Remijnse: HARDER!!!! Besemer: VEEL HARDER!!!!!!!! GBKN op een laag pitje? mt&xj "zie je wel, als je maar hard genoeg roept kan het met veel minder mensen....!!!!" We wilden van de heer Besemer graag weten of het geo detisch bolwerk nu op deze fronten aan het afbrokkelen is. In de geodetische branche bestaat momenteel volop aan dacht voor de begrippen kwaliteitszorg en kwaliteitsbe heersing. De huidige operaties bij het Kadaster moeten welhaast negatieve consequenties hebben voor de kwali teit van kadastrale processen en produkten. We lezen bij voorbeeld dat de kadastrale kaart zo spoedig mogelijk tegen zo laag mogelijke kosten moet worden gedigitali seerd. Betekent dat kwaliteitsvermindering? Besemer: Nee, we hebben altijd kwaliteit geleverd en zullen dat ook blijven doen. Maar je moet je wel afvragen wat je onder kwaliteit verstaat. We gaan heus geen loopje nemen met de kwaliteit van onze dienstverlening en we hanteren nog steeds heldere specificaties. We zijn ons wel aan het beraden hoe we de kwaliteitszorg zo goed mogelijk kunnen invullen. We hebben bijvoor beeld bij het Kadaster altijd sterk de neiging gehad het werk volledig door een chef te laten controleren, maar je moet je afvragen wat daarvan de toegevoegde waarde is en wat dat kost; er zijn ook andere methoden denkbaar. Je moet je afvragen wat je onder kwaliteit verstaat. We lazen ook ai, dat er in de toekomst geen nieuwe produkten zullen worden ontwikkeld. In het verleden Hep het Kadaster voorop in de ontwikkeling in het vakgebied. Is dat nu afgelopen? Besemer: We blijven wel werken aan het vernieuwen van produkten, maar met name die produkten welke zijn ge richt op onze primaire taak (rechtsbescherming onroe rend goed, red.). Ontwikkeling is een functie die wel over eind blijft, maar we gaan er minder capaciteit in stoppen. Een aantal grote projecten, denk aan AKR, LKI en land- inrichtingstaken komen uit de fase ontwikkeling en gaan in de fase exploitatie. Daar kun je dan met minder men sen toe. U sprak over ontstaffing. Betekent dat ook, dat de mate riesectoren op de hoofddirectie de komende jaren het met minder moet doen? Besemer: We zullen moeten inkrimpen en met minder mensen verder gaan. In het licht daarvan kun je geen nieuwe mensen binnenhalen. We nemen wel enkele specialisten aan, maar daar blijft het dan ook bij. Wat het kennisniveau betreft, zullen we de eigen mensen oplei dingen geven om het gewenste niveau te behouden. Maar dat betekent, dat er meer nieuwe kennis (en die ontwikkeling gaat zeer snel) naar andere diensten en be drijven gaat, en dit al vele jaren lang. Zal het Kadaster daardoor niet gaan achterlopen? We moeten ons gaan richten op onze primaire taak. Besemer: In een aantal opzichten is dat inderdaad ver velend, maar we moeten het niet dramatiseren. U moet niet vergeten dat onze eigen mensen wel veel ervaring hebben en de pas afgestudeerden helemaal niets. Bo vendien is de gemiddelde leeftijd bij het Kadaster 42 jaar en dat is niet anders dan bij het ministerie. Dat komt omdat de oudsten zijn vertrokken ten gevolge van de afslanking, maar daar zat ook net de meeste er varing. Besemer: De situatie is nu eenmaal zo, dat we niet anders kunnen. Inkrimping is onvermijdelijk en je moet dan keuzen maken. Geen instroom is een van die keu zen. Er blijft dus voorlopig een vacaturestop bij het Kadaster. Dat werkt wel erg negatief door naar de landelijke promo tie-activiteiten, waardoor wordt geprobeerd meer studen ten naar de geodesie-opleidingen te krijgen, onder het mom dat er veel vraag is naar geodetische vakkrachten. Men kijkt daarbij met grote belangstelling of de grootste overheidsinstelling in de nabije toekomst weer mensen zat afnemen. Besemer: Ik kan daar weinig hoop voor geven. Nog snel (de tijd dringt) overgestapt naar een niet meer primaire kadastertaak, de GBKN-vervaardiging. Besemer: Ja, dat zal ook op de materiesectoren betrekking heb ben, want we richten ons bovenal op de primaire taken. Opleidingen Door de afslanking zijn veel erva ren mensen vertrokken. Interne kadaster vakopleidingen zijn ver dwenen en door de jarenlange va caturestop is de instroom uit MBO en HBO nihil. Dit moet negatieve gevolgen hebben op het kennisni veau, de kwaliteithandhaving en de kadastrale bedrijfsvoering. Vindt u deze conclusie juist en wat denkt u daaraan te doen? osl, n jm. 260 NGT GEODESIA 91 6

(NGT) Geodesia | 1991 | | pagina 4