centraal decentraal brondocument A. COMPLEMENTAIR opname in de openbare van het Kadaster centraal decentraal brondocument RIJKSBEPERKING GEMEENTELIJKE BEPERKING ACTIVITEIT GEEN ACTIVITEIT B. COMPLEMENTAIR opname in voor het publiek toegankelijke registers van gemeenten en waterschappen Fig. 3. Schema complementair registratiemodel. verzonden om in het signaleringssysteem te worden op genomen. Dit complementaire registratiestelsel (fig. 3), waarin de verschillende overheidsniveaus elkaar bij het registreren aanvullen, maakt het mogelijk te komen tot één geïnte greerd systeem (de kadastrale verwijzing), terwijl het recht doet aan het ambitie- en inspanningsniveau van de betreffende leveranciers van vastgoedinformatie [13]. Dit laatste is mogelijk, doordat ook plaatselijke registratie systemen deel uitmaken van het stelsel en deze bij goed functioneren een belangrijke rol spelen. Er is sprake van een groeimodel! De RAVI wijkt op twee punten af van het groeimodel zoals de onderzoekers dat zien. In de eerste plaats stelt de Raad dat ook provincies, onder voorwaarden, een eigen brondocumentensysteem mogen opzetten. Dit wordt ech ter niet verder toegelicht, hoewel er toch een groot nadeel aan zit. Een burger kan dan in bepaalde gevallen genood zaakt zijn om vier verschillende brondocumentensyste- men te raadplegen, die zich ook nog in vier verschillende plaatsen kunnen bevinden (het provinciehuis staat niet altijd in de plaats waar de betrokken bewaring is ge vestigd*). In de tweede plaats sluit de Raad de negentien al ge registreerde of binnenkort te registreren beperkingen uit drukkelijk van het groeimodel uit. Deze dienen in de openbare registers te blijven, omdat het volgens de RAVI gaat om beperkingen waarvan de wetgever heeft bepaald dat registratie in de openbare registers plaatsvindt van wege het belang voor het rechtsverkeer. De onderzoe kers geven alleen het beperken van decentrale registratie aan tot besluiten die door het betreffende overheids orgaan worden genomen. Hieronder is getracht het uitgewerkte complementaire registratiestelsel te visualiseren middels een schema. In het schema zijn de besluiten opgenomen, die door de verschillende overheden moeten worden aangeleverd: besluiten genomen door de Rijksoverheid; besluiten genomen door de provincies; besluiten genomen door de gemeenten; gezoneerde besluiten genomen door de gemeenten; besluiten genomen door de waterschappen. Namelijk niet in Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland en het zuiden van Zuid-Holland. In het schema zijn vier soorten registers opgenomen, die bij deze complementaire opzet worden onderscheiden: kadastrale registratie (het verwijzingssysteem); openbare registers (brondocumentensysteem); gemeentelijke registers (brondocumentensysteem); waterschapslegger (brondocumentensysteem). Juridische gevolgen van registratie In het vijfde hoofdstuk van het rapport wordt aandacht besteed aan de juridische consequenties van het ge schetste registratiemodel. Hierbij kan allereerst worden gedacht aan de juridische waardering van de privacy gevoeligheid van de registratie. De Wet Persoonsregis tratie (WPR) bestrijkt formeel niet de wettelijk ingestelde openbare registers. Toch zal aandacht dienen te worden besteed aan de in de WPR genoemde belangen. Dat de WPR invloed zal hebben op de vraag welke gegevens ten aanzien van de publiekrechtelijke rechtstoestand kunnen worden opgeslagen en verstrekt, is echter onwaarschijn lijk. Publiekrechtelijke beperkingen zijn, zeker afzonder lijk, niet of nauwelijks tot een persoonsgegeven te her leiden en daarnaast al krachtens de Wet Openbaarheid van Bestuur openbaar. De WPR is nu al niet van toepas sing voor de openbare registers en zal ook niet van toe passing zijn wanneer de overige registers bij wet worden geregeld. Verder kan worden gedacht aan de rechtskracht van registratie van een besluit. Hierbij lijkt een signalerende werking het meest op zijn plaats. Wanneer registratie een ontstaansvereiste wordt voor publiekrechtelijke besluiten, zou dit het bestuursrechtelijke systeem, met een sterke koppeling aan de regeling van beroep en bezwaar, ver warren. Ten aanzien van de aansprakelijkheden voor fouten in de registratie kan worden aangesloten bij de nieuwe bepa lingen in Kadasterwet en Nieuw Burgerlijk Wetboek. De betrokken overheden zullen dan hun verantwoordelijk heid voor gebreken in de informatievoorziening (ten be hoeve van kadastrale registratie of de informatieverstrek king aan de burger) moeten dragen. Ook zou op termijn vastlegging van de nu mondeling verstrekte toelichting op bestemmingsplanbepalingen en vergelijkbare zaken de voorkeur verdienen. Ondanks het feit dat slechts een signalerende werking uitgaat van registratie, zal de burger door middel van aansprakelijkheidstelling en de eventuele aantasting van rechtswerking met behulp van de algemene beginselen van behoorlijk bestuur een goe de coördinatie tussen de beleidvoerende overheid en registrerende instanties kunnen afdwingen. 266 NGT GEODESIA 91 - 6

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 10