODESIA 91 - 5 227

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 27