3. commissie Kwaliteit en Normen. Kwaliteitsborging is de spil van de bedrijfsvoering. De VNBG streeft naar vastlegging van de kwaliteitsborging binnen elk aangesloten bedrijf in de vorm van een kwaliteitshandboek, zoals omschreven in de 9000 serie NEN/ISO-normen. Verder wordt wat dit thema betreft, verwezen naar de presentatie van ir. N. Clay; 4. commissie Europa 1992. Op Europees niveau is in 1972 het Comité de Liaison de Géomètre Expert Européen opgericht als belangenbehartiger van het geodetische bedrijfsleven (surveying industry). Hierin zitten nationale vertegenwoordigers van de geo detische branches. Het NGL is momenteel vertegenwoordiger voor Nederland, terwijl ir. J. G. Riemersma thans voorzitter is van dit comité. De commissie Europa 1992 werkt aan een boekwerkje waarin het Nederlandse bedrijfsleven zich door korte profielen presenteert voor de Europese markt. Deze uitgave is onderweg; 5. commissie Commercie en Gedragsregels. Deze commissie con centreert zich op gedragsregels voor de leden van de branche organisatie, gericht op het bevorderen van een eerlijke concur rentie, op het bereiken van duidelijkheid bij uitbesteding, op de uniformering van leveringsvoorwaarden en op het bevorderen van goede, onderlinge verhoudingen. Hierbij spelen de toepas sing en specificatie van het Uniform Uitbestedings Reglement voor de advies- en dienstverlening, dat in concept gereed is, een belangrijke rol. De belangrijkste motivatie voor de oprichting van een branche organisatie was echter het feit dat er ontwikkelingen gaande zijn en op ons afkomen, die uitstijgen boven de krachten van indivi duele bedrijven. Vormen van samenwerking zijn dan ook nood zakelijk, waarbij de B6-constructie als voorbeeld kan worden genoemd. ..Kwaliteit maken we samen" is het thema waarmee ir. N. Clay zijn presentatie begon. Daarbij probeerde hij eerst antwoord te geven op drie vragen: wat is kwaliteitszorg; wat is kwaliteit; wat betekent kwaliteitszorg voor de landmeetkundige wereld. Kwaliteitszorg is een manier van bedrijfsvoering, waarbij op systema tische wijze wordt gewerkt aan de verbetering van de totale prestatie van de organisatie. Dit betekent verbetering op zowel organisato risch als op technisch gebied. Kwaliteit is het geheel van eigenschappen en kenmerken van een produkt of dienst, dat van belang is voor het voldoen aan gestelde eisen of vanzelfsprekende behoeften. Aan de hand van een voor beeld van een automobiel werd deze definitie nader uitgelegd. Kwali teit betekent het voldoen aan de eisen van de klant en in de dienst verlening betekent kwaliteit ook het functioneren van de gehele orga nisatie, zoals dat bij de klant overkomt. De kwaliteit is dus hoog, wanneer de klant wordt geleverd wat met hem is overeengekomen; niet meer, maar ook niet minder. Soms zijn de eisen van de klant niet voldoende gespecificeerd of technisch niet uitvoerbaar. In dat geval dienen de eisen officieel te worden gewijzigd, overeenkomstig de mogelijkheden van het proces en de werkelijke behoeften van de klant. Deze wijziging van eisen dient in samenspraak met de klant te gebeuren en hiervoor is een goede klant/leverancier-verhouding noodzakelijk. Een klant is overigens iedereen die met jouw produkt verder werkt, dus een klant kan zowel extern als intern (een collega) zijn. Kwaliteitszorg is ook van toepassing op de dagelijkse landmeet kundige praktijk, ledereen besteedt werk uit. Van het typen van een brief door een secretaresse tot een miljoenenopdracht aan een inge nieursbureau of een andere afdeling. In beide gevallen is de commu nicatie essentieel. Bij grotere uitbestedingen spelen de door de opdrachtgever geleverde bestekken voor projecten een belangrijke rol. Een dergelijk bestek kan variëren van een half A4 tot enkele dikke ordners. Belangrijk is, dat hierin duidelijk wordt aangegeven wat de opdrachtgever wil. Onduidelijkheden dienen door opdracht gever en opdrachtnemer gezamenlijk te worden besproken. Uit gangspunt tijdens het gehele project moet zijn, dat het projectresul taat uiteindelijk moet overeenkomen met het gewenste resultaat, zoals dat eventueel na bijstellingen is geformuleerd. Voor het realiseren van kwaliteitszorg moeten we bekijken waar in een proces fouten kunnen ontstaan. Een proces bestaat in zijn een voudigste vorm uit invoer, doorvoer en uitvoer. De invoer van een proces in de landmeetkundige wereld laat meestal een interactie zien tussen opdrachtgever en opdrachtnemer. De opdrachtgever levert bijvoorbeeld