Erfdienstbaarheden Sec6/e A De wijze van registratie en het opzoeken van deze zakelijke rechten bij het Kadaster d*CLrne.\/QlcO door A. M. Molen, werkzaam bij de gemeente Barneveld. SUMMARY Servitudes: the way of registration and tracing these rights in the national cadastre Servitudes are not easy to trace within the national cadastral registers. Registration methods are discussed and tracing techniques are presented. De vastgoedregistratie in geautomatiseerde vorm begint goed van de grond te komen, ook ten aanzien van de kadastrale en openbare registers. Het lijkt mij dan ook zinvol om een onderdeel van die registratie, het registre ren van erfdienstbaarheden (servituten), eens wat nader te bekijken. Dit artikel is niet bedoeld als een juridische uiteenzetting, maar slechts een poging wat meer inzicht te geven wat erfdienstbaarheden eigenlijk zijn. Tevens wil ik een toelichting geven op de registratie van deze rechten. Ik heb bewust dit onderdeel gekozen, omdat bij de pre sentatie van de Automatisering van de Kadastrale Re gistratie (AKR) vaak door niet-kadastraal geschoolde gebruikers slecht wordt begrepen dat de AKR alleen die erfdienstbaarheden bevat, die na de conversie zijn inge schreven. Nu en in de toekomst zal men dus bij het speur werk naar eventuele erfdienstbaarheden nog vaak ge bruik moeten maken van de „oude", handmatig bijge houden, registers (leggers). Ten aanzien van de grafische voorstelling en de filiatie der betrokken percelen blijft het hulpkaartenarchief on misbaar. Dit hulpkaartenarchief (een verzameling van model kad. nr. 78, model kad. nr. 65 en hulpkaarten op planformaat, numerisch opgeborgen per kadastrale ge meente en sectie) bevat de suppletoire grafische voor stelling der gewijzigde perceelgrenzen van de minuut toestand (1832) tot heden. /crya //c. r g n zen ré>e&6cLa~n c/e, grens I /zoo Door bij het onderzoek naast de leggers het hulpkaarten archief te gebruiken, kan men selectiever filiëren, met het grote voordeel dat inmiddels vervallen percelen die niet zijn opgegaan in het „onderzoeksgebied" buiten het onderzoek kunnen worden gehouden (fig. 1). Definitie In het Burgerlijk Wetboek (BW), artikel 721 wordt een erf dienstbaarheid als volgt gedefinieerd: ,,Een erfdienstbaarheid is een last, waarmede een erf be zwaard is tot gebruik en ten nutte van een erf, hetwelk aan eenen anderen eigenaar toebehoort". Nu zal door de lezers, die beroepsmatig met erfdienst baarheden te maken krijgen, deze zakelijke rechten meer als een last dan als een lust worden ervaren. Dit wordt mijns inziens vooral veroorzaakt door gebrek aan kennis ten aanzien van de volgende punten: algemene kennis inzake erfdienstbaarheden (BW arti kel 721 t/m 757); registratie in de openbare/kadastrale registers; wijze van opzoeken van erfdienstbaarheden. Ook de mogelijkheid tot het tijdig beschikbaar hebben van deze gegevens speelt een rol. Het is nu eenmaal een feit dat een erfdienstbaarhedenonderzoek tijd vergt en de gegevens niet a la minute zijn te leveren. Vooral dit punt wordt door de informatieverzamelaars van toekomstige bestemmings/reconstructieplannen als lastig ervaren en gemakshalve vergeet men een even tueel onderzoek maar met de gedachte „wat niet weet, wat niet deert". (Artikel 1538 van het BW maakt wel melding van een mogelijkheid tot vrijwaring van erfdienstbaarheden). De gemeente of een ander overheidsorgaan verwerft echter grond met de bedoeling een plan te realiseren. Vernieti ging van de koop of schadeloosstelling heeft in zo'n geval dus geen zin. Bovendien moet dan toch ook eerst een onderzoek plaatsvinden. Het gevolg is echter wel, dat vaak in een later stadium bij grondtransacties, bedoeld voor de realisering van de plannen, via het notariaat en inzage in eventuele beschikbare eigendomspapieren, of bij terreinbezoek toch aanwijzingen boven water komen, die op een erfdienstbaarheid duiden. In allerijl moet dan alsnog een onderzoek worden ingesteld. Dit kost naar verhouding veel extra tijd en komt de voortgangsplanning niet ten goede. Fig. 1. Het huidige perceel A 1200 (abcda) komt uit de vervatten percelen A 200 en A 1000 (kefgk), maar niet uit het eerder vervallen perceel A 600 (hefih). Dit perceel wordt dus ook niet in het onderzoek betrokken. Kennis Een erfdienstbaarheid is een zakelijk recht en mag dus niet ten laste of ten gunste van een persoon worden ge- 268 NGT GEODESIA 91 - 6

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 12