auteurs was beloofd. Wel werd de vraag gesteld of dat nu nodig was, maar alleen de tijd zal leren of dit een nieuwe richting is of een tijdelij ke, aldus David M. Mark en Dennis White, in Forward, Proceedings AUTO-CARTO 10 Baltimore, Maryland, U.S.A. Feibing Zahn, MSc. a NIEUW HOOFDKWARTIER SOKKISHA EUROPE BV Vrijdag 12 april 1991 was het dan zover: het nieuwe Sokkisha- onderkomen in Almere werd officieel geopend. Volgens directeur Wil van Ree is het gebouw niet zozeer een onder komen, maar meer een stuk gereedschap, helemaal toegesneden op een optimaal, efficiënt gebruik. Het was niet zo vreemd dat bij de officiële opening een veelvoud van Japanse functionarissen het gebouw bevolkte, maar ook veel Neder landse en Europese relaties waren present. De ruime hal was dan ook behoorlijk gevuld, toen mr. T. Oda, de president van Sokkisha Europe BV, zijn openingstoespraak hield. Bescheiden deelde hij de toehoorders mee, dat sinds de vestiging van Sokkisha Europe BV in 1986 het bedrijf is uitgegroeid tot een van de grootste leveranciers van landmeetinstrumentarium en systemen in dit continent. De opening van het nieuwe hoofdkwartier in Almere completeert deze stormachtige ontwikkeling. Uiteraard beschreef mr. Oda de specifieke mogelijkheden van het nieuwe bouwwerk, waaronder de externe ijkbasis, het trainings centrum, het volledig geautomatiseerde magazijn en het service centrum. De nieuwe merknaam SOKKIA, waarmee Sokkisha voortaan haar produkten op de markt brengt, blijkt volgens mr. Oda overal reeds goed te zijn geaccepteerd. De belangrijkheid van de opening werd onderstreept door de aan wezigheid van meerdere officials. Onder meer was de Japanse ambassadeur, mr. J. Fujita, aanwezig. Deze sprak zijn vreugde uit over het feit dat er wederom een Japans bedrijf in Nederland een vooraanstaande positie heeft ingenomen. De president van de Sokkisha-organisatie, mr. H. Koga, was ook zeer verheugd over de uitbreiding op het Europese continent, met name op het gebied van training en service-verlening. Door de vraag van de gebruikers en door nieuwe technologische ontwikkelingen is het bedrijf omgevormd van een vooral produktgerichte organisatie tot een meer klantgerichte organisatie. De burgemeester van Almere, C. H. de Cloe, was bijzonder ingeno men met het feit dat Sokkisha zich als eerste bedrijf heeft gevestigd in dit nieuwe deel van het bedrijventerrein „De Vaart". Overigens hebben inmiddels meerdere bedrijven dit goede voorbeeld gevolgd. De burgemeester legde vervolgens nog de nadruk op de vele voor delen van Almere als vestigingsplaats, zoals de centrale ligging en de goede verbindingen met Amsterdam en Schiphol. Namens het gemeentebestuur bood hij een prachtige vogelsculptuur aan, sym bool van het ingepolderde gebied. Bovengenoemde sprekers verrichtten vervolgens gezamenlijk de openingshandeling middels het doorknippen van een lint. Om in dit moderne, nieuwe bedrijf toch een stukje geschiedenis weer te geven, werden twee oude ,,Sokkisha"-instrumenten onthuld, een theodoliet (1940) en een waterpasinstrument (1920). Hierna werden de gasten uitgenodigd voor een Japans warm buffet wat, gezien het eten met houten stokjes, nog niet voor iedereen zo eenvoudig bleek te zijn. Velen maakten een rondgang door dit bedrijf met zijn moderne facili teiten. Eén ding misten we: de bamboewaterklok die bij ons vorige bezoek zo nadrukkelijk de aandacht vroeg, bleek vervangen door een miniatuur-waterval. Het was later dan gepland, toen Van Ree de laatste gasten uitgeleide deed. Proficiat Sokkisha en good business. Theo Scheele m OPEN DAGEN TU DELFT Wie op vrijdag 12 april 1991 op de open dagen van de Faculteit der Geodesie was afgekomen, had alle ruimte. Zij die Delft per auto naderden, konden al vanaf Rijksweg 13 waar nemen waar de Faculteit zich bevond en, eenmaal afgeslagen, kon men bij de kernreactor nauwelijks om de grote luchtballon heen, die meldde dat de bezoeker welkom was. Meer dan welkom eigenlijk, want die eerste dag was er niet veel ander publiek dan zij die al lang de tijd waren ontgroeid dat ze een baan wilden zoeken, en de dames en heren studenten zelf, die van wege het ontbreken van klanten in hun eigen stand maar een poosje bij de buren gingen kijken. Het was ook veel te mooi weer; wie gaat er nu bij 24° C een Delftse faculteit bekijken als de terrasjes lokken? Toch hadden de terrasjeskiezers ongelijk, want terrasjes blijven nog jaren aanwezig en de open dagen van de TU zijn na 13 april voorbij. En die waren beslist de moeite van het bekijken waard; men was erin gesiaagd het vak geodesie in de volle breedte te etaleren. Werkelijk alle facetten van het vakgebied kwam je er tegen op een wijze die uitnodigde tot verdieping. Gelukkig hebben velen dat op zaterdag 13 april kunnen waarnemen, want toen was het wel druk. De pendelbussen tussen het station en de Thijsseweg brachten toen ladingen bezoekers binnen. Eenmaal binnen werd het welkom nogmaals versterkt door de aan bieding van de nodige papieren informatie, alsmede koffie, thee of frisdrank voor de kleintjes. Die kleintjes werden vervolgens met een soort speurtochtkaartje het bos, pardon het gebouw, ingestuurd, waar de aandacht met eenvoudige vragen op wat moeilijke onder werpen uit geodesie werd gericht. Maar de beloning, na acht goede stempels een tas vol leuke dingen, was voldoende motivatie om geen post over te slaan. Veel ouderen liepen de route mee. Op vier verdiepingen van het geodesiegebouw, bemand met geo- desiestudenten, was het hele scala aan geodesie-onderdelen waar mee de maatschappij kan worden gediend, zo uitgestald dat de meest argeloze bezoeker de indruk kreeg dat de meest ingewikkelde theorieën zeldzaam eenvoudig moesten zijn. In de grote practicumzaal op de begane grond had een namaak- exemplaar van de ERS (Europese Ruimte Satelliet) een mooi plaats je aan het plafond gekregen. Grote wandplaten ernaast vermeldden de functie van het apparaat. Plaatsbepaling en navigatiesystemen werden zodanig duidelijk uit gelegd, dat het eigenlijk allemaal erg eenvoudig is en geloofwaardig overkwam. De aanwezigheid van de oude, handmatige sextant diende om de moderne navigatiesystemen (GPS, SLR en VLBI) dui delijk te maken, dan wel de ontwikkeling hierin aan te geven. Op een eenvoudig geconstrueerde zonnestelselmobiel kon je de NGT GEODESIA 91 - 6 285

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 29