NAP-hoogten, RD-coördinaten of te digitaliseren materiaal. De gewenste uitvoer dient in het overeengekomen bestek te zijn vastgelegd, terwijl de doorvoer erop gericht moet zijn om met behulp van de invoer dit gewenste resultaat te bereiken. Interne motieven om de kwaliteitszorg binnen een organisatie te verbeteren, zijn het voorkomen van fouten (foute produkten zijn de duurste produkten die we maken, hetgeen nogmaals werd geïllus- NGT GEODESIA 91 - 5 treerd met de fout bij de tunnelbouw), het verhogen van de efficiency (gericht op versnelling en verbetering van het proces van totstand koming van het produkt) en de motivatie van werknemers. Het telkens herstellen van gemaakte fouten leidt tot minder motivatie en daardoor tot nieuwe fouten, terwijl een medewerker die voelt dat hij deelneemt aan kwaliteitsverbetering, ook een grotere betrokkenheid en motivatie zal hebben. Externe motieven voor kwaliteitszorg zijn versterking van de concur rentiepositie, tevredenheid van klanten, image-verbetering en beper king van aansprakelijkheid. Door aan te tonen dat binnen het bedrijf alles is gedaan om een kwalitatief hoogwaardig produkt te maken, krijgt ook de klant meer begrip voor eventuele fouten. Ook de Wet op de Produktaansprakelijkheid gaat in deze richting. Initiatieven tot kwaliteitszorg zijn overal rond ons zichtbaar. Grote oliemaatschappijen, petrochemische industrie en in toenemende mate ook baggermaatschappijen en bouwbedrijven eisen geïmple menteerde kwaliteitssystemen bij hun toeleveranciers. ISO 9000 is een term die we veel horen. ISO 9000 is een serie van een vijftal normen, die aangeeft waaraan een kwaliteitssysteem minimaal dient te voldoen. Voor de landmeetkundige wereld is ISO 9001 de meest belangrijke norm. Dit is een model voor een kwaliteitssysteem op basis waarvan een bedrijf ook kan worden gecertificeerd. De B6 heeft een raamcontract met het Kadaster, waarin is gesteld dat de directeur van de B6 de eindverantwoordelijkheid draagt voor de kwaliteit van de geleverde diensten. De Nederlandse Commissie voor Geodesie heeft onlangs een vergadering gewijd aan kwaliteits zorg, waarbij is gediscussieerd over de toelaatbaarheid van het voor schrijven van produktieprocessen. Het Kadaster en de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat werken samen bij de prekwalificatie van opdrachtnemers voor fotogrammetrische werkzaamheden. Ook het komende NGL congres zal in het teken staan van de kwaliteits zorg. Is kwaliteitszorg binnen de landmeetkundige wereld nog wel nodig? De landmeetkundige wereld heeft een lange geschiedenis op het gebied van kwaliteitsborging, want één meting is geen meting en overtalligheid is niet overtollig. Een doelstelling van de VNBG is, dat de aangesloten bedrijven minimaal voldoen aan een aantal kwali teitseisen op het terrein van vakmanschap, opleiding, apparatuur en ervaring. De commissie Kwaliteit en Normen richt zich speciaal op de promotie van kwaliteitszorg en op het geven van voorlichting. Hiervoor zal voorlichtingsmateriaal worden ontwikkeld, zoals een literatuurlijst, een voorbeeld-stappenplan, een overzicht van be schikbare cursussen en een voorbeeld-kwaliteitshandboek (een boekje van ongeveer 40 pagina's). Landmeetkundige ingenieursbureaus staan klaar om samen met hun opdrachtgevers te werken aan kwaliteit. In de discussies na afloop van de presentatie speelde vooral de wisselwerking tussen produktspecificatie en kwaliteitshandboek een belangrijke rol. Ook de wenselijkheid van een nieuwe HTW (Handlei ding Technische Werkzaamheden) werd door verschillende aan wezigen uitgesproken. De rayoncommissie Zuid-Holland Op 27 maart 1991 is ir. J. Lahuis benoemd tot plaatsvervangend hoofddirecteur van het Kadaster en de Openbare Registers. De benoeming gaat in op 17 juni 1991De civiel-ingenieur Lahuis is thans plaatsver vangend directeur-generaal van de Rijks gebouwendienst. De gemeenteraad van Haarlem heeft op 3 april 1991 mevrouw ir. Eveline C. C. Blitz benoemd tot gemeentesecretaris. Daarmee is Haarlem de eerste grote gemeente in Nederland met een vrouwelijke burgemeester en secretaris. De geodeet mevrouw Blitz (46) werkte van 1971 tot 1976 als hoofd bureau Vastgoed en tot 1981 als hoofd bureau Automatisering Grondbedrijf bij de gemeente Eindhoven. Daarna was ze tweeënhalf jaar werkzaam op het terrein van het informatiebeleid bij de VNG. Sinds 1984 is mevrouw Blitz directeur Grondzaken in de gemeente 's-Gravenhage. 231

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 31