Veranderen kan vervelend zijn voor een kleine groep, maar de groep die overblijft, is groter. Dat moet voortaan met twee man. onze informatiesystemen zitten veelal pas in de fase, dat we verder moeten uitbouwen; dat zal arbeids plaatsen uitsparen; we hebben een veel te grote werkvoorraad (achter stand). Dit drukt op een uiterst onplezierige wijze op de bedrijfsvoering, dus willen we daarvan af. Zodra je daarvan af bent, kost ook dat arbeidsplaatsen; we hebben ook de werknormen bekeken en geconsta teerd dat er per directie grote verschillen zijn. Er wordt niet overal even efficiënt gewerkt en ik zie geen enkele reden waarom een medewerker in directie X minder hard zou moeten werken dan zijn collega in directie Y. Ook hierbij praat je over arbeidsplaatsen. Ziet u zichzelf als crisismanager? Besemer: Ach nee, die schijnen er wel te zijn, maar dat ben ik niet. Er is ook geen sprake van een crisis, slechts een onvermijdelijke ontwikkeling. Daarbij past verande- ringsmanagement en daar ben ik mee bezig. Privatisering en afslanking We wilden graag nog even terugkijken naar de vorige af slankingsoperatie en de onrust die daardoor is ontstaan bij het personeel. Was de aanpak achteraf wel zo goed en was er geen betere manier geweest om het einddoel te bereiken? Er is geen sprake van een crisis. De heer Besemer zag daar in dit kader het nut eigenlijk niet zo van in, dus bouwen we de vraag een beetje om tot de vraag hoe de komende afslanking bij het personeel zal overkomen, nu men nog bezig is de wonden te likken van de vorige keer. Naar onze mening verkeerde het personeel in de ver onderstelling dat er na de afslanking van 1990 een betere situatie was ontstaan. Met nogal veel juichende woorden is immers meegedeeld dat de doelstelling was bereikt en dat het nu allemaal veel beter ging. En vooral ook dat er rust zou ontstaan en alle aandacht weer aan het werk kon worden gegeven. We hebben gehoord dat de onrust en het wantrouwen weer versterkt zijn teruggekomen, omdat er nu weer 600 mensen weg moeten en dat is toch zeker niet voorspeld. Denkt u wat van uw veranderingsenthousiasme te kun nen overbrengen op het personeel? Besemer: Ik heb niet de illusie dat ik mijn enthousiasme op alle personeelsleden zal kunnen overbrengen. Ik ga er wel van uit dat we de medewerkers duidelijk kunnen maken waarom het nodig is. Wat die beloftes betreft, daarover heb ik mijn twijfels; er is bedoeld dat er geen in grepen van buitenaf (kabinet, ministers e.d.) meer te vrezen waren, maar er is zeker geen rust beloofd, in tegendeel, Remijnse heeft gezegd dat er veel zal veran deren en dat er veel van de medewerkers zal worden ge vraagd. Als je bedrijfsmatig wilt werken, moet je de consequenties daarvan aanvaarden zoals: NGT GEODESIA 91 - 6 Bij de vorige reorganisatie werd beweerd dat er te veel overhead functies waren, die weggewerkt moesten wor den. Het lijkt er echter op dat er na die reorganisatie meer overhead functies zijn gekomen; is dat juist? Besemer: Die toename is verklaarbaar. Het bureau STIB (Stafbureau Intern Beheer) is bijvoorbeeld wel groter dan voorheen het bureau AZ (Algemene Zaken), maar er zijn ook andere taken aan toegevoegd, zoals ontwikkeling automatisering, financieel zelfbeheer en de decentrale personeelsfunctie. We gaan nu kijken welke functies niet strikt noodzakelijk zijn. Zo zullen we op de hoofddirectie in Apeldoorn moe ten „ontstaffen" ten gevolge van de uitbreiding van de centraal beheer (zelfbeheer). Nu gebeurt dat bij wijze van proef op vier directies in het land; dat zal naar alle direc ties worden uitgebreid. We zullen kostenbewust moeten werken om onze positie op de markt te behouden en de tarieven structureel niet hoger te laten oplopen. Dat alles zal arbeidsplaatsen kosten, dat is heel ver velend, maar onvermijdelijk. Ik zie niet in waarom een medewerker in directie X minder hard zou moeten werken dan een medewerker in directie Y. Kwaliteitsvermindering? Het Kadaster heeft sinds mensenheugenis een vooraan staande positie in geodetisch Nederland. Zowel wat be- treft kwaliteit en kwaliteitseisen als in de sfeer van ontwik kelingen. Snel verder automatiseren. 259

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 3